Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Rotary Kulüp 47 süper genç arıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 435
105
Rotary Kulüp 47 süper genç arıyor

Ankara Maltepe Rotary Kulüp, ‘çağdaş, sorgulayan, yaratıcı düşünen, her tür sosyal yönü ile gelişmiş aydın bir nesil yetiştirmek için’ 47 ...


Erkoca, 14 Aralık tarihine kadar başvuracak lise öğrencisi gençlerin yaratıcı düşünce ve proje yarışmasına tabi tutulacağını ve bunlar arasından seçilecek 47 öğrencinin Şubat tatilinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte düzenledikleri bilim kampına alınacağını kaydetti.

       Proje ile ilgili olarak bilgi veren Erkoca, projenin yaşanan ekonomik kriz sonrasında ortaya çıktığını, bütün kesimler gibi kendilerin de krizin nedenini araştırdıklarını söyledi.

       En önemli neden olarak, araştırma ve geliştirmeye önem verilmemesini tespit ettiklerini ifade eden Erkoca, araştırma geliştirme çalışmalarına önem verilmemesinin nedeninin de yaratıcı düşünceye önem verilmemesi olduğunu savundu.

       

”ÜSTÜN ZEKALILAR İÇİN BİRŞEY YAPILMIYOR”

       Türkiye’de engelli çocuklar, spastik cocuklar, sokak çocukları ve istismara uğrayan çocuklar için çok sayıda proje yapıldığını hatırlatan Erkoca, üstün zekalı çocuklar için ise herhangi birşey yapılmadığından yakındı. Erkoca, şunları kaydetti:

        “Ekonomik krizde araştırma geliştirme çalışmalarının eksikliğini tespit edince şunu gördük ki biz üstün zekalı çocuklarımızı zamanında yetiştirmiş olsaydık, her yerde ve her konuda çok farklı yerlerde olabilirdik. Buradan yola çıkarak daha önce bilim kampları hazırlamış profesörlerle bağlantı kurduk ve proje ortaya çıktı.”

       Söz konusu yarışma ve bilim kampı ile güdülen amacın bir mimar bir mühendis yetiştirmek olmadığını belirten Erkoca, amaçlarının gençlere yaratıcı düşünceyi aşılamak olduğunu, bu çerçevede Mekatronik-Robot, Mimarlık, Havacılık (Model Uçak) ve Gıda olmak üzere 4 grup oluşturduklarını bildirdi.

       

”PROJE İKİ KISIMDAN OLUŞUYOR”

       Projenin iki kısımdan oluştuğunu anlatan Erkoca, birinci kısımda lise çağındaki çocuklardan geleceği düşündürmek araştırmaya sevk etmek amacıyla, proje önerileri alınacağını, alınan başvuruların Proje Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirileceğini, değerlendirme sonucunda da 47 öğrencinin seçileceğini anlattı.

       Erkoca, ikinci kısımda ise seçilen öğrencilerin 2002 Şubat tatilinde ODTÜ’de 1 haftalık bilim kampına alınacağını söyledi. Kamp süresince öğrencilere teorik bilgiler verilip, projeler yaptırılacağını anlatan Erkoca, ortaya çıkan projelerin kamp bitiminde sergileneceğini bildirdi.

       Erkoca, Bilim Kampına katılacak 47 gence ayrıca, eğitim bursları, bilim aktivitelerine yönelik çalışmalara katılma imkanı, çeşitli stajlar, giyim ve spor malzemeleri, bilgisayar hesap makineleri, müzik, resim gibi alanlarda yaratıcılığı geliştirecek alet ve cihazların da hediye edileceğini ifade etti.

       Türkiye’de daha önce de bilim kampı adı altında kamplar düzenlendiğini hatırlatan Erkoca, bunların çoğunun “göstermelik” olduğunu ve bu proje çapında bir projenin daha önce hazırlanmadığını kaydetti.

       

”GENÇLERİ SÜREKLİ TAKİP EDECEĞİZ”

       Kampın hedefledikleri gelecek için sadece bir başlangıç olduğunu söyleyen Erkoca, bu çocukları daha sonraki zamanlarda da takip edeceklerini ve bazı imkanlar sunacaklarını söyledi.

        Erkoca, “Mesela Tübitak’ın ODTÜ içinde bir araştırma merkezi var. Gençliğe dönük web sayfaları mevcut. Matematik çalışmaları bulmacalar gibi pek çok faaliyet... Çocuklar buraya üye olacaklar eğer yapabilirsek internet ile uğraşan bazı firmalar web sayfaları verip çocukların kendi web sayfalarını yaratmalarını sağlayacaklar.”

       Bu gençlerin birbirlerini kaybetmemeleri için de çaba göstereceklerini anlatan Erkoca, bu çocukların normal sınıflarda sıkıldıklarını ve zamanla toplumdan uzaklaştıklarını hatta çoğunun belli bir eğitimden sonra yurtdışına çıktığını ve böylelikle beyin göçünün ortaya çıktığını belirtti.

       

NASIL BAŞVURULACAK?

       Bu yarışma lise çağındaki gençler arasında yapılacağı için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurduklarını anlatan Erkoca, bakanlıktan olur aldıklarını ve bu olur çerçevesinde liselere giderek posterlerini ve başvuru formlarını dağıtacaklarını anlattı.

       Erkoca ayrıca, gençler tarafından sıkça ziyaret edilen kalabalık yerlerde de standlar açacaklarını bildirdi.

Ntv

Ankara Maltepe Rotary Kulüp, ‘çağdaş, sorgulayan, yaratıcı düşünen, her tür sosyal yönü ile gelişmiş aydın bir nesil yetiştirmek için’ 47 ...