Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Ruşen Çakırdan Derin Hizbullah

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 400
44
Ruşen Çakırdan Derin Hizbullah

27 Mart—  Ruşen Çakır kitabında, değişik çevrelerin komplo teorilerinin tersine, Okkan suikastını örgütün bir “intikam eylemi” ...


Araştırmacı-gazeteci Ruşen Çakır’ın “Derin Hizbullah-İslamcı Şiddetin Geleceği” kitabı Metis Yayınları Siyahbeyaz Dizisi’nden çıktı. Aynı zamanda NTV siyaset danışmanı olan Ruşen Çakır, gerek 17 Ocak 2000 tarihindeki Beykoz operasyonu sırasında, gerekse 24 Ocak 2001’deki Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve beş meslektaşının şehit edilmesinin ardından, verdiği bilgiler ve yaptığı yorumlarla hakkında çok az şey bilinen Hizbullah örgütü hakkında kamuoyunu bilgilendirmişti.

       Çakır kitabında, değişik çevrelerin komplo teorilerinin tersine, Okkan suikastını örgütün bir “intikam eylemi” olarak değerlendiriyor ve Hizbullah’ın 24 Ocak 2001 tarihinden itibaren yeni bir döneme girdiğini ileri sürüyor. Örgüt itirafçısı Abdülaziz Tunç ile uzun bir söyleşi ve Diyarbakır DGM Ana Hizbullah Davası’nın giriş bölümünün tam metninin de yer aldığı kitapta Hizbullah’ın sosyolojisi hakkında ilginç bilgiler mevcut.

       Örneğin Hizbullah’la ilişkili olarak 17 Ocak 2000’den 2001 yılına başına kadarki süre içinde gözaltına alınanlar arasında öğretmenlerin sayısı işsizlerden daha fazla. Ayrıca aynı süre içinde 65 din görevlisi, 56 memur, 16 mühendis, 12 doktor, 8 bilgisayarcı, 8 güvenlik görevlisi, 6 avukat, 5 askeri görevli, 4 hemşire ve 3 gardiyan da örgütle ilişkili olarak çıkardıkları mahkemelerce tutuklanmış. Bu veriler, Hizbullah’ın sanıldığı gibi bir “ayaktakımı” hareketi olmadığını kanıtlıyor.

       Kitapta, devletin, PKK ve diğer silahlı örgütlere karşı mücadele sürecinde oluşturduğu kadro, donanım ve birikimi, artık “topyekun savaş” perspektifinde esas olarak Hizbullah’a yönelttiği vurgulanıyor. Çakır’ın, “Hizbullah’a ek olarak, PKK’nın yeniden şiddete yönelmesi ve diğer örgütlerin aktif ve etkili bir eylemlilik içine girmesi durumunda neler olabileceği üzerinde de pek durulmuyor. Daha önemlisi Hizbullah ile PKK’nın iş ve eylem birliğine gitme ihtimalini kimse düşünmek bile istemiyor,” sözleri de dikkat çekiyor.

       Türkiye ve dünyadaki İslami hareketler üzerine çalışmalarıyla tanınan Çakır, Hizbullah’ı, Mısır, Cezayir, Afganistan gibi ülkelerdeki radikal İslamcı örgütlerle kıyaslıyor. Ayrıca Usame bin Ladin gibi isimlerin oluşturduğu uluslarötesi İslamcı şebekelerin Türkiye’ye yönelik ilgileri ve Hizbullah’la ilişki içinde olup olmadıkları konusunda çarpıcı bilgiler sunuyor.

       

       

Ntv

27 Mart—  Ruşen Çakır kitabında, değişik çevrelerin komplo teorilerinin tersine, Okkan suikastını örgütün bir “intikam eylemi” ...