Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele konferansı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 909
164
Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele konferansı

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa Konseyi ve Adalet Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen “Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadelede Uzman Servisler 5. ...
KONFERANS

        “Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadelede Uzman Servisler 5. Avrupa Konferansı”, 15-17 Kasım 2000 tarihleri arasında İstanbul Büyük Tarabya Oteli’nde gerçekleştirilecek.

        Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan konferans, “Rüşvetin bilançosu; toplumda gizli kalmış bir olguyu ortaya çıkarmak”, “GRECO tarafından hazırlanan ilk denetim yasası; rüşvet suçlarını önleme, soruşturma, takip etmek ve yaptırımlamayla yükümlü organların işleyişi”, “Rüşvet olaylarında soruşturma; yeni soruşturma metotları ve delillerin toplanması”, “Geçiş süreci ülkeleri ceza usullerindeki iyileştirme; Slovenya örneği”, “Özel soruşturma vasıtalarının kullanımı; İnsan haklarına saygı ile kabul ettirilen çerçeve” ve “Rüşveti önlemek; cezai yaptırımlar ve önleyici tedbirler” konulu alt oturumlar ile devam edecek.

        Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Şeref Ünal, Prof. Dr. Feridun Yenisey, Prof. Dr. Durmuş Tezcan ve Prof. Dr. Duygun Yarsuvat’ın yönetici ve raportör olarak katkıda bulunacağı konferansa, Avrupa Rüşvetle Çok Yönlü Mücadele Grubu Başkanı Lorenzo Salazar, Avrupa Konseyi Hukuki İşbirliği Direktörü Marie-Odille Wiederkehr, OLAF Yöneticisi Rene Françon, GRECO Başkanı Michel Gothier ve 41 Avrupa Konseyi üyesi ülkenin uzmanları katılacak.

       

İLKİ 1996’DA YAPILDI

        Avrupa Konseyi bünyesinde 1995 yılından beri çalışmalarını sürdüren “Rüşvet ve Yolsuzluğa Karşı Çok Yönlü Mücadele Grubu”, olağan çalışmalarına ek olarak, her yıl değişik bir Avrupa Konseyi üyesi ülkede “Rüşvetle Mücadelede Uzman Servisler Avrupa Konferansı” adı altında konferanslar düzenliyor.

        İlki 1996 yılında Strasbourg’da gerçekleştirilen konferanslar dizisini, 1997’de Estonya’nın başkenti Talin’de “Kamu İhalelerinde Yolsuzluk”, 1998 yılında Madrid’de “Çıkar Sağlama ve Siyasi Partilerin Yasadışı Finansmanı”, 1999 yılında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde “Rüşvetle Mücadelede Uluslararası İşbirliği ve Kıyı Bankacılığı” sorunları konulu konferanslar izledi. Türkiye’de gerçekleştirilecek konferansın ana teması ise “Rüşvet Olaylarında Soruşturma, Takibat ve Yaptırımlar” olarak belirlendi.

       

       

       

Ntv

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa Konseyi ve Adalet Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen “Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadelede Uzman Servisler 5. ...