Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Rusya, İrana silah satacak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 687
89
Rusya, İrana silah satacak

Rusya, ABD’nin tüm uyarılarına rağmen, önümüzdeki aylarda İran’a silah satışına başlamayı planlıyor....
       Rusya, 1995 yılında dönemin Rusya Başbakanı Viktor Çernomırdin ile ABD Başkan Yardımcısı Al Gore arasında yapılan ve bir silah satışını engelleyebilecek nitelik taşıyan gizli anlaşmanın artık geçerliliğini yitirdiğini savunuyor. Rusya’nın İran’a silah satışıyla ilgili olarak 1995’te yapılan anlaşmada ABD, teröre destek verdiği için İran’ı suçluyor, ve 1999 yılından sonra Rusya’nın silah satışının durdurulmasını öngörüyordu.

       Amerika, Rusya’nın İran’da bir nükleer reaktör inşa etmesine de, buradaki teknolojinin nükleer silah üretiminde kullanılabileceği endişesiyle itiraz ediyor. Ancak bölgedeki etkinliğini artırma çabasındaki Moskova, reaktörün sivil amaçlarla kullanılacağı görüşünde.

       Silah üreticisi Viktor Komardin, Hindistan’ın Bangalore kentindeki fuarda, Hindistan’ın Rusya’dan denizaltı kiralamak istediğini, bu isteğin değerlendirilme aşamasında olduğunu belirtti. Komardin, ayrıca, Yugoslavya’ya karşı yürürlükte olan ambargonun kalkmasıyla birlikte Rusya’nın bu ülkeyle de askeri ve teknik alanda işbirliğine gideceğini vurguladı.

       

Ntv

Rusya, ABD’nin tüm uyarılarına rağmen, önümüzdeki aylarda İran’a silah satışına başlamayı planlıyor....