Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Rüzgarı kullanmaya başladık

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 472
38
Rüzgarı kullanmaya başladık

Dünyada 2 bin yıl önce değirmenleri çalıştırmak için kullanılan rüzgar gücü, bugün çeşitli ülkelerde alternatif enerji kaynakları arasına girmeyi ba...


Bunların büyük bölümü “Rüzgar çiftlikleri” adı verilen ve belli bir kapasitede elektrik üreten rüzgar grupları olarak çalışıyor. Son 6 yıl içinde Avrupa’da kurulu rüzgardan enerji sağlayan türbinlerin sayısı büyük artış gösterirken, bu türbinlerde 5 milyon kişinin ihtiyacı kadar elektrik üretiliyor.

       

EN TEMİZ ENERJİ

       Yenilenebilir enerji teknolojilerinin en ileri ve ticari olanı olarak ortaya çıkan rüzgar enerjisi tamamen doğal bir kaynak olarak kirliliğe neden olmadan güç sağlamasıyla da diğer kaynaklar arasında ön plana çıkıyor. Son yıllarda dünyada sayıları hızla artan “rüzgar türbinleri” 1998 yılının sonunda 50’ye yakın ülkede 10 bin megavatdan (MW) fazla elektrik enerjisi üretiyor. Dünyadaki mevcut rüzgar kaynağı yılda 53 bin teravat saati bulurken, bu rakam dünyanın 1998 yılındaki toplam elektrik tüketiminin yaklaşık 4 katına denk geliyor. Dünyadaki rüzgar gücü kapasitesinin yıllık yüzde 20 oranında büyüyerek 2003 yılında 33 bin 400 MW’ye erişmesi bekleniyor.

       

TÜRKİYE’DE RÜZGAR ENERJİSİ

        Araştırmaya göre, Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeli ise 83 bin MW civarında. 1999 yılına kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından değerlendirilen 39 adet “Rüzgar Çiftliği” projesinin toplam kapasitesi 1370-1440 MW arasında değişiyor. Bakanlığın yap-işlet-devret modelini 9 Eylül 1999’da uygulamaya başlamasıyla birlikte, “rüzgar güç santralları” yaptırılması amacıyla hazırlanan proje sayısı 55’e yükseldi. Böylece Türkiye’de gerçekleşme aşamasına giren santralların toplam kurulu gücü 1700 MW’a ulaşmış oldu.

       

ÇORUM RÜZGAR ENERJİSİ ÜRETECEK

       Çorum Belediyesi’nin su pompalarının tükettiği enerjinin, rüzgar enerjisi kullanılarak karşılanacağı açıklandı.

       Çorum Belediye Başkanı Arif Ersoy, geçen yıl Alman GBRMBH firması ile yaptıkları rüzgar-güneş-biogaz ve atık maddelerin değerlendirilmesine yönelik çalışmanın, sonuçlandığını belirtti. Ersoy, firma ile yapılan sözleşmenin belediye meclisine sunulacağını, ardından da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvuracaklarını ifade etti.

       Ersoy, rüzgar enerjisi sisteminin ilk etapta Çorum-Samsun karayolu üzerinde bulunan Kaymakçı Beli’ne kurulacağını ve belediyenin su pompalarının harcadığı enerjinin bu sistemle üretileceğini vurguladı.

       

Ntv

Dünyada 2 bin yıl önce değirmenleri çalıştırmak için kullanılan rüzgar gücü, bugün çeşitli ülkelerde alternatif enerji kaynakları arasına girmeyi ba...