Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sabancı: Krizi siyasetçiler üretiyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 468
79
Sabancı: Krizi siyasetçiler üretiyor

27 Mart—  Sabancı, Holding Genel Kurulu sonrası soruları yanıtlarken, “Performans çok iyi olsaydı, testiyi kırmazdık” dedi....


Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, ekonomik krizden ötürü siyasetçileri sorumlu tuttu. Sabancı, Sabancı Holding Genel Kurulu sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken yaptığı açıklamada, “Ekonomik problemler var. Tamam. Hayır kardeşim, asıl evvela bunu üreten çökmüş siyaset yapıyor. O olmasaydı, zaten ekonomik problemler böyle böyle gelmezdi” dedi.

       “Hükümetin performansı çok iyi olsaydı, testiyi kırmazdık. Testiyi kırdık permüperişan olduk” diyen Sakıp Sabancı, Devlet Bakanı Kemal Derviş’in Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası ile son temaslarını da değerlendirdi. Sabancı, şunları söyledi: “Deneyimleri ve birikimleri olan, yapmak için niyetli ve koşan bir arkadaşımız var. Mümkün olduğunca lakırdıda değil, gerçekten arkasında durduğumuzu birbirimize de söyleyelim. Bizi duymak görmek, istemeyen insanların da gözüne patlatırmışçasına gösterelim. Biz arkasındayız. Türkiyemizin daha iyi olması için çalışacağız, yanındayız.”

       Krizin ardından hükümetin performansını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Sabancı, “Performansı çok iyi olsaydı, testiyi kırmazdık. Testiyi kırdık, permüperişan olduk” dedi.

       Sabancı yönetiminde büyük değişim

       Dışarıdaki insanların dışarıya bakış pencerelerinin farklı olduğunu ifade eden Sabancı, şöyle devam etti: “Neden dışarıdaki adamlar Türkiye’ye bakışlarını bir sene, iki sene, üç sene evvel böyle yapmıyorlardı, yahu? Şimdi niye böyle bakıyor. Zaten borsan küçüldü, onun için de yabancılar yavaş yavaş tırmanarak hissedarlar olmuştu, gelişmişti. Neden daha da aşağıya aşağıya gittik, bu bir kader değildi ama bundan sonra birlik-dirlik melodisi lazım.”

       

TAKIMLAR ÖNEMLİ

       İnsanların yalnız başına birşeyler yapamayacağını, takımların önemli olduğunu vurgulayan Sabancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Ekonomik problemler var. Tamam. Hayır kardeşim, asıl evvela bunu üreten çökmüş siyaset yapıyor. O olmasaydı, zaten ekonomik problemler böyle böyle gelmezdi. Gayrı üreteceğim, daha çok üreteceğim, daha akıllı üreteceğim, dünya ile rekabet yapacağım... Bunları da yapacağız ama bunun olabilmesi için hep beraber siyasette bir yenilenmeye ihtiyaç var. Siyaset daha güçlü hale gelmeli.”

       Sabancı, siyasetin daha güçlü hale gelmesinin, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesine ve böyle önemli dönemlerde de güçlü istikrarlı, devamlı hükümetlerin gelmesine bağlı olduğunu kaydetti. Sakıp Sabancı, “(İstikrar yok), istikrar yok dediğin zaman, giderek fukaralığa devam edersin, 65 milyonu da inim inim inleterek gidersin” diye konuştu.

       

HERKESE FEDAKARLIK DÜŞÜYOR

       Sabancı, Sabancı Holding’in 2000 yılı karını dağıtmamasına ilişkin olarak da, “Herkese geldiği noktada fedakarlık düşüyor. En büyük fedekarlığı Sabancı Ailesi üyeleri verecek. Çünkü, büyük hissedarlar onlar” dedi.

       Sakıp Sabancı, gazetecilerin neden kar dağıtılmadığı konusundaki sorusunu şöyle yanıtladı: “Bu memlekette oldum olası özkaynak az. Oldum olası şirketlerin içinden karı çıkarıp hissedarlara dağıtmak, bu yalı alsın, bu yat alsın, bu otomobil alsın... Mümkün olduğunca şirket öndedir, şirket önemlidir. Böyle bir geçişte dolu dolu bir adamın, bunu güçlü etmek vecibesi var. Bunun için herkese geldiği yerlerde fedekarlık... En büyük fedekarlığı Sabancı Ailesi üyeleri verecek. Çünkü, büyük hissedarlar onlar.”

       Daha önce karı hiç yedek akçeye ayırıp ayırmadıklarının sorulması üzerine Sabancı, bazı şirketlerde belli aralarda bunu yaptıklarını söyledi. Sabancı, bugünlerde yapacakları bazı şirketlerin genel kurulunda da karın yüzde 50’sinin dağıtılacağını kaydetti.

       Sakıp Sabancı, Yönetim Kurulu’ndan çıkanlar arasında Sabancı ailesinden isimler olduğunun hatırlatılması üzerine, onların zaten dolu dolu görevleri olan insanlar olduğunu söyledi. Sabancı, “Mesela size anlattığım bu işin içinde bir Güler Sabancı var. Dolu dolu koşması lazım. Arjantin’den Brezilya’ya, Kuzey Amerika’dan Almanya’ya dolu dolu işleri var... Dinamik, birikimli olan insanlar çok önemli ama yeni yüzümüz, yeni anlayışımızda dışarıdan gelen yeni üyeler, satmada, almada kendini ispat etmiş arkadaşlarımız.” Sakıp Sabancı, “Ülkemizde yeni liderlere ihtiyaç var mı?” sorusu üzerine, “Her zaman, her yerde” ifadesini kullandı.

       

Ntv

27 Mart—  Sabancı, Holding Genel Kurulu sonrası soruları yanıtlarken, “Performans çok iyi olsaydı, testiyi kırmazdık” dedi....