Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sabancı yönetiminde büyük değişim

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 771
66
Sabancı yönetiminde büyük değişim

Sabancı Holding Yönetim Kurulu’na, topluluk dışından Can Paker, Aldo Kaslowski ve Lütfü Yenel seçildi. Bu arada, Holding, 2000 yılında vergi önc...


Yeni Yönetim Kurulu, Sakıp Sabancı, Şevket Sabancı, Erol Sabancı, Ömer Sabancı, Demir Sabancı, Hazım Kantarcı, Nafiz Can Paker, Aldo Kaslowski ve Lütfi Yenel’den oluştu. Görev bölümü yapan Yönetim Kurulu, Başkanlık ve Murahhas Üyeliğe Sakıp Sabancı’yı, Başkan Vekilliklerine Şevket Sabancı ve Erol Sabancı’yı getirdi.

       

HEYET ÜÇ YIL GÖREV YAPACAK

       Sakıp Sabancı yaptığı açıklamada, Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Genel Kurulu’nun 3 yıl süreyle görev yapmak üzere yeni bir heyet seçtiğine işaret ederek, şöyle dedi:

       “McKinsey firmasıyla bir yıldır yürütmekte olduğumuz portföy ve Topluluk yönetiminde yeniden yapılanma çalışmalarının neticesi olarak, Topluluk dışından, herbiri vizyonu ve yönetim bilgisi ile uluslararası iş dünyasında kendilerini kanıtlamış bulunan Paker, Kaslowski ve Yenel bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak seçilmişlerdir. Topluluğumuzun sağlıklı ve başarılı gelişmesinin sürdürülmesine büyük katkılarda bulunacağına inandığım yeni üyelerimizi kutluyorum, başarılarının yeni görevlerinde de devamını diliyorum.”

       Sabancı: Sorunu üretenler çökmüş siyaset yapıyor

       Yönetim Kurulu’nun en önemli görevinin, hisse değerini artıracak yönde Topluluk vizyonu ve buna uygun hedef ve stratejilerini belirlemek olacağını vurgulayan Sabancı, bu hedef ve stratejiler çerçevesinde icrai faaliyetlerin Chief Executive Officer (CEO) tarafından yürütülmesine geçileceğini bildirdi. Sabancı, yeni yapılanmanın hayırlı olmasını diledi.

       Koç Holding de daha önce uluslararası kimliğe sahip John H. McArthur, W. Wayne Booker ve H. Oswald Maucher 3 yabancıya İdare Meclisi’nde yer verdi.

       

HERKESE FEDAKARLIK DÜŞÜYOR

       Sabancı, Sabancı Holding’in 2000 yılı karını dağıtmamasına ilişkin olarak da, “Herkese geldiği noktada fedakarlık düşüyor. En büyük fedekarlığı Sabancı Ailesi üyeleri verecek. Çünkü, büyük hissedarlar onlar” dedi.

       Sakıp Sabancı, gazetecilerin neden kar dağıtılmadığı konusundaki sorusunu şöyle yanıtladı: “Bu memlekette oldum olası özkaynak az. Oldum olası şirketlerin içinden karı çıkarıp hissedarlara dağıtmak, bu yalı alsın, bu yat alsın, bu otomobil alsın... Mümkün olduğunca şirket öndedir, şirket önemlidir. Böyle bir geçişte dolu dolu bir adamın, bunu güçlü etmek vecibesi var. Bunun için herkese geldiği yerlerde fedekarlık... En büyük fedekarlığı Sabancı Ailesi üyeleri verecek. Çünkü, büyük hissedarlar onlar.”

       Daha önce karı hiç yedek akçeye ayırıp ayırmadıklarının sorulması üzerine Sabancı, bazı şirketlerde belli aralarda bunu yaptıklarını söyledi. Sabancı, bugünlerde yapacakları bazı şirketlerin genel kurulunda da karın yüzde 50’sinin dağıtılacağını kaydetti.

       Sakıp Sabancı, Yönetim Kurulu’ndan çıkanlar arasında Sabancı ailesinden isimler olduğunun hatırlatılması üzerine, onların zaten dolu dolu görevleri olan insanlar olduğunu söyledi. Sabancı, “Mesela size anlattığım bu işin içinde bir Güler Sabancı var. Dolu dolu koşması lazım. Arjantin’den Brezilya’ya, Kuzey Amerika’dan Almanya’ya dolu dolu işleri var... Dinamik, birikimli olan insanlar çok önemli ama yeni yüzümüz, yeni anlayışımızda dışarıdan gelen yeni üyeler, satmada, almada kendini ispat etmiş arkadaşlarımız.” Sakıp Sabancı, “Ülkemizde yeni liderlere ihtiyaç var mı?” sorusu üzerine, “Her zaman, her yerde” ifadesini kullandı.

       

VERGİ ÖNCESİ KAR 1.2 MİLYAR DOLAR

       Bu arada, Sabancı Topluluğu, 2000 yılı faaliyetleri sonucu 11 milyar dolarlık satış, 1.2 milyar dolarlık vergi öncesi kar sağladı.

       2000 yılında 455 milyon dolarlık sermaye yatırımı gerçekleştiren Topluluk, bu yıl bu rakamı katlayarak 910 milyon dolarlık yatırım bütçelendirdi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı ile Genel Koordinatörü Hazım Kantarcı, Holding’in 2000 yılı faaliyet raporunda yer alan ortak mesajlarında, 2001 yılının gerek global gerekse ülke ekonomisi için zor bir yıl olacağını tahmin ettiklerini belirterek, “Ancak, kararlı, basiretli ve ekonominin gereğini ön planda tutan bir yönetimle önümüzdeki ağır gündem maddelerine çözümler üretileceğine ve ülkemizin kalkınma hamlesinin sürdürülebileceğine olan inancımızı koruyoruz” denildi.

        2001 yılında ABD’nin son 10 yıldır sürdürdüğü büyümenin yavaşlayacağı ve yüzde 3 civarında gerçekleşeceği tahminine yer verilen mesajda, bu yavaşlamanın dalga dalga diğer dünya ekonomilerini de etkileyeceği ve dünya büyüme hızında 2000 yılına göre yüzde 1 ila 3’lük azalmalar yaşanmasının beklendiği kaydedildi.

       Türkiye ekonomisinin 2000 yılında yaklaşık yüzde 6 büyüyerek 1999 yılının yüzde 6.4’lük küçülmesini telafi ettiği vurgulanan mesajda, 2000 yılının Kasım ayında aşırı likidite sıkıntısı nedeniyle yaşanan krizin uygulanan istikrar programının geleceğiyle ilgili endişeler yaratmış olmasına rağmen enflasyon oranının son 13 yılın en düşük seviyesine indirilebildiğine dikkat çekildi.

       Uygulanan istikrar programının, kurların kontrollü seyri ile TL’nin aşırı değerlenmesine sebep olduğu, ilave olarak en önemli ihraç pazarlarda kullanılan Euro’nun değer kaybının ihracat artışını frenlediği hatırlatılan mesajda, bir yandan ertelenen yurtiçi talebinin yeniden canlanması, diğer yandan da TL’nin aşırı değerlenmesinin ithalatı cazip hale getirdiği belirtildi.

       

POLİTİK İSTİKRAR ÖNCELİKLİ

       Bu konjonktür içinde 2001 yılında Türkiye’nin ana gündemini oluşturacak konulara ilişkin görüşlere de yer verilen mesajda, bu konuların başında politik istikrarın sürdürülmesinin geldiğini vurgulandı.

       Ortak mesajda Türkiye gündemine ilişkin ana noktalar da, “Yurtiçi ve yurtdışı güvenin yeniden tesisini sağlayacak bir ekonomik programın uygulamaya konulması, geciken yapısal reformların bir an evvel hayata geçirilmesi, yatırım teşvik tedbirlerinin cazipleştirilerek, özellikle yabancı sermayenin ülkemizde yatırım yapması için uygun şartların sağlanması, dış borçlanma ihtiyacını azaltmak amacıyla özelleştirmeye ivme kazandırılması, yap-işlet-devret projelerine öncelik verilmesi” olarak sıralandı.

       

11 MİLYAR DOLARLIK CİRO

       Faaliyet raporundaki bilgilere göre, 2000 yılı faaliyetleri sonucunda 11 milyar dolarlık satış, 1.2 milyar dolarlık vergi öncesi kar realize edildi. Sadece kendi ürünlerinden 585 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Rakamsal neticelerin üstünde ve ötesinde, sağlıklı ve başarılı büyümeyi temin edici adımlar atılmaya devam edildi.

       Geçen yıl Sabancı ve Du pont şirketleri dünyadaki endüstriyel iplik ve kord bezi tesislerini yüzde 50-50 ortaklıkla Dusa International çatısı altında topladı. Gıda perakendeciliği konusunda faaliyet gösteren CarrefourSa, 2000 yılında İzmit, Ümraniye ve İzmir hipermarketlerini hizmete açtı. Haramidere, Bursa ve Mersin’deki Continent hipermarketlerinin de Carreffoursa çatısı altına girmesiyle hipermarket sayısını 8’e çıkardı. Hedef, 2003 yılında Türkiye sathına yayılacak hipermarket sayısını 22’ye çıkartmak olarak açıklandı.

       Hipermarket zincirine paralel olarak yine Carrefour’la ortak olarak Championsa süpermarket ve DIASA “hard discount”mağazalar zincirini oluşturmak için yola çıkıldı. 2003 yılına kadar 28 Championsa süpermarketi, 171 Diasa mağazasının hizmete sunulması öngörülüyor. Gıda perakendeciliği dışında Teknosa şirketi kurularak, dünyanın lider kuruluşlarının beyaz ve kahverengi ürün katagorilerindeki elektrik, elektronik ve optik ürünler perakende olarak tüketicilere sunulmaya başladı.

       Ortakların kendi ihtisas alanlarında odaklaşabilmelerini sağlamak amacıyla, Toyotasa şirketi, biri üretim-ihracat, diğeri de Toyota markalı otomobillerin dahili dağıtım, pazarlama ve servis faaliyetlerini yürütecek iki ayrı şirket halinde yeniden yapılandırıldı.

       

2001’DE 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

       Topluluk şirketleri, darboğaz giderme, modernizasyon, tevsi ve benzeri projeleri için 2000 yılında 455 milyon dolarlık yatırım yaparak verimlilik artışı, kalite, iyileştirme ve kapasite artırımıyla rekabetçi yapılarını güçlendirdiler.

       Topluluk, 2001 yılında da 910 milyon dolarlık yatırım bütçelendirdi. Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş’nin sermayesi geçen yıl 125 trilyon liradan 450 trilyon liraya çıkarıldı. Topluluğun insan kaynaklarını geliştirip zenginleştirmek amacıyla yürütülen Sabancı Leider Takımı (SALT), Yönetici Aday Programı (YAP) ve “TALENT POOL” programlarının ivme kazanarak sürdürüleceği bildirildi.

Ntv

Sabancı Holding Yönetim Kurulu’na, topluluk dışından Can Paker, Aldo Kaslowski ve Lütfü Yenel seçildi. Bu arada, Holding, 2000 yılında vergi önc...