Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Saddamın kaynaklarını kurutma planı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 6
1
Saddamın kaynaklarını kurutma planı

İngiltere tarafından BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde hazırlanan ve ABD’nin destek verdiği son karar tasarısının asıl amacı, Irak lideri Saddam ...


İngiltere tarafından hazırlanan ve gelecek günlerde Güvenlik Konseyi üyelerine resmen sunulması beklenen tasarı, Saddam Hüseyin yönetiminin bu kaynağını kesmek amacıyla kaleme alındı. Tasarı, Irak’ın yaptığı askeri amaçlı olmayan her türlü ithalata şimdiye kadar uygulanan ambargoyu kaldırıyor, buna karşılık, askeri ya da çifte amaçlı olabilecek malzemenin alımı üzerindeki denetimleri yoğunlaştırıyor.

       

IRAK’TAN SERT TEPKİ

        Bağdat yönetimi, İngiltere ve ABD tarafından hazırlanmakta olan taslağa daha resmen açıklanmadan şiddetli biçimde tepki gösterdi. Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “geliri kendilerine kalmayacak olduktan sonra, komşu ülkelere neden düşük fiyatla petrol satacakları” sorusunu sordu.

       Aziz, İngiltere tarafından hazırlanan yeni tasarıya destek verecek komşu ülkelerle ticaret yapmayacaklarını ve bu ülkeler üzerinden petrol pompalamaya son vereceklerini de sözlerine ekledi.

       Irak petrol pompalamayı daha önce de çeşitli nedenlerle askıya almıştı. Aziz’in dile getirdigi bu tehdit, dünya petrol borsa uzmanları tarafından ciddiye alınıyor. New York’taki sanayi kaynakları, bu nedenle gelecek aydan itibaren petrol arzında sorunlar çıkabileceğine dikkat çekiyorlar. Irak, halen dünya petrol arzının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılıyor. Günde 2.1 milyon varil petrol satan Irak, bu petrolün büyük kısmını Bakü-Ceyhan boru hattından akıtarak dünya pazarlarına ulaştırıyor.

       İngiliz tasarısının ayrıca Irak’ın petrolünü küçük aracılara satmasını engelleyecek önlemleri içerdiği de belirtildi. Buna göre Irak, petrol satışlarını ancak BM tarafından izlenen kayıtları tutabilecek firmalara yapabilecek. Ancak Rusya’nın, Irak’ı tahrik etmemek gerekçesiyle bu alanda yapılacak değişikliklere karşı çıktığı bildiriliyor.

       İngiltere tarafından hazırlanan tasarı, eskiden olduğu gibi Irak’ın her türlü petrol satışından elde edeceği gelirin BM denetimindeki emanet hesabında toplanmasını ve tüm harcamaların BM kontrolü altında yapılmasını da öngörüyor.

       Öte yandan ABD ve İngiltere’nin, Irak üzerindeki uçuşa kapalı bölge uygulamasında değişiklik yapmayı düşündükleri, ancak bu projenin ayrıntılarının henüz ortaya çıkmadığı ifade edildi.

       

RUSYA İHTİYATLI

       Rusya, Irak’a uygulanan BM yaptırımlarının sivil halk üzerindeki kötü etkilerini azaltmak ve Bağdat yönetimini daha da zor duruma düşürmek için ABD ve İngiltere’nin önerdiği “akıllı yaptırımlara” ihtiyatla yaklaşıyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ordzhonikidze, İnterfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, “Rusya’nın bu girişime desteğini konuşmak için erken olduğu açık. Önerilerde belirsiz noktalar ve sorular var” dedi.

       Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov’un bu akşam Washington’a gideceği, ABD ve İngiltere’nin önerilerinin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile yapılacak görüşmede gündeme geleceği bildiriliyor.

       

IRAK İTİRAZ EDECEK

       Irak, İngiltere’nin, ülkede silah hariç tüm ürünlere uygulanan yaptırımların kaldırılması yönündeki karar tasarısına karşı çıkacak.

       Resmi El Kadisiye gazetesinde manşetten çıkan haberde, “karar tasarısının, Irak’a, 11 yıldır uygulanan haksız yaptırımların, katılaştırılmasını amaçlayan siyasi bir oyun olduğu, Irak’ın, karar tasarısı ya da akıllı yaptırımlar adı altında, ABD’den gelecek herhangi bir teklife karşı çıkacağı” bildirildi.

       BM Güvenlik Konseyi’nde gelecek hafta görüşülecek karar tasarısının ayın sonuna kadar oylanması bekleniyor. Tasarının, Irak halkının, yiyecekten araba parçasına kadar tüm yasal ihtiyaçlarını karşılacağı belirtiliyor.

Ntv

İngiltere tarafından BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde hazırlanan ve ABD’nin destek verdiği son karar tasarısının asıl amacı, Irak lideri Saddam ...