Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Şalk ve Yüksele temiz eller ödülü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 44
9
Şalk ve Yüksele temiz eller ödülü

17 Mayıs—  Yolsuzlukla Mücadele Derneği’nce, Ankara DGM Cumhuriyet Savcıları Talat Şalk ve Nuh Mete Yüksel’e, “Beyaz Elle...


Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Yolsuzlukla Mücadele Derneği Genel Başkanı Mahmut Koçak, yolsuzlukla mücadelenin önemli kilometre taşlarından biri olacağını düşündüklerini, dolayısıyla bu yolda mücadele edenler için “Beyaz Eller 2001-Yolsuzlukla Mücadele Edenler Ödülleri”ni organize ettiklerini söyledi.

       Törende ilk olarak, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na, Dernek Başkanı Koçak tarafından cam plaketten oluşan ödülü verildi. Yazıcıoğlu, ödülün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirterek, “Mücadele hayatımda beni kamçılayacak bir ödül” dedi. Yazıcıoğlu, ödülü “onurlu yaşamak isteyen, yolsuzlukların, suiistimallerin mağduru olan Türk milleti adına aldığını” söyledi.

       

ŞALK VE YÜKSEL’E ÖDÜL

        Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sinan Erdem’e ödülünün verilmesinin ardından, DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk, “yürekli hukuk adamı” diye anons edilerek, ödülünü almak üzere sahneye çağırıldı. Uzun süre alkışlanan Şalk’a ödülünü, Dernek Başkanı Koçak verdi. Şalk, konuşmasında, “Ben, bir Cumhuriyet Savcısıyım. Bana verilen görevi en iyi şekilde yapmak durumundayım. Bana layık görülen bu ödülü, görevi iyi yaptığımın bir nişanesi olarak kabul ediyor ve bütün dernek üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

       DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel de ödülünü, Dernek yöneticilerinden Arslan Salman’dan aldı. Yüksel, şunları söyledi:

       

“ASALAKLAR HESAP VERECEK”

        “2200 yıllık bilinen tarihi olan büyük Türk Milleti, vurguncuların, soyguncuların elinde bırakılamaz. Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere emaneti olan kutsal vatan toprakları, hırsızlar için bir cennet olmaktan çıkarılmalıdır. Milletimizin kanına, damarlarına geçirilmiş bulunan asalaklar, ne kadar korunurlarsa korunsunlar, mutlaka yaptıklarının hesabını vereceklerdir ve ülkemizdeki hortumculuk, köşe dönmeci zihniyet yok edilecektir.”

        Törende daha sonra Show TV Genel Yayın Yönetmeni Reha Muhtar, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Türkiye Halter Federasyonu Genel Başkanı Kenan Nuhut, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çelik ödüllerini aldılar.

        Geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden eski Maliye Bakanı Adnan Kahveci adına da ödülünü, Kahveci’nin oğlu Cihan Kahveci’ye ulaştırmak üzere Mustafa Çolak aldı.

        Denetim Elemanları Derneği Başkanı Atalay Ergüven ise ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, yolsuzluklarla mücadeleyi asgari vatandaşlık görevi olarak gördüklerini bildirdi. Ergüven, Türkiye’deki mevcut görünümün, “yolsuzlukla mücadele görüntüsü altında, mücadele edenleri sindirmeye yönelik gizli bir politika olduğu kanaatini taşıdıklarını” söyledi.

        Ödüle layık görülen, ancak törene katılmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender ve sanatçı Beyazıt Öztürk’ün ödüllerini ise temsilcileri aldı.

       

NTV’YE ÖDÜL

       NTV’de yayınlanan Tayfun Talipoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Buradan Bakınca programı da ödüle layık görüldü.

        Bu arada, daha önce ödül verileceği bildirilen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ödül törenine katılmadı.

       MYK üyesi Mesut Değer’in katıldığı törende, Baykal’ın ismi, ödül verilecekler arasında anons edilmedi. Dernek Başkanı Mahmut Koçak, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Baykal’ın ödülünü partiye götürerek, kendisine vereceklerini söyledi.

       Törenden erken ayrılan DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk, bir gazetecinin, “Adalet Bakanlığı hakkınızda inceleme başlattı” sözleri üzerine, “Bakanlığın takdiri... Soruşturma yapılır tabii” dedi. Şalk, “Yorumunuz ne?” sorusuna “Ne yorum yapayım ki?” karşılığını verdi.

       

Ntv

17 Mayıs—  Yolsuzlukla Mücadele Derneği’nce, Ankara DGM Cumhuriyet Savcıları Talat Şalk ve Nuh Mete Yüksel’e, “Beyaz Elle...