Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sanal ticaret bekleneni veremedi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 62
11
Sanal ticaret bekleneni veremedi

11 Temmuz—  Girişimcilerin büyük umutlar bağladığı sanal alemde işler beklendiği gibi tıkırında gitmiyor. Yoğun rekabet yüzünden artan mali...Toysmart.com, Petsmart.com, boo.com gibi çok şey beklenen şirketler ya satıldı ya da diğer şirketler tarafından satın alındı.

       ‘Daha az maliyet, daha düşük fiyat’ sloganıyla yola çıkan e-ticaret şirketleri artan zarar rakamları karşısında fiyatları artırmaya başladılar. Bu durumda en çok hayal kırıklığına uğrayanlar da internetin fiyatları ucuzlatacağını bekleyen tüketiciler oldu.

       Bedava bağlantı şirket batırıyor

       Başlangıçtaki internet mucizesi hikayelerinin heyecanı yerini çoktan batma ve satın alınma haberlerinin verdiği endişeye bıraktı. E-ticaret şirketlerinin bir çoğu sıkıntıda. Piyasa değerleri giderek düşüyor. Risk sermayesi şirketlerinin sektöre inancı eskisi kadar güçlü değil, borsalar yakın zamanda nasıl kar edeceğini açılayamayan şirketlere kapılarını kapamış durumda. Toysmart,.com,Petsmart.com, boo.com gibi, çok şey beklenen şirketler ya satıldı yada diğer şirketler tarafından satın alındı.

       Amazon’un hızı kesildi

       Sektörün devlerinden Amazon.com bile tehlikedeki şirketler arasında gösteriliyor. Lehman Brothers geçenlerde yayınladığı raporda amazon için “zayıf ve giderek daha da zayıflayacak” ifadesini kullandı ve müşterilerine amazon hisselerinden uzak durmalarını sağlık verdi.

       

  Sektör sektör e-ticaret

•İnternet üzerinden işlem yapan seyahat acentalarının cirosu bu yıl 4.7 milyar dolar civarı olacak. Bu rakam, 1996 rakamlarının yüzde 1,600 katı.

•Sağlık sektörünün sanal hizmet için ayırdığı ödenek 4 yıl içinde yüzde 490 artarak 10 milyar dolar olacak.

•Cep telefonu sektörü, internet üzerinden satışlara 2 sene içinde 5 milyar dolar yatırım yapacak. Bu miktar yatırımlarda yüzde 900 artış anlamına geliyor

•İnternet üzerinden iş bulma oranı önümüzdeki sene artışa geçecek. Tahminlere göre bu sene Amerika Birleşik Devletleri' nde çalışan kesimin yüzde 40'ı iş değiştirecek. İş değiştirecek bu kesimin yaklaşık yüzde 70'i, yeni bir iş bulmak için internet sitelerini kullanacak.

•Sıfır otomobil satıcıları,internet sayesinde yeni tekerleklerini yaklaşık 500 dolar ucuza malediyor.

       Durumdan sonderece rahatsız olan yatırımcılarını memnun etmeye çalışan internet şirketleri ise vaziyeti kurtarmak için yeni taktikler deniyorlar.

       İşçi çıkarmaktan, reklam ve üyelik ücretlerini artırmaya kadar her yolu deneyen şirketler için en kolay ve etkili yöntem ise müşteri çekmek amacıyla daha önce maliyetlerin altında tuttukları perakende ürün fiyatlarını yukarı çekmek.

         İnternet Terimleri SözlüğüCisco Systems tarafından hazırlanan İnternet Terimleri Sözlüğü ilk kez ve sadece ntvmsnbc'de

•A-D•E-H•I-M•N-R•S-Z
       Zaten yapılan araştırmalar da internet kullanıcılarının tüketim eğiliminin artığını gösteriyor.

       İnternetteki fiyatları karşılaştıran DealTime.com şirketinin başkanı Daniel Ciporin’e göre müşteriler iyi hizmet aldıkları taktirde yüksek fiyatlar ödemeye hazırlar.

       Fiyatların yükselmesiyle sanal alemde oluşacak “gerçek piyasa koşulları” daha önce düşük fiyatlarla rekabete giremeyen şirketlere de yarışa katılma şansı tanıyacak. Üstelik bir internet danışmanlık firması olan Jupiter İletişim Şirket’nin yaptığı araştırmaya göre internet kullanıcılarının fiyatlara olan duyarlılığı giderek azalıyor. İki yıl öncesinde araştırmaya katılan 1550 kişinin yüzde 80’i bir ürün alırken en önemli faktörün fiyat olduğunu söylerken bu oran bu yılın mayıs ayında yüzde 73’e inmiş.

       

var sUA = navigator.appName.toLowerCase();

if (sUA.indexOf(webtv) == -1) { bValidClient=false; }Ntv

11 Temmuz—  Girişimcilerin büyük umutlar bağladığı sanal alemde işler beklendiği gibi tıkırında gitmiyor. Yoğun rekabet yüzünden artan mali...