Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sanayi maddeleri üretimi azaladı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 502
48
Sanayi maddeleri üretimi azaladı

Kurşunsuz ve süper benzin ile gazyağı, motorin, viski, cinde Ağustos’ta yaşanan üretim artışlarına karşılık, 8 aydaki üretim miktarı geçen yılın...


Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre, viski üretiminde yüzde 19.9, brendi üretiminde yüzde 25.5, cin üretiminde yüzde 70.6, rakı üretiminde ise yüzde 3.4 oranında üretim artışı yaşandı.

       Bu artışlara karşılık ilk 8 aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, viski üretimi yüzde 12.3, brendi üretimi yüzde 21.4, cin üretimi yüzde 0.7, rakı üretimi de yüzde 13.6 oranında geriledi.

       

BENZİN VE GAZYAĞI

       Süper ve Kurşunsuz benzinde Ağustos ayında sırasıyla yüzde 29.5 ve 39.5’lik, gazyağında yüzde 182.2’lik motorinde de yüzde 0.6’lık üretim artışı yaşandı.

       ,Buna karşılık söz konusu ürünlerin ilk 8 aydaki üretim rakamları geçen yılın aynı döneminin hayli altında kaldı. İlk 8 aylık üretim geçen yılın aynı dönemine göre, süper benzinde yüzde 28.8, kurşunsuz benzinde yüzde 14.7, gazyağında yüzde 42.5, motorinde de yüzde 24.6 düşüş gösterdi.

       

BEYAZ EŞYA, OTOMOTİV VE TEKSTİL

       Ağustos’ta buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ve müzik seti üretiminde büyük oranlı artışlar yaşanırken, bu ürünlerin ilk 8 aydaki üretim artışları da geçen yılki seviyesinin hayli üzerinde.

       Özellikle video üretimi Ağustos’da tam patlama yaparken, bir önceki yılın aynı ayına göre üretim yüzde 9 bin 457 oranında arttı. Otomotivdeki yüksek oranlı üretim artışı da Ağustos ayında bu eğilimini sürdürdü. Otobüs üretiminde Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 329’luk artış yaşandı.

       Tekstil sektöründe de pamuk ipliği, pamuklu dokuma ve çorap üretiminde Ağustos ayında yüksek oranlı artışlar gözlendi.

Ntv

Kurşunsuz ve süper benzin ile gazyağı, motorin, viski, cinde Ağustos’ta yaşanan üretim artışlarına karşılık, 8 aydaki üretim miktarı geçen yılın...