Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Şansal: Bir düş gerçekleşti

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 548
100
Şansal: Bir düş gerçekleşti

15 Mayıs—  Güreş Federasyonu Başkanı Osman Şansal, 48. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda takım halinde birinci olarak, 77 yıllı...
“GÜREŞE KONSEPT KAZANDIRDIK”

       Avrupa Şampiyonası’nda salona gelen seyircilerin sıkılmalarını, şampiyona boyunca çeşitli aktivitelerle önlediklerini söyleyen Şansal, bu aktivitelerin yabancı delegasyonlarca da hayranlık ve coşkuyla izlendiğini vurguladı.

       Şansal, güreş sporuna yeni bir konsept kazandırdıklarını ve bir taban oluşturduklarını belirterek, “Sporcularımıza, ‘ne pahasına olursa olsun madalya kazanın’ demedik. Onlara, ‘yenin, yenilin ama korkmayın, atak olun, aslanlar gibi güreşin, bu sporun yer edilebilirliğini yükseltin’ dedik. FILA Başkanı Milan Ercegan dahi üstüne basa basa Türk güreşçilerin spektaküler bir tarzda güreştiklerini ve bunun çok hoş bir yenilik olduğunu söyledi. Şeref Tüfenk ve Selçuk Çebi gibi gençlerimiz bile göze hoş gelen ve tribünleri ayağa kaldıran güreşler yaptı. Hepsi ellerinden geleni fazlasıyla yapıp, puan kazandırdılar ve takım halinde şampiyon olarak 77 yıllık bir düşü gerçekleştirdiler” dedi.

       

“DEVLETTEN PARA ALMADIK”

       Şampiyonanın organizasyonu için devletin hiçbir fonundan para almadıklarını anlatan Şansal, sponsorların katkılarıyla bu önemli organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

       Şansal, Türkiye’de Satranç Olimpiyatları’nı düzenleyen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin dahi, ekonomik kriz nedeniyle Avrupa Şampiyonası’na katkıda bulunamadığını ifade etti.

       

“ÖDÜL YÖNETMELİĞİ ADİL DEĞİL”

       Devletin ‘sporcu ödül yönetmenliğini’ adil bulmadıklarını resmi olarak Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na bildirdiklerini söyleyen Şansal, “Avrupa şampiyonu olan güreş milli takımına da ödül verilmesi gerekir” dedi.

       Şansal, bugün endistüri haline gelen futbolda takım şampiyonluğuna yüksek miktarda ödüller verildiğini hatırlatarak, “Bir olimpiyat şampiyonu güreşçi çıkarmak büyük bir olay. Ferdi ödüllerin miktarları azaltıldı. Bunlara bir şey diyemiyoruz, ancak şampiyon olan güreş milli takımlarına da ödül verilmeli. Çünkü, burada takım şampiyonluğuna büyük katkı sağlayan güreşçi ve antrenörler var. Onlar da devletten gelecek bu yardımlarla yaşamlarını sürdürebilmeli” diye konuştu.

       

“HEDEF 100 BİN SPORCU”

       Türk güreşi için master planları hazırladıklarını kaydeden Şansal, hedeflerinin bugün 2 bin 500 olan sporcu sayısını yüz bine çıkarmak olduğunu kaydetti.

       Osman Şansal, Milli Eğitim Bakanlığı ile ön protokol imzaladıklarını ve başta 459 bölge yatılı okulu olmak üzere, her ilde en az 10 okul güreş takımı kurulmasını öngördüklerini belirterek, buralarda güreşe yatkın beden eğitimi öğretmenlerinin istihdamını sağlamayı, böylece geniş bir güreşçi pörtföyü oluşturmayı istediklerini anlattı.

       Türkiye’nin daha önce başvurmaması nedeniyle, 2005 yılına kadar dünya ve Avrupa şampiyonası düzenleyemeyeceğini söyleyen Şansal, buna rağmen 2003 Avrupa Şampiyonası’nı alabilmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını ifade etti. Şansal, güreşçiler ile birlikte Ankara’ya gideceklerini ve kendilerine destek veren Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ı ziyaret edeceklerini de bildirdi. Başkan Şansal, fedarasyonlarının misyon, vizyon ve master stratejilerini anlatan kitapçığı da medyaya dağıttı.

       

YERLİKAYA’DAN ÖRNEK DAVRANIŞ

       Basın toplantısına katılan güreşçilerden Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu güreşçi Hamza Yerlikaya, devletten alacağı ödülün bir bölümünü, kendisine idman veren güreşçi arkadaşlarına vereceğini açıkladı.

       Yerlikaya, kendilerinin şampiyon olmasında antrenörlerin ve idman veren arkadaşlarının büyük katkıları bulunduğunu belirterek, “Onların bize verdiklerini inkar edemeyiz. Göğüs göğüse çalışarak bu düzeye geldik. Ben şahsen alacağım paradan onlara da pay vereceğim” diye konuştu.

       Avrupa Şampiyonu güreşçi Şeref Eroğlu da bir sporcunun asla tek başına şampiyon olamayacağını belirterek, “Bize idman veren arkadaşlarımız, sporu bıraktığımızda zirveye çıkabilirler. Çünkü o yeteneğe sahipler” dedi. Eroğlu, kendisine sporcu olarak Naim Süleymanoğlu’nu örnek aldığını da belirterek, “Onun elde ettiği başarılara ulaşmak istiyorum” diye konuştu.

       

Ntv

15 Mayıs—  Güreş Federasyonu Başkanı Osman Şansal, 48. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda takım halinde birinci olarak, 77 yıllı...