Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Savaşa protesto

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 500
96
Savaşa protesto

13 Ekim—  Savaşı protesto gösterilerinin en büyükleri İngiltere ve Almanya’da gerçekleştirildi. İngiltere’nin başkenti Londra&#...
       İngiltere’nin başkenti Londra’daki Hyde Park’ın “serbest kürsü” adı verilen, herkesin görüşlerini özgürce açıklaması için düzenlenmiş özel bölümünden başlayan yürüyüş için, aralarında Yeşiller, küreselleşme karşıtları, çeşitli Müslüman örgütlerinin bulunduğu gruplar biraraya geldi.

       “Herkes için Barış ve Adalet” adı verilen protesto gösterisi öncesinde, Metropolitan polis teşkilatı Londra’da geniş güvenlik önlemi aldı.

       Almanya’nın başkenti Berlin’de de, savaş karşıtı gösteri yapıldı. 100’den fazla kuruluşun, “Savaşa Hayır-Barış İçin Ayaklanalım” sloganıyla düzenledikleri gösteriye, Türk vatandaşları ve dernekleri de katıldı.

       Alman göstericiler, Başbakan Gerhard Schröder’in politikasını sert bir dille eleştirerek, savaş yoluyla barışın sağlanamayacağını söylediler.Almanya'nın Başkenti Berlin'de binlerce gösterici savaşı protesto etti.

        Türk göstericiler de “Savaşa hayır, bombalar barış getirmez” ve “Bin Ladin ABD’ye neden saldırdı? Müslüman bölgelerde neden bu kadar çok insan öldürüldü?” yazılı pankartlar taşıdı. Berlin polisi, gösteri nedeniyle yaklaşık 2 bin polisin görev yaptığını, gösterinin olaysız geçtiğini belirtti.

       Protestocular, ülkede operasyona şiddetle karşı olan bir kesimin de bulunduğunu hükümetlerine ve tüm dünyaya duyurmayı amaçlıyorlar. İngiltere’deki gösteriyi düzenleyen grubun sözcüsü, ABD saldırılarını rasgele ve oransız bulduklarını, üstelik bu saldırıların söz verildiği gibi belirli hedeflere yönelik olduğuna da inanmadıklarını söyledi. Sözcü Nigel Chamberlain, terörizmi daha da körükleyecek olan bu harekata İngiliz hükümetinin katılmasına şiddetle karşı olduklarını belirtiyorlar. Almanya'nın Essen kentinde de gösterilerde Kuran'dan ayetler okundu

         AFGANİSTAN'DA SAVAŞ•'Molla Ömer yakalanmak üzere'•Kandahar teslim oldu•Taliban dönemi Kandahar'da kapandı•ABD bombardımana devam•Tora Bora'da Ladin izi yok•Bonn anlaşmasına tepki
       Yeşiller Partisi’nin sözcüsü Margaret Wright da, açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan altı milyon kişi varken, gıda yardımının bombalarla beraber dağıtılmasını eleştirdi.

       ABD’nin Afganistan’a yönelik saldırısında sivil kayıpların olması, tepki çekiyor. Dün de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ABD’ye siviller konusunda dikkatli olma çağrısı yapmıştı.

       

MÜSLÜMANLARDAN DESTEK

       Bu gösteriye, İngiltere’deki Müslümanların en büyük örgütlerinden İngiltere Müslüman Parlamentosu da destek veriyor. Müslüman Parlamentosu lideri Gıyaseddin Sıddıki, cemaatin önde gelenlerine, duyulan huzursuzluğu barışçı bir protesto gösterisiyle yansıtmaları çağrısında bulundu. SKY TV’ye görüşlerini açıklayan Gıyaseddin Sıddıki, Amerika’nın Afganistan’a yönelik harekatının Afgan halkının hiçbir suç işlemedikleri halde cezalandırılmaları anlamına geldiğini ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

       

NİJERYA’DA 20 KİŞİ ÖLDÜ

       Nijerya’nın kuzeyindeki Kano kentinde düzenlenen ABD karşıtı gösterilerde çıkan çatışmalarda, 20 kişi öldü. Polis yetkilileri, Müslüman Gençlik Kongresi örgütünün çağrısıyla yapılan gösteriye yaklaşık 5 bin kişinin katıldığını ve çatışmalarda çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi. Yetkililer, camilerin kiliselerin ateşe verildiğini, kentte 11 saat süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve kentin sükunete kavuştuğunu belirtti.

Ntv

13 Ekim—  Savaşı protesto gösterilerinin en büyükleri İngiltere ve Almanya’da gerçekleştirildi. İngiltere’nin başkenti Londra&#...