Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Saygılıoğlu: Ankara fazla büyüdü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 226
15
Saygılıoğlu: Ankara fazla büyüdü

13 Ekim—  Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu, ekonomi bürokrasisine ağır eleştiriler yöneltti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni...


Saygılıoğlu, yaptığı konuşmada, “Ankara haddinden fazla büyümektedir, kendi kendisini yiyecek bir mekanizma haline gelmiştir. Ankara’da gerçekten sorunlar var, devletin işleyişinde sorunlar var. Ben 27 yıllık bir bürokrat olarak, tedirginim, rahatsızım, bu gidiş sağlıklı değil” dedi.

       Saygılıoğlu, serbest piyasada fiyatların oluşumunda spekülasyonların devreye girmesi sonucu sıkıntının ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

       “Faizin de fiyatı yok. Paranın maliyetini bugün belirlemek mümkün mü? Enflasyon oranı konusunda ekonomi çevrelerinde farklı değerlendirme yapılıyor. Çok acı ama bir gerçeği söyleyeyim, milli gelirde faizin oranı yüzde 3,5 iken, bu rakam 2000’de yüzde 16, 2001’de yüzde 19 ve gelecek yılda yüzde 25’in üzerinde olacak. Toplam kamu harcamaları gelirlerin yüzde 42’sini alır duruma gelmiştir.”

       

ALGILAMA SORUNU VAR

       Saygılıoğlu bürokraside, hükümet politikalarını ve siyasi otoritenin kararlarını algılama sorunu olduğunu da savunarak, “Daha da önemlisi bürokraside çok başlılık var” dedi.

       Talep yetersizliğine iç talep açısından bakılması halinde, talep yetersizliğinin bir neden değil, sonuç olduğunu savunan Saygılıoğlu, “Çünkü fiyat mekanizması yok. Kasım ve Şubat krizinde oturmamış fiyatlar var. Satın alma gücünde sıkıntı var, buna bağlı olarak da talep yetersizliği sonucu ortaya çıkıyor” dedi.

       2001 yılı ihracat hedefinin 30 milyar dolar civarında olabileceğini ifade eden Saygılıoğlu, maliyetlerin yüksek olması nedeniyle dış satımın istenilen ölçüde sağlanamadığını kaydetti.

       Saygılıoğlu, bu mekanizmalarla dünya piyasalarında rekabet etmenin kolay olmadığını ve gerçekçi olmak gerektiğini kaydetti. 1980-90 yılları arasında Türkiye’ye önemli bir kaynak girdiğini hatırlatan Saygılıoğlu, 1990-99 arasında Körfez krizi nedeniyle 27 milyar dolarlık bir zarar olması, terör eylemleri ve deprem nedeni ile kaynak girişinin azaldığını, aynı zamanda kaynak çıkışı olduğunu bildirdi.

       Yastık altında 20-40 milyar dolarlık bir paranın olduğunu vurgulayan Saygılıoğlu, bankaların yurtdışındaki mevduatlarının yılsonu itibarıyla 7 milyar dolar olacağını belirtti. Saygılıoğlu, “para var, yastığın altında. Piyasaya niye girmiyor? Fiyatı yok. İnsanlar üç yıl sonrasını göremiyor” dedi.

       

DEVLET BAKANI BAL: HANTALLIK VAR

       TOBB Konseyi’ne katılan Devlet Bakanı Faruk Bal da, “Bürokraside, devlet yapısında bir hantalığın olduğu doğrudur” dedi.

       Bal, toplantı sonrası soruları yanıtlarken, “Müsteşarın konuşmasını benim değerlendirmem doğru değil. Ancak, bürokraside, devlet yapısında bir hantallığın olduğu doğrudur. Bunu yeniden yapılandırma dediğimiz süreç içinde değerlendirmek gerekir. Hükümet bu yönde ciddi adımlar atmaktadır” dedi.

       Devlet Bakanı Faruk Bal, toplantıdaki konuşmasında da, ekonominin düzelmesi için özel teşebbüsün yaratıcı gücünün harekete geçirilmesinin, tek çare olduğunu söyledi. Bal, “Ekonominin bu durumundan çıkış yolu vardır. Özel teşebbüsün yaratıcı gücünü harekete geçirmekten başka çaremiz yok. Özel teşebbüsü, taşı sıktığı zaman suyunu çıkaracak duruma getirmek gerekir. O gücü birlikte vermeye gayret edelim” dedi.

       

HAMZAÇEBİ: 2001 GELİR HEDEFLERİ SAPMAZ

       Gelirler Genel Müdürü Akif Hamzaçebi, 2001 yılı vergi gelirleri hedefinin tutmayacağı yönünde görüşlerin bulunduğunu belirterek, “2001 yılı gelir rakamlarında sapma beklemiyoruz” dedi. Hamzaçebi de, yaptığı konuşmada, 2001 yılı bütçesinde vergi gelirleri hedefinin 37,7 katrilyon olarak öngörüldüğünü, ancak Ekim ayında bu rakamın 38,4 olarak revize edildiğini hatırlattı.

       2001 yılındaki vergi gelir oranının yüzde 20,8 olduğunu, 2000 yılında ise bu rakamın yüzde 21 olarak gerçekleştiğini belirten Hamzaçebi, 0,2’lik düşüşün 2000 yılında bir defaya mahsus olarak alınan vergilerin 2001 yılına göre daha yüksek bir rakam olmasından kaynaklandığını kaydetti.

       Halk Bankası Genel Müdürü Emel Çabukoğlu da Avrasya Yatırım Bankası kanalıyla alınan kredinin küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) kullandırıldığını, büyük firmalara kullandırılmadığını söyledi.

       Kredilerin yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydeden Çabukoğlu, “kredi faizleri düşürülmelidir” dedi. Bankaların yapılandırılması sürecinde yöneticilerin inisiyatif kullanabilir, vadeyle oynayabilir ana fikriyle imkan oluşturulması gerektiğini belirten Çabukoğlu, şunları kaydetti:

       “Benim eşim de dahil olmak üzere (siz kimsiniz ki size yetki versinler) diyorlar. Bütün banka yöneticileri için olağanüstü dönemler için yetkiler verilmeli, olağan koşullar geçildikten sonra da eski çerçeveye dönülmelidir. Aksi takdirde yüzde 70 faizi ödeyemeyen adama yüzde 150 ile faiz uygulamak zorundayız. Devletin kaynaklarını ucuz vermemek durumunda olan yönetici konumunda olmak zorundayız.”

       Çabukoğlu, olağanüstü şartlar göz önüne alınarak banka yöneticilerinin konumlarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ntv

13 Ekim—  Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu, ekonomi bürokrasisine ağır eleştiriler yöneltti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni...