Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ŞEKER HASTALIĞININ iki adım öncesine dikkat!

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 635
96
ŞEKER HASTALIĞININ iki adım öncesine dikkat!

Kanda şekerin normal seviyenin altında olmasına hipoglisemi deniyor. Bu durum, diyabet kadar önem taşıyor ki, şekerli bir gıdanın alınmasından yaklaşık 2 ile 4 saat ortaya çıkıyor


Kanda şekerin normal seviyenin altında olması durumuna hipoglisemi deniyor ve diyabet kadar yaygın görülüyor. Şekerli veya şekere çabuk dönüşen bir gıdanın alınmasından yaklaşık 2 ile 4 saat ortaya çıkıyor. Tepkisel olarak adlandırılmasının nedeni vücutta şekerli gıda alımına bir tepki olarak ortaya çıkması.
Reaktif hipoglisemi, insülin direnci nedeniyle, vücudumuzun şekeri kullanmayı bilememesi ve şekerin kullanılabilmesi için gereğinden fazla insülin salgılaması sonucu şekerin hızla yakılması sonucu oluşuyor. İç Hastalıkları Uzmanları tepkisel mpogliseminin mekanizması hakkında şu bilgileri veriyor:
TATLIYA DÜŞKÜNLÜK OLUR
 "Kişinin tatlı gıdayı daha çok talep etmesi, dolayısıyla tükettiği gıdalarda hızlı enerjiye dönüşecek yanlış karbonhidratları seçmesi, aldığı kaloriyi kaçınılmaz olarak arttırır ve kiloda artış gerçekleşir.
Kilo artışı insülin direncini arttırır. İnsülin direnci arttıkça, insülin fazla salgılanır. Ancak zamanla insülin üreten organımız pankreas yorulur, yeteri kadar insülin üretememeye başlar ve kanda şe. kjer yükselir. Bu durum da, şeker hastalığına giden yolu oluşturur.
Tepkisel hipoglisemi dışında, açlıkta, kanda şeker hormonu olarak adlandırabileceğimiz insülinin fazla salgılanması nedeniyle de hipoglisemi olabilir. Bu durum insülin salgılayan bir tümörün varlığı gibi oldukça ender rastlanan durumlarda görülebilir. Ayrıca şeker düşürücü ilaçların yanlış veya fazla kullanımı ve bazı kötü huylu hastalıklar gibi özellikli durumlarda da hipoglisemi görülebilir.
1. derece akrabalarda şeker hastalığı öyküsü olması, kişinin ideal kilosunun üzerinde olması gibi faktörler hastalığın ortaya çıkma yaşını erkene alacaktır. Belirtileri halsizlik, konsantrasyon kaybı, aşın sinirlilik, ellerde titreme, gözlerde kararma, soğuk terleme, fenalık hissi, ölüm korkusu, çarpıntı olabilir. Hatta bayılma, koma durumu da görülebilir. Tatlı gıdalara veya şekere hızlı dönüşebilecek basit karbonhidratlara (beyaz unlu gıdalar gibi) aşın düşkünlük vardır. Tepkisel hipoglisemide belirtilerden biri görülebilir, birkaçı bir arada olabilir veya belirtisiz seyredebilir.

ŞEKER TESTİ YAPILMALI
Kanda şeker seviyesine bakılır. Öncelikle açlıkta şeker ve gerekli görülürse insülin bakılır. Şüphe durumunda hekimin belirleyeceği dozda ağızdan verilecek glukoz solüsyonu (basit şeker çözeltisi) ile hekim tarafından belirlenecek uzunlukta ve sıklıkta şeker ile, gerekirse insülin seviyelerine de bakılarak, şeker yükleme testi yapılır.
Uzman bir diyetisyen tarafından tıbbi beslenme tedavisi düzenlenmeli. Reaktif hipogliseminin engellenmesi için şekerli ve şekere çabuk dönüşecek gıdalardan uzak durulmalı.
Uzun açlıklar engellenmelidir.
Hipoglisemi vücudun yakıtı olan şekerin ani düşmesi olduğu için tehlikeli bir durumdur. Hipogliseminin kişide yaratacağı huzursuzluk, dikkat güçlüğü, sinirlilik durumla n kişinin toplum içindeki konumuna zarar verebilir. Araç kullanırken istenmedik kazaların yaşanmasına neden olabilir. Tatlı gıdalara düşkünlük yaratacağı için, kilo artışına neden olacak şeker hastalığının ortaya çıkmasını hızlandırır. Gözlerde kararma, soğuk terleme, fenalık hissi gibi nispeten hafif sayılabilecek belirtilerle seyredebilen tepkisel hipoglisemi, baygınlık, koma hatta ölüme bile neden olabilecek kadar ciddi olabilir. Reaktif hipoglisemi acil müdahale edilmesi gereken sonuçlanyla, ciddi ve kalıcı olabilecek bir durumdur".

Yeni Mesaj

 Kanda şekerin normal seviyenin altında olmasına hipoglisemi deniyor. Bu durum, diyabet kadar önem taşıyor ki, şekerli bir gıdanın alınmasından yaklaşık 2 ile 4 saat ortaya çıkıyor