Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sende mi Köhler!

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 427
75
Sende mi Köhler!

12 Ekim—  Dünya Bankası’nın ek mali yardım konusundaki mesajı üzerine hareketlenen piyasalar Köhler’in açıklamaları şok yedi. K...


IMF’le 10. gözden geçirmenin üçüncü turu için Ankara’da başlayan temaslar, Yüksek Planlama Kurulu toplantısından çıkan makro hedefler ve kamu kesiminin gerçek anlamda konsolide edilmesi ve küçülmesi noktalarında yoğunlaşıyor.

       Reel sektör, Türk ekonomisindeki daralmanın derinleşmesi ve 2002 yılına da sarkması yönündeki endişelerine bağlı olarak, ekonomi yönetimini giderek daha yoğun sıkıştırmaya başladı.

       Bunun bir sonucu olarak, Bakan Kemal Derviş başkanlığındaki ekonomi yönetiminin IMF’e yönlendirdiği teklif ve çözüm önerileri, Türk ekonomi yönetiminin Washington’da da bir dizi temasta bulunmasını gerekli kıldı.

       

O’NEILL’LE GÖRÜŞME

       Bu temaslar esnasında, en önemli görüşmelerden birisini Bakan Derviş ile ABD Hazine Bakanı O’Neill arasındaki görüşmeler oluşturuyordu. Bu görüşmenin içeriğini bilmek isterdim.

       Ancak, hissedebildiğimiz kadarı ile, ABD Hazinesi Türk kamu sektörünün küçültülmesi ve personel sayısının azaltılması konusunda net bir tavır almış gözüküyor.

       Nitekim, IMF’in de ABD Hazinesi’ndeki bu tavıra bağlı olarak, bu noktaya odaklandığı anlaşılıyor. Ekonomi yönetimi, faiz dışı fazla/GSMH oranıyla ilgili hedef konusunda ve kamunun konsolidasyonu meselesinde net bir tavır içerisinde.

       Yani, sadece genel ve katma bütçeli idareler için değil, KİT’ler, Sosyal Güvenlik Sistemi ve Fonlar dahil tüm kamu kesimi ile ilgili tablonun gelir ve harcama kalemleri boyutunda önüne net konmasını istiyor. Bu konuya Meclis’e sevk edilecek olan İhale Kanunu’nu da eklemek mümkün.

       

SIKI PAZARLIK PERDE ARKASINDA SÜRÜYOR

       Dolayısı ile, IMF tarafı ile sıkı bir pazarlık perde arkasında devam ediyor. Dünya Bankası’nın ek mali yardım konusundaki mesajlarına IMF’in benzer bir yaklaşım sergilememesini bu noktada doğal karşılamak gerekiyor.

       Çünkü, IMF şu ana kadar gerçekleşen ekonomik reformlar konusunda hükümetin tavrının sahiplenmekten çok, zorunluluğa bağlı destek noktasında olduğunun farkında.

       Bu nedenle, IMF cephesinde mevcut hükümetin eline geçecek en ufak bir fırsatta, mevcut programı ve reformları sulandırabileceği yönünde oluşmuş olan kanının kırılması veya zayıflaması zor gözüküyor.

       Bu nedenle, Köhler’in tavrı ‘bir pazarlığın tam ortasındaki hamle’ olarak nitelendirilmeli. Köhler’in açıklamalarının özü ‘gevşemeyin’ mesajıdır. Bu nedenle, piyasada ‘sende mi Köhler’ muhabetine girmenin anlamı mantıklı gözükmüyor. Piyasanın Köhler’in mesajının perde arkasındaki pazarlığa yoğunlaşıp, ani reaksiyonlar göstermemesinde yarar var.

Ntv

12 Ekim—  Dünya Bankası’nın ek mali yardım konusundaki mesajı üzerine hareketlenen piyasalar Köhler’in açıklamaları şok yedi. K...