Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Serdengeçti: Hedeflerin revizyonu gerekmiyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 928
141
Serdengeçti: Hedeflerin revizyonu gerekmiyor

6 Temmuz—  Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 10 milyon liralık banknotların dolaşımdaki para içinde yüksek bir orana ulaştığını, ...
KISA VADELİ FAİZLE MÜDAHALE

       Merkez Bankası’nın kısa ve orta vadedeki hedefleri hakkında bilgi veren Serdengeçti, talep ve kurun enflasyonu etkileyen iki temel unsur olduğuna işaret etti. Enflasyonist baskıya karşı Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz enstrümanını kullanacağını belirten Serdengeçti, enflasyonist baskı oluşuyorsa kısa vadeli faizlerin bu baskıya karşı kullanılacağını bildirdi.

       Döviz kurlarının piyasada arz ve talebe göre belirleneceğini kaydeden Serdengeçti, Merkez Bankası’nın kurun seviyesi ile ilgili bir taahhüdü ve hedefinin bulunmadığını tekrarladı.

       Kura ancak belli şartlar altında müdahale edileceğini anlatan Serdengeçti, Merkez Bankası’nın neden döviz sattığına ilişkin olarak da yurtdışından sağlanan kaynağın iç borç ödemesinde kullanılması sonrası piyasaya çıkan likiti çekmek için olduğunu anlattı.

       

DÜZENLİ DÖVİZ SATIŞI YAPILACAK

       Parasallaştırmanın (monetization) söz konusu olmadığını belirten Serdengeçti, Merkez Bankası’nın bu ay ve Ağustos ayında iç borç ödemesinde kullanılacak 1.3 milyar dolar karşılığı düzenli döviz satışının söz konusu olduğunu kaydetti.

       Bunun alt sınır olduğunu belirten Serdengeçti, maksimum sınırın net uluslararası rezerv değişimine göre 1.8 milyar dolar kadar olabileceğini vurguladı. Serdengeçti, soruları yanıtlarken de, enflasyon hedeflerini revize için bir neden görmediklerini, revizyonun gündemde olmadığını kaydetti.

       

FAİZLER DÜŞMEDİ

       Merkez Bankası Başkanı, hububat fiyatlarının belirlendiği tarihten itibaren süregelen siyasi istikrarsızlık nedeniyle kısa vadeli faizi düşüremediklerini söyledi.

       Serdengeçti, Haziran’da enflasyon baskısı hissetmedikleri için kısa vadeli faizleri yükseltmeye gerek görmediklerini de belirtti.

       Serdengeçti, bir soru üzerine, FT’de yeralan IMF’nin kısa vadeli faizlerin düşürülmesini istediği yönündeki haberin doğru olmadığını kaydetti.

       

BORÇLANMA GÜVENE BAĞLI

       Serdengeçti, iç borcun sürdürülebilirliğinin, güven ortamına bağlı olduğunu söylerken, krizler nedeniyle iç borç stoğunun GSMH’ya oranında yüksek artış yaşandığını, ancak ihale yoluyla satılan borçlanma senetlerinin oranında önceki yıllara göre artış olmadığını belirtti.

       Hazine’nin bu yıl ihale yöntemiyle GSMH’nin yüzde 23’ü kadar iç borçlanma yapacağını söyleyen Serdengeçti, bunun geçen yıllardaki oranla aynı seviyede olduğunu vurguladı. İç borç stoğundaki artışın kamu ve fon bankalarına verilen özel tertip kağıtlardan kaynaklandığını kaydeden Serdengeçti, güven ortamı sağlanması halinde iç borcun sürdürülmesinde sorun yaşanmayacağına dikkat çekti.

       

PARADAN SIFIR ATILMASI

       Serdengeçti, paradan sıfır atılmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de, sıfırların çoğalmasının kullanımı zorlaştırdığını, iyi bir şey olmadığını kaydederek, şöyle konuştu:

       “Bu sıfırların çoğalması iyi bir şey olmadığına göre, eninde sonunda bunlardan bir şekilde kurtulmak gerekiyor. Fakat bunun zamanlamasını çok iyi yapmak lazım. Genelde kamuoyunda görüyoruz...hemen atılsın, şöyle yapılsın, böyle edilsin...

       Bunların tek başına bir tedbir olarak hiçbir anlamı yoktur. Biz bugün bırakın paradan 6 sıfır atmayı, bu krizden sonra vardığımız noktada belki de yeni bir banknot bile çıkarmayı düşünmemiz lazım. Çünkü 10 milyon liralık banknotların emisyon içindeki payı çok fazla yükseliyor ve bu da tabii paranın dolaşımında sizler için birtakım sorunlar yaratıyor.

       Peki, 6 sıfır hiç mi gündeme gelmeyecek? Merkez Bankası’nın teknik çalışmaları var bu konuda. Ama hakim olan düşünce, kendi aramızdaki tartışmalarda bunu enflasyon ile mücadele sürecinin sonlarına doğru bir aşamada yapmak gereğidir. Daha evvel yapıldığı zaman bu sürece olumlu ya da olumsuz bir etkisi pek sağlanamıyor. Yeni parayı ortaya çıkardığınız zaman, o yeni paranın bir enflasyon hikayesi olmaması gerekir.”

       Serdengeçti, 20 milyon liralık banknotların çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin bir soru üzerine de, şu anda bir açıklama yapmayı erken bulduğunu, zamanı geldiği zaman bir açıklama yapılacağını kaydetti.

       

BİNAY: KURDA İNİŞ BEKLENTİSİ YARATILMALI

       Merkez Bankası Başkan yardımcısı Şükrü Binay da, temel ekonomik göstergelerin döviz kurunda bir iniş beklentisi yaratmak durumunda olduğunu söyledi.

       Binay, Serdengeçti ardından yaptığı açıklamada, bundan sonra piyasaların ekonomik göstergelere ve istikrara bakarak döviz kurunu belirleyeceğini belirtti.

       Binay, istikrarın sağlanması durumunda kur üzerindeki baskının kalkacağını vurguladı.

Ntv

6 Temmuz—  Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 10 milyon liralık banknotların dolaşımdaki para içinde yüksek bir orana ulaştığını, ...