Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sevgililer Gününden sonra Bekarlar Günü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 357
26
Sevgililer Gününden sonra Bekarlar Günü

İtalya’da bekarlar 15 Şubat’ı Bekarlar Günü ilan ettiler...


Annalisa Fattori, Betta Tempesti, Paola Nobile ve Fulvia Fazio adında Milanolu 4 kadının kurduğu “San Faustino single pride association” adlı derneğin öncülüğünü yaptığı hareketin amacı ‘bekarların’ haklarını korumak. “Akrabalarımız, eşimiz dostumuz tarafından ‘yarım’ insan muamelesi görmekten bıktık, sürekli olarak ‘bir aşk buldun mu?’, ‘ne zaman evleneceksin?’ soruları duymaktan ve davetlerde, yemeklerde bekar veya dulların yanına oturtulmaktan sıkıldık. Onurumuzu korumak için bu derneği kurduk” diyen dernek üyelerinin ortak yakınması toplumda kendilerine sürekli ‘yarım insan’ muamelesi yapılması. Temel amaçları ise bazı sosyal hakları kazanmak, kisel onuru korumak. Özellikle büyük kentlerde ‘single’ nüfusun giderek arttığını belirten dernek üyeleri, “Yasalar aileler için değil, özel kişiler için yapılmalı. Evlat edinme bekarlar için de kolay olmalı, halk evleri bekarlara da verilmeli ve otelde çift kişilik fiyat ödemek zorunda kalınmamalı” diyorlar.

       15 Şubat’ta Roma’da bir lokalde toplanacak olan dernek üyeleri partide, “Yılın Bekarı”nı seçip bir ödül de verecekler. Adaylar arasında stilist Fiorucci, yazar Carmen Llera Moravi, tv sunucusu Enrica Bonaccorti de var. Bekarlar kulubü, “Amacımız tek başına yaşayanlar için geziler, yemekler düzenlemek değil. Çünkü bizim böyle şeyleri ihtiyacımız yok. Single’ların yaşamı, evlilerden çok daha yoğun” derken faaliyetleri internette www.Sanfaustino Single Pride.com adresinde duyuracaklar.

       Dernek İtalyan bekarlar üzerinde bir araştırma da yaptırmış. Sosyolog Enrico Finzi’nin yaptığı arıştırma sonucunda da tek başına yaşayanların yüzde 60’ının durumundan çok hoşnut olduğu, bunlardan yüzde 15’in hayat boyu bekar kalmayı istediği, yüzde 45’inin ise bekarlığa geçici bir durum olarak baktığı ortaya çıkmış.

       Araştırmadan çıkan bir sonuç da tek başına yaşayanların ev dekorasyonu, seyahat, sinema ve kitaba daha çok para harcadıkları.

       

Ntv

İtalya’da bekarlar 15 Şubat’ı Bekarlar Günü ilan ettiler...