Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sezerden 30 Ağustos mesajı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 539
16
Sezerden 30 Ağustos mesajı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk ulusunun vatanına ve bağımsızlığına yöneltilen tecavüzleri her zaman geri çevirdiğini, en olanaksız durumlarda...


Türk ulusunun Mustafa Kemal önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesinin, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olduğunu ifade eden Sezer, mesajında şöyle dedi: “Mondros ve Sevr’le kendisine dayatılmak istenen ağır koşulları kabul etmeyen Türk ulusu, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla başlattığı kurtuluş mücadelesini, 30 Ağustos’ta kesin zaferle sonuçlandırmıştır. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı’nda Mustafa Kemal’in üstün savaş planı, Türk ulusunun inancıyla birleşerek büyük bir zafere dönüşmüştür. 30 Ağustos Zaferi, uzun yıllar güç koşullar altında sürdürülen askeri mücadeleyi sona erdirmiş, ekonomi ve kalkınma mücadelesini başlatmıştır. Bu zaferle, sadece vatan toprakları düşmandan kurtarılmamış, ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlüğü tüm dünyaya duyurulmuş, bu ilkenin egemen olacağı yeni bir devlet kurma anlayışı da güçlenmiştir.”

       Cumhurbaşkanı Sezer, Mustafa Kemal önderliğinde ulus iradesine ve egemenliğine dayalı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla çağdaş uygarlığı yakalama yarışına girildiğini kaydetti. Sezer mesajına şöyle devam etti: “Bugün Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan aldığı güç, dayandığı demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliği, dünyada yaşanan gelişmelere açık dinamik yapısıyla, yoluna hızla devam etmektedir. İçerisinde yaşadığımız barış çağında yeni ekonomik ve siyasal zaferlere imza atacak, hukuka ve insan haklarına saygılı yönetim anlayışıyla her alandaki eksikliklerimizi hızla gidererek, dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına gireceğiz.”

       Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Türk ulusuna eşsiz zaferler kazandıran, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük komutan ve devlet adamı Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitleri ve gazileri minnet ve şükranla andığını ifade etti. Sezer, “Zafer Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, kahraman ordumuza ve vatandaşlarımıza esenlikler diliyorum” dedi.

       

BAŞBAKAN BÜLENT ECEVİT

       Başbakan Bülent Ecevit ise, Türk ulusunun tarihinin zaferlerle dolu olduğunu belirterek, “Ulusumuz, büyük fedakarlıklarla kazandığı barış, güven ve huzur ortamını, her koşul altında korumaya kararlıdır” dedi. Başbakan Ecevit, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Ecevit’in mesajı şöyle: “Türk ulusunun tarihi zaferlerle doludur. Ulusumuzun, Malazgirt Meydan Muharebesi’nden Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’na kadar en zor koşullar içinde bile bağımsızlığını korumuş olması, birliğimizin, geleceğimizin ve gücümüzün güvencesidir. Türk ulusunun ordusuyla tek bir yürek ve yumruk halinde birleşerek gösterdiği cesaret, kahramanlık ve vatan sevgisi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yükselişindeki en sağlam yapı taşlarından biridir. Ulusumuz, büyük fedakarlıklarla kazandığı barış, güven ve huzur ortamını, her koşul altında korumaya kararlıdır. Zafer Bayramı’nı bu düşüncelerle kutluyor, başta büyük komutan ve yüce önder Atatürk olmak üzere şanlı tarihimizin bütün kahramanlarını saygı ve şükranla anıyorum.”

       

DEMİREL’DEN KIVRIKOĞLU’NA MESAJ

       Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’na kutlama mesajı gönderdi. Demirel, mesajında, “Zafer Bayramı dolayısıyla şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bütün mensuplarının bayramını tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim” dedi.

       

YILMAZ: 30 AĞUSTOS HERŞEYİN ÜZERİNDE

       Anavatan Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, “30 Ağustos Zaferi, Türk Milletinin imandan saydığı vatan sevgisini ve hiçbir şeyle değişmeyeceği özgürlüğünü herşeyin üzerinde tuttuğunu açıkça ortaya koymuştur” dedi. Yılmaz, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, tarihin akışına yön veren Birinci Dünya Savaşı’nın millet ve devletlerin hayatlarında önemli değişikliklere yol açtığını belirtti. Savaş sonrası oluşturulan şartlarla Osmanlı Devletinin elinin kolunun bağlanırken, Mondros Mütarekesi sonunda yurdun dört bir yanının işgal edildiğini hatırlatan Yılmaz, tarih boyunca özgür yaşamış Türk milletinin bu işgale boyun eğmeyerek esareti kabul etmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti. 30 Ağustos Zaferinin Türk milletinin hedeflerine ulaşma konusundaki azim ve kararlılığını, şartlar ne kadar güç olursa olsun zorlukların üstesinden gelme kabiliyetinin en güzel örneklerinden birisi olduğunu ifade eden Yılmaz, mesajında şunları kaydetti:

        “Türk milletinin önünde, bu kutlu mücadelenin devamı olarak ulaşmamız gereken büyük hedefler bulunmaktadır. Geçmişteki mücadelemizden ve zaferlerimizden aldığımız güç ve moralle, Cumhuriyetimizin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti nitelikleri doğrultusunda muasır medeniyet hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışmalıyız. Bu düşüncelerle 30 Ağusts Zafer Bayramı’nı kutluyorum. Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyor, silahlı kuvvetlerimiz ile aziz milletimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

       

ADD GENEL BAŞKANI ŞAHİN

       Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Halil İbrahim Şahin ve Memur-Sen Genel Başkanı Mehmet Fatih Uğurlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla birer kutlama mesajı yayınladılar. ADD Genel Başkanı Şahin, mesajında, 30 Ağustos Zaferi’nin askeri bir başarı olduğunu belirterek, “Ama, sosyal, ekonomik ve kültürel bir devrim sürecinin de başlangıç günüdür. Mazlum, ulusların bağımsızlık ve özgürlük yolunda cesaret sahibi oldukları bir örnek gündür” dedi. Mehmet Fatih Uğurlu da, mesajında şunları kaydetti: “Türk Milleti büyük millettir, ayağını bastığı her yerde adalet, barış ve hakkaniyet yeşerir. İşte Türk ordusu da, bu milletin evlatlarından oluştuğu içindir ki, barış ve adalet için cephelerde savaşmış ve zaferlerden zaferlere koşmuştur. Ordumuz her zaman milletimizin emrinde olmuş, her konuda her zaman milletimiz ile içiçedir. Bu duygularla 30 Ağustos Zafer Bayramımız hepimize kutlu olsun.”

       

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI YILMAZ

       Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, bir milletin gerçek huzura erişebilmesi ve barış içerisinde yaşabilmesinin, güçlü bir orduyla mümkün olacağını söyledi. Mehmet Nuri Yılmaz, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “istiklal ve hürriyetin, bir milletin var olmasında vazgeçilmez değerler olduğunu” kaydetti. Bu değerlerden mahrum olan toplulukların, tarihin en talihsiz milletleri olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bir milletin gerçek huzura erişmesi, barış içerisinde yaşayabilmesi, güçlü bir orduyla mümkündür. Güçlü bir orduya sahip olmadan huzur içinde yaşamak, dinimizi ve namusumuzu korumak imkansızdır. İşte bu sebepledir ki, milletler için orduları, onların baştacıdır, gurur kaynağıdır” diye konuştu. Vatanın onbinlerce şehit kanıyla vatan olduğunu, hemen hemen herkesin ailesinden bir kişinin şehit verildiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: “Şunu unutmamalıyız ki, tarih boyunca aziz vatanımızı, milli ve manevi değerlerimizi, milletin namus ve haysiyetini, birlik ve bütünlüğünü, yüce dinimiz İslam’ın bütün kutsal değerlerini korumak için canını seve seve veren ordumuz, geleceğimizin de teminatıdır. Harici ve dahili düşmanlardan, ancak güçlü bir orduya sahip olmakla emin olabiliriz.” Mehmet Nuri Yılmaz, 30 Ağustos 1922’de gerçekleştirilen büyük zaferin İslam dünyasında dikkatle izlendiğini ve büyük bir çoşku ile karşılandığını kaydederek, “Anadolu’nun Türk-İslam yurdu haline getirilmesi ve vatan olarak bizlere bırakılması için şehit ve gazi olmuş bütün geçmişlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, bu aziz vatanın ilelebet muhafaza edilmesi için gayret gösteren kahraman ordumuza ve fedakar güvenlik güçlerimize, Cenab-ı Hak’tan muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

       

30 AĞUSTOS PULLARI

       Posta İşletmesi, Zafer Bayramı dolayısıyla 30 Ağustos’ta “Kurtuluş Savaşı Komutanları” konulu anma pullarını satışa sunacak. Posta İşletmesi’nden yapılan yazılı açıklamada, 30 Ağustos 2000 tarihinde “Kurtuluş Savaşı Komutanları” konulu bir anma serisinin satışa sunulacağı, 4 puldan oluşan ve 4 renkli olarak bastırılan anma serisi pulların, 6 ay süreyle satışta kalacağı belirtildi. Anma serisinin çıkarılacağı 30 Ağustos’ta “Kurtuluş Savaşı Komutanları 30.08.2000-Ankara” ibareli ilk gün damgasının kullandırılacağı da kaydedildi. Konuyla ilgili olarak hazırlanan pullu ve damgalı ilk gün zarflarının ise 3 ay süreyle satılacağı bildirildi.

       

       

       

       

       

       

Ntv

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk ulusunun vatanına ve bağımsızlığına yöneltilen tecavüzleri her zaman geri çevirdiğini, en olanaksız durumlarda...