Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sigara tiryakileri 196 milyar $ istiyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 1000
39
Sigara tiryakileri 196 milyar $ istiyor

11 Temmuz—  ABD’nin Florida eyaletinde 2 yıldır süren davada 6 kişik jürinin bu hafta sonuna kadar karara varması bekleniyor. Mahkeme...


Amerikalı avukat Stanley Rosenblatt 500 sigara tiryakisi adına açtığı davayla Philip Morris ve tütün endüstrisinin diğer çokuluslu şirketlerinden 196 milyar dolarlık tazminat talebinde bulundu. Bunun, Amerikan hukuk tarihinde en yüksek tazminat talebi olduğu belirtildi.

       Stanley Rosenblatt tazminat talebini Miami mahkemesine sundu. Rosenblatt, 2 yıldır süren davanın son duruşmaları başlarken yaptığı açıklamada, tütün endüstrisinin son 50 yılda milyonlarca insanın yaşamına son verdiğini ve artık hesaplaşma gününün geldiğini söyledi. Miami mahkemesinin 6 kişilik jürisi, tarafları son kez dinledikten sonra büyük bir olasılıkla bu haftasonu kararını verecek. Mahkeme davanın başlarında, tütün endüstrisinin ölümcül bir ürün imal ettiğine karar vermiş ve 5 büyük şirketi 3 sigara tiryakisine 12.7 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti.

       

ŞİRKETLER PANİKTE

       Şirket yetkilileri şimdi soluklarını tutmuş büyük kararı bekliyor ve “Bizi kazandığımızdan daha fazlasını ödemeye mahkum edemezler. Aksi taktirde iflas ederiz” diyorlar. Florida yasaları, herhangi bir şirketin iflas etmesine yol açacak bir kararın verilmesini yasaklıyor. Tütün şirketleri de bu yasadan hareketle 15.3 milyar dolardan fazla tazminat istenmemesi gerektiğini savunuyor.

       Ancak Rosenblatt ve diğer avukatların tanık olarak dinlettiği uzmanlar beş şirketin de 150 ila 157 milyar dolar ödeyecek güçte olduğu belirtiyor.

       

Ntv

11 Temmuz—  ABD’nin Florida eyaletinde 2 yıldır süren davada 6 kişik jürinin bu hafta sonuna kadar karara varması bekleniyor. Mahkeme...