Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Şimdi şiir yazmaya başladım

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 64
14
Şimdi şiir yazmaya başladım

16 Ekim —  Yılmaz Erdoğan’ın son şiir kitabı ‘anladım.’ üçüncü baskısını yaptı. Kendisine “Neden ‘anladım...


Yılmaz Erdoğan / anladım. / şiirler / Sel Yayıncılık, 112 sayfa

       Kitabınıza neden ‘anladım’ adını koydunuz?

       

       Benim ‘anladım.’la bütün bu anlattıklarımı, yazdıklarımı kastediyorum. Sanki bir başka dönem. Biraz daha güncelden uzaklaşan, biraz daha felsefeye yaklaşan, belki insanoğlunun ilk başta çözmeye çalıştığı sorunlara yönlendiren, bir varoluşu vesaireyi sorgulayan bir yere doğru gittiğimi düşünüyorum. ‘anladım’ adlı şiir de biraz bunu anlatıyor. Aynı zamanda benim şimdiki dönemimin de adı oluyor. Ama bu çözdüm anlamına gelmiyor. Yaklaştığımı düşünüyorum.

       

       Yılmaz Erdoğan’ın bir hüzünlü yanı var, bir de neşeli yanı. Bu iki Yılmaz’ı nasıl birarada yaşatıyorsunuz?

       

       Bu sadece ‘Yılmaz’a özgü değil, hayat böyle. Sadece siz insanlar, bazen bir yanını seçip anlatmayı tercih edebilirler. Bir yanda uzmanlaşabilirler. Ama ben iki ayağını da kullanmayı seven bir futbolcu olmak istedim. Futbolcuyken de öyleydim. (sol ayağım biraz zayıftı ama) yani bunlar birbiriyle çelişen şeyler değil. İkisinin toplamı hayatı var eder. Bizim hayat dediğimiz şey bunlardan oluşuyor. Ben ikisinden birini herhangi bir anlatıda öne çıkarmıyorum.  GÜRDAL'la KONUŞTUM•tam soruyordum:/madem ölecektin/niçin bu kadar güzeldin?/peçetedeki balığı gördüm/ağlıyordu/niçin ağlar peçetedeki balık diye sordum/bir mendil niye kanarsa ondan/ dedi Gürdal.

Genelde normal bir insan hayatında kahkahayı hedefler, mutlulukla biz hep kahkahayı özdeşleştiririz. Sevinç dediğimiz şey gülmedir aslında. Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu yönde bir tercih yaparsa insan, hayatını hep acıyla geçirir ve acı kötü bir şeydir. Bu bildiğimiz biber acısından tutun da çok manevi çok soyut acıya kadar böyledir. Hayat bize böyle bir tecavüz uyguluyorsa zevk almayı bilmeliyiz diyorum Bazen hüznün de bir tadı olduğunu düşünüyorum.

       

       Kitabınızda Gürdal Tosun, Aydın Tolan ve Can Yücel’e adanmış satırlar var. Buna niye ihtiyaç duydunuz?

       

       Çok özel insanlardı. İstemezdim yazmayı ama hayat bu işte. Az önce bahsettiğim şey hayatın belki de gerçek yanı. Bu üç insan da benim hayatımda çok özel bir yerdeydi. Bunlar düşünülmüş, ‘bir şey yapmalıyım, bu benim görevim’ diye düşünülmüş şeyler değildi. Mesela Gürdal’la ilgili olanı ben cenazede söyledim sonra bana böyle bir şey söylediğimi söylediler. Keza Aydın Abi de öyle. Yani dediğimi gibi hayat böyle şeyler yazdırıyor. Ben çok bayılmıyorum.       Pablo Neruda’dan etkileniyor musunuz?

       

       Hayır. Yani Neruda çok büyük bir ozan ama birebir benim şiirimi etkileyecek kadar beni içine almış bir şair olduğunu düşünmüyorum. Genelde okuduğum çeviri şiirlerde bir tat eksikliği hissediyorum, çeviriden kaynaklanan. Çünkü şiir çevirmesi neredeyse imkansız. Ancak bize bir ipucu verebilir yazdığı şiirlerle ilgili, ancak gerçekten şiiri anlamak için o dili iyi bilmek ve şiiri yazıldığı dilde okumak gerekir. Benzer ustaların bize uzaklığı ya da bizim ozanlarımızın oraya uzak kalmaları bence bundan kaynaklanıyor. Şiir çünkü çok özel bir ses. Ancak kendi dilinde tat verebildiğini düşünüyorum.

       

       Doğu insanını sizin ağzınızdan dinlesek... Nasıl insanlar onlar?

       

         SESSİZ•kavun kokulu odaların rayihasıdır/karışan sulara/senin fikrinle yoğrulmuş bir eser yoktur/yüzümün sana traşlanmış bölümünde/çoğu çiçekli/kimi şarkılar geçer aklımdan/sesime sesin dökülür/bir ıssız bir mutlu koro başlar/ ardından/ şarkıya/ çünkü benim sessizliğimde/senin de susuşun var.

Zor bir soru, yani bir tek yanıt bulmak zor. “Vizontele”de biraz bunu anlatıyorum. Sadece doğu insanını değil, o dünyayı belki de en sahici anlatan filmlerden bir tanesi. Orda tek bir insan yok. Böyle algılanmasına karşı bir film o. Yani bize doğu insanı denildiği zaman bir tek tip geliyor akla. Oysa batı insanı bir midir? Değil. Orda da binbir çeşit insan var. Tek bir cümleyle anlatılamaz. Ama tek bir cümleyle anlatmak istedikleri için hep yanlış filmler yaptılar. “Doğu insanı yoksuldur”. Eeee? Bir insan sadece yoksullukla anlatılmaz. Bir insanı sadece kazandığı aylık geliriyle anlatamazsınız. O yoksulluğun getirdiği ruhsal zenginlik vardır.

       

       Edebiyata duyarlılığınız nereden geliyor?

       

       Bunu için hayatımı anlatmam gerek. Nerden... 33 yılda başıma ne geldiyse hatta babamın başına ne geldiyse oradan.

       

       10 yıl öncesinin Yılmaz Erdoğan’ı ve şiirleri ile şimdi arasında fark var mı?

       

       Şimdi şiir yazmaya başladı. Yılmaz 10 yıl önce şiiri seviyordu. Şimdi yazıyor...

       

       

Ntv

16 Ekim —  Yılmaz Erdoğan’ın son şiir kitabı ‘anladım.’ üçüncü baskısını yaptı. Kendisine “Neden ‘anladım...