Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Şirketlerin bankalara borcu 33.7 katrilyon

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 267
21
Şirketlerin bankalara borcu 33.7 katrilyon

Şirketler, ekonomik krizlerin de yarattığı olumsuz etkiyle borç denizinde yüzüyor. Şirketlerin bankalara olan borçları Nisan sonu itibariyle 33.7 katr...


Merkez Bankası’nın, ticaret siciline kayıtlı ve 5 milyar liranın üzerinde kredi kullanan firmaları göz önüne alarak hazırladığı Mayıs ayı sektör kredileri raporuna göre, bankalar ve özel finans kuruluşları tarafından kullandırılan toplam nakit içinde, en yüksek paya yüzde 12.7 ile tekstil ve tekstil ürünleri sanayi sahip oldu.

       Bunu yüzde 10.8 ile toptan ve perakende ticaret hizmetleri, yüzde 8.3 ile taşımacılık, depolama ve haberleşme alanında, yüzde 7.9 ile gıda, meşrubat ve tütün ile inşaat alanında faaliyet gösteren firmalar aldı.

       Bankalar ve özel finans kuruluşları tarafından kullandırılan nakit içinde, tekstil ve tekstil ürünlerinde faaliyet gösteren firmaların oranı Nisan’da yüzde 13, toptan ve perakende ticaret yüzde 10.2, gıda meşrubat ve tütün yüzde 8.5, inşaat yüzde 7.9, taşımacılık, depolama ve haberleşme yüzde 6.8 idi.

       

VADESİ GEÇMİŞ BORÇLAR

       Geçici rakamlara göre, şirketlerin tasfiye olunacak kredi borçları da, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.7 artarak, 4 katrilyon 802 trilyon 42.9 milyar liraya çıktı.

       Şirketlerin tasfiye olunacak kredi borçları Nisan ayında, 4 katrilyon 479 trilyon 280.4 milyar lira düzeyindeydi. Tasfiye edilecek krediler içinde Nisan ayı itibariyle en yüksek paya yüzde 25.2 ile tekstil ve tekstil ürünleri, yüzde 9.8 ile inşaat, yüzde 7.6 ile toptan, perakende ticaret, yüzde 6.9 taşımacılık, depolama ve haberleşme, yüzde 6.4 gıda, meşrubat ve tütün sektöründe faliyet gösteren firmalar sahip oldu.

       Bu oranlar Nisan ayında, tekstil ve tekstil ürünleri için yüzde 25.2, inşaat yüzde 9.8, taşımacılık, depolama ve haberleşme yüzde 6.9, gıda, meşrubat ve tütün yüzde 6.4, toptan ve perakende ticaret yüzde 7.6 idi.

Ntv

Şirketler, ekonomik krizlerin de yarattığı olumsuz etkiyle borç denizinde yüzüyor. Şirketlerin bankalara olan borçları Nisan sonu itibariyle 33.7 katr...