Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Siyaset ateşle oynuyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 87
7
Siyaset ateşle oynuyor

26 Mart—  Yeni ekonomi yönetimi, IMF’e nisan ortasında verilmesi hedeflenen yeni niyet mektubunun içeriğini tamamlamaya çalışırken, D...


Bu noktada, Bakan Derviş’in başkanlığındaki ekibin stratejik konularda ilgili bakanlıkları by-pass ederek yapısal reformlar ile ilgili süreci hızlandırması gerekiyor ki, bu konuda özellikle MHP gelişmelerden hoşnut gözükmüyor. ANAP ise, Bakan Derviş’in teknokrat yapısından rahatsızmış gibi bir görüntü veriyor.

       Ankara’da siyaset kulisleri ANAP’ın son krizden itibaren 57. Hükümet’in ekonomi yönetimini tümüyle kontrol altına almak için hamle yapmaya hazırlandığını ve Kemal Derviş’in ortaya çıkışına bu nedenle memnun kalmadıkları dedikodusunu yapıyorlar.

       Yeni ekonomi yönetimine karşı hükümet içerisindeki tutum ekonomi dünyasında üzüntüyle karşılandı. Bunun yanısıra, bu koalisyonun 2. ayında gündeme gelen MHP ile ANAP arasındaki gerginliğin, Türk Telekom’un özelleştirilmesi nedeniyle Bakan Öksüz ile Bakan Yalova arasında, Tarım Bakanı Gökalp’in sözlerine Başbakan Yardımcısı Yılmaz’ın cevabıyla devam ettiği dikkate alındığında, koalisyon içerisinde Türk ekonomisinin yangından kurtarılması, uçurumun eşiğinden uzaklaştırılması için gerekli olan ‘koalisyon içi huzur’un da yeterli olmadığı görülüyor.

       Bu durumda, Türk ekonomisinin yanısıra, Türk siyasetindeki gelişmeleri de yakından takip eden yabancı yatırımcıların, mevcut siyasi tabloya bakarak ekonominin beklediği yapısal reformları hayata geçirecek bir atmosferin var olup olmadığını görmeleri zor olmasa gerek.

       Peki, bugün geçerli olan siyaset mantığı bu kısırdöngü ve kendi önceliklerini herşeyden önemli görme anlayışı ile Türkiye’yi nereye götürüyor? Olumlu bir sürece götürdüğünü söylemek zor. Bu durumda, herkesin aklına bir tek nokta geliyor; o da, Bakan Derviş’in başkanlığındaki ekonomi yönetiminin çabalarını baltalamak ve ekibi yıpratmak.

       Bu koalisyonun vazgeçilmez olduğunu, bugünkü Meclis’ten başka bir koalisyon modelinin çıkmasının mümkün olmadığını söyleyenler, bir anda Türkiye’nin bir erken seçim gerçekleştirmesinin şart olduğu yönünde bir hava yaratır hale geldiler.

       MHP’nin imajı açısından Başbakan Yardımcısı Bahçeli’nin çabaları ve dengeli tavrı artık yetmiyor. MHP’nin ekonomik reformlar konusunda aldığı eleştiriler, Devlet Bahçeli’nin sergilediği düzgün siyaset ile bile dengelenemeyecek noktaya geldi.

       ANAP ise, kamuoyu nezdindeki güvenilirliği konusunda yaşadığı büyük sıkıntıyı atlatmak için parti içerisinde sıkıntının nedenlerini çok iyi analiz etmek noktasında. DSP ise, zaten ertelediği Kurultay nedeniyle basında Başsavcı’nın bile yakından izlediğini ifade ettiği tehlikeli bir sürece girdi.

       Bu süreç, hiçbir partinin oy barajını aşamayacağı bir sonuca Türkiye’yi sürüklüyor. Parti içi demokrasiyi çalıştırmasını bilemeyen siyasetçiler ise, kendi partilerinin yönetimlerinin kusurlarının bedelini birlikte ödeyecekler. Siyaset ateşle oynarken, Türk ekonomisi alev alev yanıyor. Halk bunun bedelini sandıkta çok ağır ödetecektir.

Ntv

26 Mart—  Yeni ekonomi yönetimi, IMF’e nisan ortasında verilmesi hedeflenen yeni niyet mektubunun içeriğini tamamlamaya çalışırken, D...