Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sonera 6 şirketle flörtte

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 62
4
Sonera 6 şirketle flörtte

Finlandiyalı telekomünikasyon şirketi Sonera’nın dünyanın önde gelen telekom şirketleriyle birleşme görüşmeleri devam ediyor....


Financial Times gazetesinde yeralan habere göre, Sonera şirketinin halen altı uluslararası telekom şirketi ile birleşme görüşmelerinin sürdürdüğü belirtildi.

       Sonera yetkilileri, görüştükleri şirketlerin isimlerini açıklamazken, şirkete yakın kaynaklar, Deutsche Telekom, France Telekom, Teléfonica ve Vodafone gibi Avrupalı ve ABD’li büyük telekom firmalarının Sonera’ya talip olduğunu belirtiyor.

       Sonera’nın Genel Müdür Vekili Kaj-Erik Relander, birleşme anlaşmasıyla Finlandiya Hükümeti’nin şirketteki yüzde 53 hissesinin azalacağını belirtirken, Alman UMTS ihalesindeki başarılarından sonra hisselerinin değerinin hızla yükseldiğini ifade etti.

       Birleşme görüşmelerini Goldman Sachs ve Lehman Brothers şirketlerinin aracılığıyla yürüten Sonera yetkilileri, iyi bir ortakla birleşmenin şirketi dünyanın bir numaralı UMTS oyuncusu haline getirebileceğini ifade ediyor.

       Sonera’nın alt şirketleri arasında, software kodlama sektörünün önde gelen isimlerinden SmartTrust şirketi bulunuyor.

       Sonera ayrıca, dünyanın en iyi kablosuz internet portallarından biri olan Zed şirketinin de sahibi.

       Relander, piyasalarda şirketin devlet eliyle satıldığı gibi bir izlenimin uyandığını, ancak bunun doğru olmadığını belirtti. Relander, Finlandiya Hükümeti’nin şirketteki hisselerini azaltmak amacıyla, birleşme görüşmelerine ılımlı baktığını ve bu nedenle şirketi desteklediğini ifade etti. Relander ayrıca, anlaşmanın yıl sonundan önce tamamlanmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

       Sonera şirketinin şu anda Avrupa çapında 3 tane UMTS lisansına sahip. Bu lisanslar sırasıyla Finlandiya, Almanya ve İspanya’da bulunuyor. Şirket yetkilileri şimdiki hedeflerinin, bu yıl içerisinde UMTS lisans sayısını 5’e çıkarmak olduğunu söylüyor.

       Sonera’nın hedeflediği bir sonraki ülke ise İsveç.

       Relander, Alman UMTS lisansındaki paylarını azaltarak elde edecekleri parayı yeni lisansların alımında kullanmayı hedefliyor.

       Sonera, bu amaçla Pazartesi günü, ABD’li Powertel şirketindeki hisselerini 786 milyon dolara Deutsche Telekom’a satacağını açıklamıştı.

Ntv

Finlandiyalı telekomünikasyon şirketi Sonera’nın dünyanın önde gelen telekom şirketleriyle birleşme görüşmeleri devam ediyor....