Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

SPKdan Kimyacı için RTÜKe başvuru

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 611
107
SPKdan Kimyacı için RTÜKe başvuru

Sermaye Piyasası Kurulu, Kanal 7 TV’de yayınlanan ‘‘Kimyacı’’ adlı diziyi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı’na bildirdi....


Kurul, ayrıca dizide kamuoyu önünde kamu kurum ve kuruluşlarının itibarını ve güvenini zedeleyen ifadelere yer verildiğinin tespit edilmesi nedeniyle söz konusu durumu RTÜK’e iletti.

       Yatırım Menkul Değerler A.Ş’nin başvurusu üzerine portföy yöneticiliği ve yatırım danışmanlığı yetki belgelerini iptal eden SPK, Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. hakkında hisse senetleri kurul düzenlemesine uygun olarak bastırılmaması nedeniyle 3,2 milyar lira para cezası uygulanmasına karar verdi.

       Kurul’un mevzuata aykırı hareketler nedeniyle ilgili cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları ve bu bunlara görevsizlik kararı verilmesi üzerine uygulanan idari para cezaları, şirketler ve kişiler itibarıyla şöyle:

       “Müflis Aracı Kurum Emlak Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Cumhur Ergün 2 milyar lira, Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Metin Yerli, Hüsnü Karabudak, Ahmet Kalyoncuoğlu ve Albert Kerim Henri Başoğlu 2’şer milyar lira.”

       

ORGANİZE VE KAMER HOLDİNGLERE DAVA

       SPK, Organize Holding A.Ş. Kurul kararları ile verilen süreler içinde kendilerinden para toplanmış kişilere tahsis edilmek üzere ödenmiş sermayesini kayda alınmak için Kurul’a başvurmadığını, buna uyulmaksızın yapılan halka arz ve satışı sonucu 728 bin 500 marklık satış için şirketin ve ortaklarının mal varlıkları üzerine ihtiyati tedbir konulmasına ve bu amaçla ilgili mahkemeye başvurulmasına karar verildiğini, kararın ilgili mahkeme tarafından 6 ay süreyle icra edildiğini kaydetti.

       Buna rağmen şirket tarafından hisse senetlerinin Kurul kaydına alınması amacıyla SPK’ya başvurulmadığını, bundan dolayı mahkeme dava açılmasına karar verildiği bildirildi.

       Kurul, Konya’da faaliyet gösteren Kamer Holding A.Ş’den istenen bilgi ve belgelerin ibraz edilmediği, bunun üzerine şirketin ve Kamer Gıda Petrol Ürünleri ve Hayvancılık Ticaret ve Yatırım A.Ş. mal varlığı üzerine kayıt dışı halka arz ve satış sonucu satılan kısım olan 38,5 trilyon lirayla sınırlı olmak üzere ihtiyati tedbir konulduğu, belgeler ibraz edilmediği için dava açılmasına, şirket yönetim kurulu üyeleri Özer Sevencam, Adem Kocakafa, Hanefi Dursun ve Kemal Bayram hakkında suç duyurusunda bulunulması karar verdi.

       

SUÇ DUYURULARI

       Manipülasyon nedeniyle suç duyurusunda bulunulan kişiler, manipülasyon yaptıkları şirketler:

       Bossa: Yaman Can, Mahmut İbrahimiye, Merey Gündüz Kaptanoğlu, Musa Çakır, Mahmut İbrahimiye, Merey Gündüz Kaptanoğlu, Ahmet Şükrü Bayraktar, İsmail Çavuşoğlu, Erdinç Yazgan, Musa Çakır, Kubilay Yıldız.

       Maret: Ahmet Yakut.

       Çelik Halat: Tülay Yılmaz, Koray Yılmaz, Biray Torgay, İsmail Sarıer, Hüseyin Bayat.

       Ditaş Doğan: Ahmet Yakut, Metin Çolak, Gülcan Özgür, İbrahim Çolak, Hatice Çolak, Atike Çolak, Mechur Çolak.

       Türk Demirdöküm Fabrikaları: Veli Şen, Ekrem Ünal, Özlem Özdemir, Mustafa Özgül Tezel, Hikmet Ünal, Güvenç Köküz, Erdoğan Kıyma, Mahmut Şevket Sağıroğlu.

       Apeks Dış Ticaret: Necip Paçaro, Muhsin Özen.

       Birlik Mensucat: Necip Paçaro, Semih Akkın, İlknur İleri, Mustafa Barbaros Apaydın, Cihan Kelek. Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O: Yaman Doğansoy, Selçuk Büyükakkaş.

       Kaplamin Ambalaj: Raşit Kuru, Miktat Bal.

       Gümüşsuyu Halı: ve Yer Kaplamaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Necip Paçaro, Semih Akkın, Cihan Kelek, İlknur İleri, Necati Kaya, Mustafa Barbaros Apaydın, Necati Aydın, Salih Adıgüzel, Hüseyin Efe, Meliha Yiğit, Tünal Efe, Muhsin Özen, Mahmut Alay.

       Doğusan Boru: Necip Paçaro, Necati Kaya, İlknur İleri, Hasan Safaltın, Hüseyin Efe, Meliha Yiğit, Zekiraya Çakmak.

       Altınyunus Çeşme: Semih Akkın, Hüseyin Safaltın, Necip Paçaro, Necati Kaya.

       İdaş: Mechur Çolak, Atike Çolak, Metin Çolak, Ahmet Yakut, Suat Olgun, Nuri İlhan, Hakkı Ünal, Tayfun Borakumru, Ebubekir Öztürk, Mehmet Yasin İlhan, Hıdır Ali İnanç, Bekir Sani Karayal, Funda Tangör, Engin Kıralioğlu.

       Çimbeton: Mechur Çolak, Ahmet Özgür, Suat Olgun, Metin Çolak, Tülay Yılmaz, Biray Torgay, Koray Yılmaz, Ahmet Kalyoncuoğlu, Hüseyin Bayat, Mehmet Uzal, Koray Zeki Güneriç, Ayla Güneriç, Özlem Somay, Metin Yüksel, Nuri İlhan, M. Yasin İlhan, Hüseyin Göç, Karamancı Holding A.Ş., Mehmet Bumin, Atike Çolak, Hatice Çolak, Metin Yüksel.

       Frigo-Pak: Süleyman Yüzbaşıoğlu, Kubilay Yıldız, Ahmet Yavuz.

       Oysa-Niğde Çimento: Mehmet Kara, Kubilay Yıldız, Süleyman Yüzbaşıoğlu.

       EGS Egeser Giyim: Mehmet Temel, Abidin Temel, İsmail İlktan Bektaşoğlu, Akın Teymur, İhsan Teymur, Veysel Şimşek, Lütfü Çaca.

       Emek Sigorta: Mehmet Temel, İlker Bektaşoğlu, İsmail İlktan Bektaşoğlu, Abidin Temel, Akın Teymur, İhsan Teymur, Veysel Şimşek, İsmail Temel, Ahmet Z. Aslan, Hamide Bademoğlu.

       Demir Yatırım Ortaklığı A.Ş.: Gönül Uluğ, Erdem Özver.

Ntv

Sermaye Piyasası Kurulu, Kanal 7 TV’de yayınlanan ‘‘Kimyacı’’ adlı diziyi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı’na bildirdi....