Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Srebrenica katliamı anılıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 248
1
Srebrenica katliamı anılıyor

11 Temmuz —  Tüm dünyayı sarsan Srebrenica katliamı kurbanları, yakınları tarafından anılıyor. 11 Temmuz 1995’deki katliamı anmak içi...“BM 1995’deki katliamda Müslümanlar’a yardım edememiştir, bunun sebepleri, yapılan yanlış değerlendirmeler ve karşımızdaki şeytanı doğru tanımamış olmamızdır”

— KOFI ANNAN

Bm Genel Sekreteri

       Kanlı Bosna Savaşı tam üç buçuk yıl sürdü. Savaşın bitimine birkaç ay kala ise, bugün 5. yıldönümü anılan katliam, hafızalardan hiç silinmeyecek bir katliam yaşandı.

       BM tarafından “güvenli bölge” ilan edilen Srebrenica, Hollandalı askerler tarafından korunuyordu. 11 Temmuz 1995 sabahı kente giren Sırp ordusu, BM askerlerinin gözü önünde, 8 bin Boşnak erkeğini ailelerinden ayırarak, kamyonlarla, bölgedeki ormanlık alana götürdü. Sırplar, götürdükleri Boşnakları kurşuna dizerek öldürdüler. Bir kısmını, kazdıkları toplu mezarlara gömdüler. Olay BM tarihine kara bir leke olarak geçti.

       Bosna Savaşı sırasında bölgedeki barış gücü operasyonlarından sorumlu, bugünkü BM Genel Sekreteri Annan, Srebrenica katliamının 5. yıldönümünde, bu hatanın BM tarihine kara bir leke olarak geçtiğini söyledi. Annan, “Srebrenica’da yaşanan trajedi, birleşmiş milletler tarihinden asla silinmeyecektir. Birleşmiş Milletler 1995’deki katliamda Müslümanlar’a yardım edememiştir, bunun sebepleri, yapılan yanlış değerlendirmeler ve karşımızdaki şeytanı doğru tanımamış olmamızdır” diye konuştu.

       

GERÇEKLER KOMİSYONU
“Çocuklarımıza komşularımızın düşman olduğunu öğretiyoruz. Şu durumda 20-30 yıl içerisinde savaşın çıkmayacağına inanmak çok zor”

— JAKOB FINCI

Gerçekler Komisyonu Başkanı

       Bosnalı Müslümanlar, Güney Afrika’da Apartheid döneminde işlenen suçların itiraf edildiği gibi, Bosnalı Sırplar’dan da itiraf bekliyorlar. Bunun için bir “Gerçekler Komisyonu” kurmuşlar. Komisyonun Başkanı Jakob Finci, devam eden savaş suçları davalarının, bölge barışı için bir çözüm olmayacağını, bu davaların Bosnahersek’te yaşananları değiştiremeyeceğini söylüyor. Geçmişleriyle ilgili üç farklı tarih anlatıldığını söyleyen Finci, “Çocuklarımıza komşularımızın düşman olduğunu öğretiyoruz. Şu durumda 20-30 yıl içerisinde savaşın çıkmayacağına inanmak çok zor” diyor.

       

POLİSE ÇOK İŞ DÜŞECEK

       Bugün düzenlenmesi planlanan gösteriye her bir 50 kişi taşıyacak 107 otobüs kaldırılması planlanıyor, ancak Sırp polisi bu sayıya pek sıcak bakmıyor. Sadece 15 otobüs temin edebileceğini söyleyen polise, anma törninde çok iş düşecek.

       Güney Afrika’da, Apartheid dönemi ile ilgili itiraflar, suçlulara af hakkı kazandırmıştı. Bosnalıların ise savaş suçlularını affetmek gibi bir niyetleri yok. Komisyon, yeni seçilecek hükümeti bu yönde bir girişim için ikna etmeyi planlıyor.

       

“CESETLER VAR AMA BİZ ÖLDÜRMEDİK”

       Savaş suçları savcıları, Bosna’da toplam 4 bin 700 ceset çıkardılar. Bunlardan ancak 80’i teşhis edilerek gömüldü. Geri kalan cesetler Tuzla’daki morgda tutuluyor.

       Sırplar, Bosna’daki toplu mezarlardan çıkarılan cesetlerin gerçek olduğunu inkar etmiyorlar, ama ısrarla onları kendilerinin öldürmediğini söylüyorlar. Sırplar’a göre, Bosnalı Müslümanları, yine Müslümanlar öldürdü, çünkü yakınlarının Sırpların ellerine geçmelerini istemediler.

       Tüm bu tartışmalar devam ederken, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılama devam ediyor. Radislav Kristiç, Ratko Mladiç gibi Sırp ordusunun yüksek rütbeli subayları, kendileri hakkında verilecek kararları bekliyor.

       

“SREBRENİCA DEFTERİ KAPANMADI”

       Hollandalı bir grup yazar, Bosna Hersek’te 1995 yılında yaşanan Srebrenica katliamından dolayı Hollanda Hükümeti ve parlamentosunun kamuoyundan ve bu katliamdan etkilenenlerinin yakınlarından özür dilemesini istedi. Aralarında Adrian van Dis, Maarten Hart, Hella Haasse, Frek de Jonge, Renate Dorrestein, Jan Blokker, Geert Mak ve Ronald Giphart gibi tanınmış yazar ve sanatçıların yer aldığı 40 kişinin, “Kamuoyuna Açık Mektup” başlığıyla yayımladığı bildiride, Hollanda’nın, Srebrenica’da çok açık bir şekilde skandala neden olduğu belirtildi.

       Katliamın 5’inci yılı dolayısıyla kaleme alınan mektupta, Srebrenica’daki Boşnakları korumak amacıyla orada bulunan Hollandalı birliğin, koruma görevini “neden yapamadığını” ya da “neden yapmak istemediğini” hükümetin açıklaması istendi. Katliamla ilgili birçok sorunun yanıtlanmadığına işaret edilen mektupta, gerçeğin açığa çıkması için Hollanda’nın hiçbir şey yapmadığı, konuyu, sürekli küçük ayrıntılar etrafında dolaştırarak, oyalamakla vakit geçirdiği anlatıldı.

       

       

       

Ntv

11 Temmuz —  Tüm dünyayı sarsan Srebrenica katliamı kurbanları, yakınları tarafından anılıyor. 11 Temmuz 1995’deki katliamı anmak içi...