Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

SSSBden bankalara geçer not

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 35
6
SSSBden bankalara geçer not

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Schroder Salomon Smith Barney (SSSB), Türk bankacılık sektörünün kazançlarını revize ederek, notunu yüksel...


SSSB, Türk bankacılık sektörünü değerlendirdiği son raporunda, sektörün ortalama kazancının, bu yıl yaklaşık yüzde 22 oranında yükseleceği tahmininde bulundu.

       Raporda, bankacılık sektörünün, geçen yıl Kasım ayındaki mali duruma göre çok daha likit hale geldiği, sektörün, kısa vadeliden orta vadeli bir bakış ve yatırım düzeyine yöneldiği ifade edildi.

       Sektördeki canlanmanın başladığının belirtildiği raporda, özellikle bu yılın üçüncü çeyreğinden sonra, canlılığın daha da artacağı kaydedilen raporda şöyle denildi:

       “Son hazine ihaleleri ile kriz sonrası faiz trendindeki düşüş, Türk bankacılık sektörünün, yeniden sağlığına kavuşmaya başladığı ve geçen yılki kriz sonrasında yürütülen para politikasının çalıştığını gösteriyor.

       Bu yıl, tüketici kredilerinde nispi olarak küçülme olurken, mevduat ve diğer kredilerde artış olacak. Sektör açısından önemli olan banka birleşmeleri, özel sektör bankaları arasında hızlanacak. Bankaların bu yıl, bankacılık faaliyetlerinden olan kazançları, bankacılık dışı faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları geçecek.”

       

YAPISAL REFORMLAR

       Yapısal reformların hızlanacağı görüşünü de dile getiren SSSB, yapısal reformların hızlanmasıyla birlikte, yatırımcıların, önlerini daha berrak bir şekilde görebileceklerini kaydetti.

       SSSB’nin raporunda, mevduat artışları, faiz oranlarındaki gerileme ve bankacılık sektörünün daha etkin çalışmasıyla birlikte, kredi maliyetlerinin de aşamalı olarak azalacağı ifade edildi.

       Raporda, gerek Hazine gerekse Merkez Bankası’nın para ve borçlanma politikalarını iyi yönettiği, bu sayede bankaların daha likit kalabildiği vurgulandı.

       

FON’DAKİ BANKALARA TEKLİFLER

       Raporda, fondaki bankalara büyük yabancı grupların talip olmamasının sürpriz olmadığı, teklif verenlerin daha çok küçük bankalarla ilgilendikleri de belirtildi.

       SSSB raporunda, Koç grubunun bu bankalar için teklif vermesinin ise grubun bankacılık faaliyetlerini genişletme düşüncesinde olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Ntv

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Schroder Salomon Smith Barney (SSSB), Türk bankacılık sektörünün kazançlarını revize ederek, notunu yüksel...