Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Stockholmden LSEye dev teklif

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 707
36
Stockholmden LSEye dev teklif

29 Ağustos—  Dünya genelinde yatırım olanaklarının arttırılması ve kolaylaştırılması amacıyla menkul kıymetler borsaları arasındaki birleşm...


Stockholm Borsası’nı yöneten OM Gruppen tarafından yapılan teklifle, Londra ve Frankfurt borsaları arasındaki birleşme çalışmalarının gölgelendiği belirtilirken, kimi uzmanlar ortak borsa iX’in birleşmeyi gerçekleştiremeyeceği görüşündeler.

       Uzmanlar, dünyanın en büyük üçüncü borsası konumundaki LSE için bir fiyat teklifi yarışının başlayabileceğini de belirtiyorlar. OM Gruppen, her LSE hissesine karşılık 0.65 OM hissesi ve yedi sterlin nakit ödeme yapacak. Bu rakam, LSE hisselerinin 25 Ağustos’taki kapanış değerine göre yüzde 15.7 daha yukarıda bulunuyor. LSE hisselerinin son kapanış fiyatı ise 27 sterlin düzeyinde bulunurken, OM yönetimi yaptıkları teklifin hissedarların yüzde 90’ı tarafından kabul edileceğini öngörüyor.

       LSE hisseleri, OM’nin teklifi sonrasında yüzde 17 oranında yükselirken, OM hisseleri ise yüzde 1 artış gösterdi.

       

İX’E GÜÇLÜ ALTERNATİF

       OM Başkanı Olof Stenhammar, resmi teklifi içeren belgelerin bir aylık sürece sunulacağını açıklarken; “Yaptığımız teklif iki tarafın potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmesini sağlayacak” dedi. Stenhammar, düzenlediği basın toplantısında, “LSE, OM’nin yüksek teknoloji gücünün verdiği destekle Avrupa’daki hakim korumunu koruyacak. Bu iX karşısında son derece ciddi bir alternatif” dedi.

       “Kraliyet mücevherlerinizi Frankfurt’la yapacağınız yüzde 50/50 anlaşmayla, OM’nin Frankfurt’tan sekiz kat fazla olan büyüme potansiyelini kaybedeceksiniz” diyen Stenhammer, LSE-OM birleşmesi gerçekleşmesi halinde, OM’nin dünyanın pek çok borsasında kullanılan SAX işlem platformunu getireceklerini de belirtti.

       

BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

       Londra Menkul Kıymetler Borsası hissedarlarından bazıları, Deutsche Boerse’yle birleşmeye büyük şirketlerin dağılımı ve takas aşamasındaki belirsizlikler nedeniyle karşı çıkıyor. Geçen hafta Bloomberg Haber Ajansı tarafından yapılan bir ankete göre, LSE’nin yüzde 22 oranında hissesine sahip banka ve aracı kurumlar birleşmeye karşı olduklarını açıklamıştı.

       Bu arada, Londra Borsası’ndan yapılan açıklamaya göre, OM’nin teklifini değerlendirmek üzere, 14 Eylül’de yapılacak genel kurul toplantısının tarihi ertelendi. LSE, toplantının yeni tarihini ise açıklamadı.

       

HERKES BİRLEŞMEYE ÇALIŞIYOR

        Yatırımcılara, farklı borsalarda aynı anda yatırım yapmayı kolaylaştırmak amacıyla yapılan girişimlerin en büyüğünü iX oluştururken; Paris, Amsterdam ve Brüksel borsaları Euronext adında ortak bir borsa oluşturmaya çalışıyor. Ayrıca İsviçre Menkul Kıymetler Borsası ve İngiliz Tradepoint Financial Networks şirketi elektronik bir pazar kurma çalışmaları sürdürürken, Madrid ve Milano borsaları da gelecekte Londra-Frankfurt birleşimine katılmayı hedefliyor.

        Avrupa’nın en büyük 300 şirketine ait hisselerin yeraldığı FTSE Eurotop 300’e dahil hisselerin piyasa değerinin yüzde 34’lük bölümü Londra Menkul Kıymetler Borsası’ndaki şirketlere ait bulunurken, OM’un Eurotop 300’deki payı ise yüzde 5.

Ntv

29 Ağustos—  Dünya genelinde yatırım olanaklarının arttırılması ve kolaylaştırılması amacıyla menkul kıymetler borsaları arasındaki birleşm...