Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Sürücülere kış uyarısı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 37
5
Sürücülere kış uyarısı

Yaklaşan kış ayları koşullarından olumsuz etkilenmemek için araçların hazır hale getirilmesi gerektiği bildirildi....


Demir Bükey, Kış şartlarında araç kullanımı konusunda araçların kışa hazırlıklarının kötü hava şartları başlamadan gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Kış aylarında yağmur, çamur, kar, sis ve buz gibi görüşün kısıtlanmasına, yolların kayganlaşmasına, fren mesafesinin uzamasına neden olan koşulların yaratacağı olumsuzlukları önlemek için araçların hazır hale getirilmesi gerekir” dedi. Kışın yapılması gereken değişikliklerden birinin “Yol ile yaşam bağını koruyan” lastikler olduğunu belirten Bükey, “Kış lastikleri mutlaka kullanılmalı ve 4 tekerleğe de takılmalı. Sık yapılan yanlışlardan biri, yalnız hareketi sağlayan tekerleklere kış lastiği takmaktır” diye konuştu.

        Bükey, sadece iki tekerleğe kış lastiği takılması halinde özellikle karlı zeminde, önden çekişli araçlarda yokuş aşağı inilirken aracın arkasının kayacağı, arkadan itişli araçlarda ise yokuş aşağı inerken fren yapılınca ön tekerleklerin kilitleneceği uyarısında bulundu. Bir yanlışın da karda araç kullanan sürücülerin, tekerleklerin hava basınçlarını azaltmaları olduğunu anlatan Bükey, bunun kaymayı artıracağını kaydetti. Bükey, karda lastik havalarının normal düzeyin biraz üzerine çıkarılması gerektiğini söyledi. Demir Bükey, araçların akülerinin de mutlaka elden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Kışın yaza oranla klima haricinde silecekler, farlar, kalorifer gibi çok daha fazla gereç kullanılıyor, akülere daha fazla yük biniyor” dedi.

       

GÖRMEK VE GÖRÜLMEK

       Bükey, görüşün kısıtlandığı şartlarda, karda beyaz, ormanlık alanda yeşil, asfalt üzerinde de gri araçların görülmelerinin zorlaşacağını, bu nedenle sürücülerin trafikteyken araçlarının kısa farlarını devamlı olarak açık tutmaları gerektiğini dile getirdi. Yağışlı havalarda farlar ile arka stop lambalarının çamurla kaplandığını hatırlatan Bükey, kazaya sebebiyet vermemek için bunların gerekirse araçtan inilerek sık sık temizlenmesi gerektiğini bildirdi. Bükey, kalorifer sisteminin ön camdaki buğuyu önlemesi, arka cam rezistansının sağlıklı çalışması gerektiğini hatırlatarak, yan camların buğulanmaması için de buğu önleyici spreyler kullanılabileceğini söyledi. Silecek lastiklerinin yaz aylarında bozulacağını hatırlatan Bükey, yağışta görüşün kısıtlanmaması için bunların mutlaka yenilenmesi gerektiğini kaydetti.

       

SÜRÜCÜLERE TAVSİYELER

       Bükey, sürücülerin, yol hava ve görüş şartlarına göre mutlaka hızlarını ayarlamaları ve limitlerini aşmamaları gerektiğini de bildirdi. Bükey, kötü hava koşullarında araç takip mesafesinin öneminin arttığını vurgulayarak, normal şartlarda 2 saniye olan takip mesafesinin, görüşün kısıtlandığı, yol yüzeyinin kayganlaştığı durumlarda mutlaka 3-4 saniyeye çıkarılması gerektiğini söyledi. Yollarda biriken sulardan hızlı geçilmesi halinde aracın “su yastığı” üzerinde kayarak kontrolden çıkabileceğini dile getiren Bükey, bu nedenle su görülen yerlerden yavaş geçilmesi gerektiğini, böylece endüksiyon bobini ve distribütör gibi ıslanmaları halinde sorun yaratabilecek parçalarının da korunacağını ifade etti.

       Bükey, yol üzerindeki suyun donmasıyla oluşan buzda aracın kontrolünü sağlamanın neredeyse mümkün olmadığını belirterek, buzlanabileceği tahmin edilen yüksek kesimler, güneş almayan yerler, viyadük, köprü gibi alttan ve üstten rüzgar alan yol kesimlerine yaklaşılırken hızın derhal düşürülmesi gerektiğini anlattı. Siste ise havadaki çok küçük su taneciklerinin camlarda yoğunlaşacağını, bu nedenle sileceklerle sık sık temizlenmesi gerektiğini kaydeden Bükey, sürücülerin sisli havalarda genellikle öndeki aracı takip ettiklerini, ancak bunu yaparken “görüş mesafesinin takip mesafesi olmadığını” unutmamaları gerektiğini vurguladı.

       

Ntv

Yaklaşan kış ayları koşullarından olumsuz etkilenmemek için araçların hazır hale getirilmesi gerektiği bildirildi....