Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tahranda öğrenci davaları

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 131
14
Tahranda öğrenci davaları

Geçen yılki öğrenci olaylarından yargılanan polis komutanı beraat etti; 34 öğrenciye hazineden diyet ödenecek....


Olayda dövülen öğrencilerden 34‘üne devlet hazinesinden diyet ödenmesini kararlaştıran mahkeme, bu öğrencileri döven kimselere herhangi bir ceza vermedi. Tahran Askeri Mahkemesi 7. Şubesi‘nde bu sabah yapılan duruşmada açıklanan ve “yetkililerden gelen raporlar ve tıbbi raporlara dayanarak” verilen karara göre, 1 no‘lu sanık eski Tahran polis komutanı General Ferhad Nazari, üniversite yurduna giriş emri verme konusunda suçsuz bulundu.

       

EMRE İTAATSİZLİK

       Nazari, ayrıca, emre itaatsizlik suçlamasından da, “kendisi için emrin uygulanması zemini sağlanmadığından dolayı” suçsuz bulundu. Nazari, olayların başlangıcında İçişleri Bakanı‘nın kendisine verdiği “Yurda girmeyin“ emrine rağmen, Tahran Üniversitesi Yurdu‘na girilmesi emrini vermekle suçlanmıştı. Ferhad Nazari, “güvenlik kuvvetlerinin imajını zedeleme ve güvenlik kuvvetleri hakkında kamuoyunda kötü bir imaj oluşmasına neden olma“ suçlarından da “kanıt olmadığı” gerekçesiyle suçsuz bulundu. Davanın 3 no‘lu sanığı, öğrencileri dövme suçundan yargılanan NOPO Komutanı Ferhad Ercümendi hakkında ise, mahkemenin suçu “emre itaatsizlik olarak” belirlediği ve 2 yıl hapis cezası verdiği açıklandı.

        “Üniversite yurduna girme, öğrencileri dövme ve mallarına zarar verme“ suçlarından yargılanan diğer tüm sanıklar da “suç kanıtlanmadığı” gerekçesiyle beraat ederken, sadece bir sanık çavuş Uruc Ali Bebrzade bir öğrenciye ait elektrikli traş makinasını çalmak suçundan 91 gün hapis ve 1 milyon riyal (125 dolar) para cezası aldı. İRNA‘nın haberine göre ise, dövülen öğrencilerden 34‘üne devlet hazinesinden diyet ödenmesini kararlaştıran mahkeme, dövülen öğrenciler ve avukatlarının zarar ve ziyanlarının ödenmesi isteğini ise “zaman aşımı“ gerekçesiyle reddetti.

       

YURT BASKINI VE GÖSTERİLER

        Tahran Üniversitesi Yurdu‘nu, geçen yıl 8 Temmuz‘u 9 Temmuz‘a bağlayan gece yarısından sonra ve sabaha karşı basan polis ve aşırı muhafazakar militanlardan oluşan sivil gruplar, yüzlerce öğrenciyi uykudayken döverken, birçoğunu pencerelerinden dışarı atmış, resmi açıklamalara göre bir kişiyi öldürmüş, birçok öğrenciyi ağır şekilde yaralamıştı. Söz konusu grupların, yurt binalarına ve öğrencilerin eşyalarına büyük zarar vererek, bazı odalarda yangın çıkarmaları üzerine, geniş öğrenci gösterileri olmuş, daha sonra gösteriler öğrencilerin kontrolünden çıkarak Tahran‘da iki gün süren, devrimden sonraki en büyük kargaşa yaşanmıştı. Yurt baskınını bir “suç“ olarak tanımlayan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney başta olmak üzere hemen hemen bütün üst düzey yetkililer ve siyasi gruplar yurt baskınını kınamışlardı. Davayı açan mağdur öğrencilerin avukatı Hüccetülislam Muhsin Rahami ise, geçen ay başka bir dava nedeniyle tutuklanmıştı. Şubat ayında başlayan mahkemede karar, 15 duruşmadan sonra, yurt baskınının yıldönümünden 3 gün sonra açıklanmış oldu.

Ntv

Geçen yılki öğrenci olaylarından yargılanan polis komutanı beraat etti; 34 öğrenciye hazineden diyet ödenecek....