Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Talay destek için Diyarbakırda

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 972
8
Talay destek için Diyarbakırda

Diyarbakır’ın tarihi eserlerinin korunmasına destek veren İstemihan Talay, restore edilen Gazi Köşkü’nün açılışını yaptı...


Kültür Bakanı İstemihan Talay, törende yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da son 3 yıl içerisinde, Kültür Bakanlığı, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin ortak organizasyonlarıyla güzel çalışmalar yaptıklarını belirtti. Diyarbakır’ın tarihsel ve kültürel olarak büyük eserlere ev sahipliği yaptığını, Türk Edebiyatı’nın ve düşüncesinin çok değerli önderlerini yetiştirdiğini ifade eden Talay, şöyle dedi:
Diyarbakır sadece bölgenin değil, ulusumuz çok önemli kültür eserlerine ev sahipliği yapıyor

— İSTEMIHAN TALAY

Kültür Bakanı

       

       “Diyarbakır sadece bölgenin değil, ulusumuz çok önemli kültür eserlerine ev sahipliği yapıyor. Kültür Bakanlığı olarak geçen yıl Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı müzelerinin onarımıyla bunlara yakın tarihi evlerin istimlakını gerçekleştirdik. Ayrıca, Paşa ve Çardaklı hamamlarını da istimlak ederek, restore çalışmalarına başladık. Ayrıca İçkale’de yer alan burçları, Adalet Bakanlığı’nda imzalanan protokolle devraldık. Keçi Burcu’nun onarım ve restore çalışmalarına önümüzdeki hafta başlanacak. Bu çalışmalar, Diyarbakır’ın tarihsel ve kültürel mirasına verdiğimiz önemi ortaya koyuyor. Bu hepimiz için tarihi bir görevdir. Onlar tarihin simgeleridir.”

       

       Kültür Bakanı Talay, geçen yıl Diyarbakır’da Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle yapılan Karpuz Festivali’nin bu yıl da yapılacağını belirtti. İl Valisi Cemil Serhadlı ise 70 bin metrekarealana sahip Gazi Köşkü’nün 481 milyar liralık harcamayla restore edildiğini söyledi. Açılışın ardından ses sanatçısı Bedri Ayseli ile Kültür Bakanlığı sanatçıları konser verdiler.

       

DİYARBAKIR SURLARI ONARILIYOR

       

       Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ikinci suru olan Diyarbakır Surları ve başka tarihi eserlerin restorasyon ve onarımı için Kültür Bakanlığı’nca bu yıl en büyük ödenek Diyarbakır’a yapıldı. Bakanlıkça ayrılan 1.5 trilyon liralık ödeneğin 360 milyar lirası tarihi surların Keçi Burcu bölümüne harcanacak. Haburman Köprüsü ile Behram Paşa Konağı’nın onarımı için de 200 milyar liralık harcama yapılacak.

       Kültür Bakanlığı’nca geçen yıl gönderilen 120 milyar liralık ödenekle Atatürk’ün 1917 yılında 2. Ordu Komutanı olarak görev yaptığı dönemde kaldığı Diyarbakır’daki Gazi Köşkü’nün restorasyon ve çevre düzenlemesi, 240 milyar liralık ödenekle de Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp müzelerinin restorasyonu yapılmıştı.

       

       

Ntv

Diyarbakır’ın tarihi eserlerinin korunmasına destek veren İstemihan Talay, restore edilen Gazi Köşkü’nün açılışını yaptı...