Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Taliban çözülüyor, Kuzey İttifakı güçleniyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 281
20
Taliban çözülüyor, Kuzey İttifakı güçleniyor

13 Ekim—  Kuzey İttifakı, 4 bin Taliban milisinin kendi saflarına geçtiğini öne sürerken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Taliban yöneti...
       İran’ın Horasan eyaletinde yayımlanan Kuds (Kudüs) gazetesinin haberine göre, İttifak komutanlarından General Şafi, “Dün 4 bin Taliban saflarımıza katıldı” dedi. General Şafi, “Kuvvetlerimize katılan Taliban milisleri, Özbek Generali Raşid Dostum tarafından Burhaneddin Rabbani hükümetinin kontrolü altına sokuldu” diye konuştu.

       

CHENEY: TALİBAN İÇTEN ÇÖKÜYOR

       ABD yönetiminin Taliban yönetimini parçalama çabasını artırdığı bildiriliyor. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, PBS televizyonuna yaptığı açıklamada, “Taliban üzerinde önemli etkimiz olduğuna dair haberler alıyoruz” dedi. Cheney, Afganistan’ın çeşitli bölgelerinde Taliban hükümetinden ayrılmalar olduğu haberleri aldıklarını söyledi.

       Üst düzey bir Amerikalı yetkili de Asociated Press’e yaptığı açıklamada, Taliban ordusunu parçalamaya çalıştıklarını söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Kabil’in tüm komutanlar üzerinde sıkı kontrolü bulunmadığını belirtti. Yetkili, Taliban yerine geçmesi beklenen yönetimle ilgili olarak da ABD’nin tek istediğinin teröristlerin ülkeyi üs olarak kullanmasına izin vermeyecek ve Pakistan, İran ve diğer komşuların kabul edebileceği bir hükümet kurulması olduğunu söyledi.

       

DOSTUM: MEZAR-I ŞERİF İÇİN TAARRUZ BAŞLAYACAK

         AFGANİSTAN'DA SAVAŞ•'Molla Ömer yakalanmak üzere'•Kandahar teslim oldu•Taliban dönemi Kandahar'da kapandı•ABD bombardımana devam•Tora Bora'da Ladin izi yok•Bonn anlaşmasına tepki
       Alman Der Spiegel dergisi, Afganistan’daki Taliban yönetimine karşı mücadele eden Kuzey İttifakı’nın, büyük bir taarruz hazırlığı içerisinde olduğunu yazdı. Özbek General Raşid Dostum, dergiye yaptığı açıklamada, birliklerinin Mezar-ı Şerif kentini kuşattığını, çevredeki bazı önemli yerlerin ele geçirilmesinden sonra bu kenti ele geçirmek için büyük bir taarruz başlatacaklarını söyledi.

       Amerikan füzelerinin, kentteki kışlayı tümüyle yıktığını, havaalanına da ağır hasar verdiğini belirten

       Dostum, 4 bin Taliban üyesinin kendi saflarına katıldığını, 5 bin Taliban yandaşının daha kendilerine destek vermelerini beklediklerini kaydetti.

       Dostum, “Sadece Rusya’nın vaat ettiği silahlar henüz elimize geçmedi. Adamlarımın kalaşnikoflara ve mühimmata ihtiyacı var” dedi.

       

‘TALİBAN ARTIK SALDIRAMIYOR’

       Kuzey İttifakı Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, yaptığı basın toplantısında, “Son bir haftadır Taliban’dan karşı saldırı gelmiyor. Bu önemli” dedi.

       ABD saldırılarının ilk kez kuzeydoğudaki Talokan bölgesinde bulunan Taliban ile Kuzey İttifakı arasındaki öncepheyi vurduğunu belirten Abdullah, bunun Talokan’daki ilk bombardıman ve öncephenin ilk vurulması olduğunu söyledi.

       Taliban yanında savaşan çoğu Arap yabancıların kayıpları hakkındaki bir soru üzerine de Abdullah, “Taliban’ın yabancı dostlarının” üslerinin vurulduğunu, ölü ya da yaralılarının sayısının yüzlerle ifade edildiğini belirtti.

       

‘ABD İKİNCİ VİETNAM YAŞAYACAK’

       İran’da sürgünde yaşayan eski Afganistan Başbakanı Gülbeddin Hikmetyar ise Der Spiegel’e verdiği demeçte, ülkesine dönerek iktidar mücadelesine katılmak ve Amerikalılara karşı savaşmak istediğini söyledi.

       Hikmetyar, binlerce destekçiye sahip olduğunu iddia ederek, “Amerika, Afganistan’da ikinci Vietnam yaşayacak. ABD, bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin yaptığı hatayı tekrarlayarak, tuzağa düştü” dedi. Amerikan kara birliklerinin Afganistan’daki dağlarda yapılacak çatışmalarda hiç şansı olmadığını öne süren Hikmetyar, “ABD’nin kuracağı kukla hükümete iştirak edenler vatan hainidir” diye konuştu. Hikmetyar, “Bin Ladin, Afganistan’daki haklı davamızın finansmanını yapmıştır. Ruslarla mücadeleden de hiçbir zaman kaçınmamıştı” dedi.

Ntv

13 Ekim—  Kuzey İttifakı, 4 bin Taliban milisinin kendi saflarına geçtiğini öne sürerken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Taliban yöneti...