Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tarım bakanları zirvesi başladı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 503
123
Tarım bakanları zirvesi başladı

Tarım Bakanı Gökalp, dünyada 800 milyonun üzerinde insan yetersiz beslendiğini veya açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi...


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ilk kez gerçekleştirilen, “Avrasya’dan Afrika’ya Gıda Güvencesi ve Gıda Güvenliği Tarım Bakanları Zirvesi” Ador Altınel Otelinde başladı.

       Milli gelir içerisinde yer alan tarım alt sektörlerinin nispi dağılımına göre bitkisel üretimin yüzde 57, hayvansal üretimin yüzde 34, su ürünlerinin yüzde 3, ormancılık ürünlerinin ise yüzde 6’lık bir orana sahip olduğunu belirten Gökalp, bitkisel ürünler içerisinde hububatın yüzde 74 ile en büyük paya sahip olduğunu bunun içerisinde de yüzde 67 üretim ile buğday üretiminin başta geldiğini bildirdi.

       1996 Kasım ayında gerçekleştirilen Dünya Gıda Zirvesi’nde yaklaşık 800 milyon insanın kronik açlık ve açlık tehlikesi içinde bulunduğuna dikkat çekilerek bir dizi eylemin ortaya konulduğunu ifade eden Bakan Gökalp, hedefin 2015 yılına dek bu sayının yarıya indirilmesi olduğunu bildirdi.

       Gökalp, şöyle devam etti: “1999 yılı rakamları göstermektedir ki dünyada 800 milyon üzerinde insan yetersiz beslenmekte veya açlık tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu göstergeler açıkça göstermektedir ki yeni bin yılda açlığa küresel bir çözüm getirilmesi acil bir zorunluluktur”

       

FAO TÜRKİYE TEMSİLCİSİ MUTHOO

       Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Gıda Teşkilatı (FAO) Türkiye Temsilcisi Dr. Maharaj Muthoo, “FAO olarak çok güçlü değiliz. Siz güçlüsünüz. Bir araya gelin. Açlık, yoksulluk ve kötü beslenmeye karşı çözüm bulun” dedi.

       BM, FAO Türkiye temsilcisi Dr. Maharaj Muthoo zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, yeni bir bin yıla girildiği ve uzaya insanların gittiği bir dönemde dünyada hala 800 milyon insanın açlık sınırında bulunduğunu ve 11 milyon çocuğun da bu nedenle öldügünü bildirdi.

       Bazı ülkeler tarafından FAO’dan gıda güvencesi istendiğine dikkat çeken Muthoo, yeni bin yılda dünyada açlık çekilmemesi için FAO olarak yardımcı olacaklarını bildirdi.

       

SURİYE TARIM BAKANI MUSTAFA

       Suriye Tarım ve Tarımsal Reform Bakanı Asad Mustafa yaptığı konuşmada, Suriye’nin toplam üretimi ile kaynaklarının büyük bölümünü hala kendisini korumaya, işgal altındaki topraklarının geri alınmasına ve düşmana karşı doğruluk ve adaletle karşı çıkmaya ayırdığını kaydetti.

       İsrail’in, işgal altındaki Filistin topraklarında kadınlar, erkekler ve çocuklara karşı tehdit oluşturduğunu ve kitlesel kıyım yaptığını belirten Mustafa, Filistin halkının topraklarını tam bir inanç ve kararlılıkla silahsız olarak kurtarmak için barışı engelleyen tank ve uçaklarla çarpıştığını söyledi.

       

KKTC TARIM BAKANI KÜÇÜK

       KKTC Tarım ve Orman Bakanı İrsen Küçük de KKTC’nin büyük acılar içerisinde kurulduğunu ve Türkiye dışında siyasi olarak da henüz tanınmadığını belirterek, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin 1963’ten beri Kıbrıs Türk’üne karşı insanlık dışı ambargo uygulamaktan geri kalmadığını kaydetti.

       Kıbrıs’ın ekonomisi ve tarımı hakkında da bilgi veren Küçük, KKTC’ye Türkiye’den boru ile su getirme projesinin son aşamasına geldiğini bu proje gerçekleştikten sonra sulu ziraat alanlarının 10 kat artacağını bildirdi.

       

GÜRCİSTAN TARIM VE GIDA BAKANI

       Gürcistan Tarım ve Gıda Bakanı David Kırvalidze, Gürcistan’da 1964’den bu yana karşılaştıkları en büyük kuraklığı yaşadıklarını belirterek, bu nedenden dolayı 1 milyon insanın açlıkla karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

       Gürcistan olarak tarım konusunda doğal felaketlerden korunmak için uyarı sistemleri belirlediklerini, yaşanan kuraklık nedeniyle gıda ve tohum konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kırvalidze, FAO’nun bu sıkıntıların aşılmasında kendilerine büyük destek verdiğini bildirdi. Sürdürülebilir tarımsal kalkınma için uzun vadeli politikalar belirlediklerini de belirten Kırvalidze, tarım sektörünün yüksek riskleri içeren bir sektör olduğunu kaydetti.

       

DEKLERASYON

       Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Ador Altınel Otel’de düzenlenen ve 9 ülkenin tarım bakanları, yardımcıları ve yetkililerin katıldığı “Avrasya’dan Afrika’ya Gıda Güvencesi ve Gıda Güvenliği Tarım Bakanları Zirvesi”nde iki sayfalık bir deklerasyon oybirliği ile kabul edildi.

       Deklerasyonda, yıllardan beri çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından açlıkla mücadele kampanyaları düzenlenmesine ve ulusal gayretlere rağmen yaklaşık 800 milyon insanın kronik açlık tehlikesine henüz çözüm bulamadığı belirtildi.

Ntv

Tarım Bakanı Gökalp, dünyada 800 milyonun üzerinde insan yetersiz beslendiğini veya açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi...