Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tarım kooperatiflerine 592 trilyon aranıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 5
2
Tarım kooperatiflerine 592 trilyon aranıyor

Son 18 ayda kooperatiflere 13.3 trilyon lira kredi kullandıran Tarım Bakanlığı, 1231 projenin finansmanı için 592 trilyon liralık kaynak arıyor....


Yetkililerden edinilen bilgiye göre, 57. hükümetin göreve başladığı geçen yıl Haziran ayından bugüne kadar, bakanlık tarafından, tarımsal kalkınma kooperatiflerine, 297 proje kapsamında 13 trilyon 290 milyar liralık kredi kullandırıldı. Bakanlık, 1231 projeyi daha devreye sokmak için 592 trilyon liralık kaynak gerektiğini hesapladı.

       Tarımsal Kooperatiflerin Yatırım Faaliyetlerine Yapılacak Devlet Yardımı Yönetmeliği uyarınca, son 1.5 yılda 13 damızlık sığır yetiştiriciliği kooperatifine 1 trilyon 8.7 milyar lira, 74 süt sığırcılığı kooperatifine 7 trilyon 421.4 milyar lira, 4 seracılık kooperatifine 392.9 milyar lira, bir besi sığırcılığı kooperatifine 246 milyar lira, 3 arıcılık kooperatifine de 168.2 milyar lira kredi verildi.

       Köyden kente göçü önlemek ve kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla “Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum” kampanyası kapsamında halen, 612 süt sığırcılığı, 425 besi sığırcılığı, 132 damızlık sığır yetiştiriciliği, 34 arıcılık, 25 seracılık, 3 kültür mantarcılığı projesinin finansmanı için ise 592 trilyon lira kaynak gerekiyor.

       Kooperatif projelerinin finansmanı için, söz konusu fona aktarılmak üzere bu yıl bütçeye 3 trilyon lira ödenek konmuş, ancak bakanlığın talebi üzerine başka ödeneklerden yapılan aktarımla bu kaynak 13 trilyon liraya yükseltilmişti.

       Gelecek yılın bütçesine ise bu projeler için 11.3 trilyon lira ödenek konulduğu belirtiliyor. Ancak, IMF’ye verilen niyet mektubu çerçevesinde kaldırılması öngörülen fonlar arasında kooperatifler fonunun da bulunduğu belirtilerek, bu nedenle kooperatiflere yönelik proje kredilerinin de gelecek yıldan itibaren Maliye Bakanlığı’nın onayı ile kullandırılabileceği belirtilerek, bunun da bakanlığın bu yöndeki faaliyetlerini ve işleyişi zorlaştıracağı kaydedildi.

       Krediler, yönetmelikle kurulan kalkınma kooperatifleri fonundan ve Ziraat Bankası’nın uyguladığı hayvansal kredi faizinin yarısı kadar faiz ile kullandırılıyor. Söz konusu faiz bu yıl için yüzde 19 olarak uygulanıyor. İşletme kredilerinin vadesi ilk yılı ödemesiz 3 yıl, sabit yatırım kredilerinde 2 yılı ödemesiz 12 yıl, ortaklar mülkiyetinde uygulanan projelerin sabit yatırım kredilerine ise 2 yılı ödemesiz olmak üzere 7 yıl vade bulunuyor.

       Tarım ve Köyişleri Bakanı Gökalp, kooperatif modeli ile kırsal kalkınmanın sağlanacağını, köyden kente göç baskısının önleneceğini belirtirken, kooperatifin kefaleti ile kullandırılan kredide ortak ve kooperatif müteselsilen birlikte borçlandırıldığı için, kredilerin mutlak surette geri döndüğünü, kamu kaynaklarının zayi olmadığını vurguladı. Uygulamada, bakanlık tarafından geliştirilen 28 tip proje, destekleme programına giren kooperatiflere teknik yardım olarak veriliyor.

       Bakanlık tarafından desteklenen kooperatif yatırımlarından işletmeye açılan 836 yatırım arasında, soğuk hava depoları, meyve-sebze tasnif ambalajlama, su ürünleri üretim ve değerlendirme, mahsul muhafaza, süt toplama ve değerlendirme, zeytinyağı-zeytin salamura, halı üretim pazarlama, orman ürünleri değerlendirme tesisleri, un ve bulgur fabrikaları bulunuyor.

Ntv

Son 18 ayda kooperatiflere 13.3 trilyon lira kredi kullandıran Tarım Bakanlığı, 1231 projenin finansmanı için 592 trilyon liralık kaynak arıyor....