Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tatil trafiğinde denetimler artırıldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 474
4
Tatil trafiğinde denetimler artırıldı

Tatil nedeniyle trafik yoğunluğunun arttığı şehirlerarası yollarda, kazaların önlenmesine yönelik denetimlerin sıklaştırıldığı bildirildi....


Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Mahmut Nas, güzergahlardaki personel ve ekip sayısını artırdıklarını; kış şartlarına uygun şekilde diğer ekiplerin de önlemlerini aldığını bildirdi. Mahmut Nas, incelemelerde bulunmak için geldiği Kayseri’de, trafik ekiplerinin Boğazköprü mevkiinde yaptıkları kontrolleri yerinde gördü.

       

VİDEO KAMERALI RADAR

       Nas, gazetecilere yaptığı açıklamada, şehirlerarası yollarda bayram ve yılbaşı tatili nedeniyle trafik yoğunluğunun arttığını, kazaların önlenmesine yönelik denetimlerin sıklaştırıldığını belirtti. Sabit kontrol uygulaması yerine, seyir halinde kontrollere ağırlık verileceğini anlatan Nas, “Hata yapan sürücüler, güzergahlarımızda seyyar şekilde dolaşan video kameralı radar kontrol araçlarımızla tespit edilip, belirli noktalarda bekleyen çevirme ekiplerine bildiriliyor. Bu sayede, hatasız sürücülerin zamanı çalınmamış oluyor” dedi.

       

MOTORLU ARAÇ KISITLAMASI YOK

       Mahmut Nas, önceki uygulamaların aksine, tatil süresince ağır tonajlı araçların trafiğe çıkmasının kısıtlanmayacağını anımsatarak, şu bilgiyi verdi:

       “Şehirlerarası yollarda, hiçbir motorlu taşıta kısıtlama getirilmeyecek. Güzergahlardaki personel ve ekip sayısını artırdık. Kış şartlarına uygun şekilde diğer ekipler de önlemlerini aldı. AğıR taşıtları, milli ekonomiye zarar verebileceğini de düşünerek, kısıtlamayacağız. Biz kendi yönümüzden bütün tedbirlerimizi aldık. Vatandaşlarımız da kurallara uyarsa kazasız bir tatil geçiririz.”

       

HIZ LİMİTİNE İTİRAZ

       Kontroller sırasında, saatte 110 kilometre hızla radara yakalanan yolcu otobüsünün takograf cihazına hız göstergesini engelleyici mandal taktığı tespit edilen Necmi Gürbüz adlı sürücüye, 34 milyon 700 bin lira para cezası verildi. Sürücü Necmi Gübüz, “Kullandığımız otobüslerin motoru, düşük devirde gidildiği zaman zarar görmekte. Ya hız limiti saatte 100 kilometreye çıkarılsın ya da buna uygun otobüs üretilsin” diyerek kendini savundu. Trafik Eğitim Araştırma Dairesi Başkanı Mahmut Nas da, “Otobüsler, yabancı ülkelerde üretilmekte. Hız sınırı, uluslararası normlarda belirlenmiştir. Avrupa’daki bir çok ülkede, yolların fiziki şartları uygun olmasına rağmen, saatte 90 kilometrelik hız sınırı değişmemektedir. Bu tür bahanelerin altına sığınıp da taşıdığınız onca canı tehlikeye atmaya hakkınız yok” diye konuştu.

       

Ntv

Tatil nedeniyle trafik yoğunluğunun arttığı şehirlerarası yollarda, kazaların önlenmesine yönelik denetimlerin sıklaştırıldığı bildirildi....