Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

TBMMde don tartışması

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 490
44
TBMMde don tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda, Devlet Bakanı Kemal Derviş’in sabahları tenis oynaması tartışma yarattı. DYP’li İlyas Yılmazyıldız, ‘Ha...


TBMM Genel Kurulu’nda, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” dolayısıyla gündemdışı söz alan Yılmazyıldız, çiftçilerin kredi borcu faizlerinin yüzde 55 düzeyine indirilmesini olumlu bulduğunu ancak yeterli olmadığını söyledi.Yılmazyıldız, çiftçi borçlarının dondurularak 2-3 yıllık süre içinde taksitler halinde alınmasını istedi.

       İlyas Yılmazyıldız, “Hazine’den Sorumlu Devlet Bakanı sabahları kısa donla tenis oynayacağına Ankara’nın dibindeki köylerdeki çiftçileri dinlesin” dedi.

       FP Şanlıurfa Milletvekili Mustafa Niyazi Yanmaz da 1956 yılında çıkartılan ve güncelliğini kaybeden Eczacılık Kanunu’nun biran önce değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

       Türkiye’de 7 binin üzerinde işsiz eczacı bulunduğunu, kamuda çalışan eczacıların özlük haklarının yetersiz olduğunu anlatan Yanmaz, Türkiye’de ilaca harcanan her üç liradan bir lirasının israf edildiğini öne sürdü. Yanmaz, Türkiye’nin bu yılki ilaç masrafının 5 milyar dolara ulaşacağını savundu.

       

TARTIŞMA BAŞLIYOR

        DSP Manisa Milletvekili Cihan Yazar da aynı konuyla ilgili yaptığı gündemdışı konuşmasında Türkiye’deki eczanelerin yüzde 40’ından fazlasının üç büyük kentte toplandığını belirtti. Eczacıların da büyük ekonomik sıkıntılar içinde bulunduğunu ifade eden Yazar, geçen ay yalnızca Ankara’da 47 eczacının işyerini kapattığını bildirdi.

       Yazar’ın konuşmasından sonra yerinden söz isteyen DSP Grup Başkanvekili Emrehan Halıcı, Yılmazyıldız’ın TBMM’ye yakışmayan bir uslüp içinde konuştuğunu ileri sürdü. Halıcı, “pantolon, don gibi yakıştırmalar, sözcükler kullanmaktadır. Bir bakandan söz ederken kısa donlu şeklinde konuşması, milletimiz tarafından hoş karşılanmamaktadır. Bu tür sözlere karşı başkan hassasiyet göstermelidir” dedi. Bu sözler üzerine İlyas Yılmazyıldız söz alarak, kimsenin bir başka milletvekilinin konuşma tarzı üzerinde söz söylemeye hakkı olmadığını iddia etti. Herkesin Meclis’te Türkçe konuşulması gerektiğinden söz ettiğini ifade eden Yılmazyıldız, “sizin Karacaoğlan’dan da haberiniz yok galiba. Haberiniz olsa idi Karacaoğlan’ın (Kara donludur Beytullah) dizelerini de hatırlardınız. Halkımız giysiye (don) der” diye konuştu.

       Yılmazyıldız, isim vermeden Devlet Bakanı Derviş’i eleştirerek, “(çekip gideceğim) diye tehdit edeceğine çekip gitseydi millet daha rahat ederdi” dedi. Başkanvekili Vecdi Gönül, Halıcı’nın itirazını sürdürmesi üzerine, “bu söylediklerinize dikkat edeceğim” diyerek tartışmaya son verdi.

       Bu arada Malatya’da meydana gelen uçak kazası nedeniyle Genel Kurul’da söz alan milletvekilleri olaydan duydukları üzüntüye belirterek şehitlere rahmet, şehitlerin yakınlarına da başsağlığı dilediler.

       

Ntv

TBMM Genel Kurulu’nda, Devlet Bakanı Kemal Derviş’in sabahları tenis oynaması tartışma yarattı. DYP’li İlyas Yılmazyıldız, ‘Ha...