Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

TEKELe açılan dava sürüyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 675
85
TEKELe açılan dava sürüyor

Edirne’de içtiği sigaradan dolayı “küçük hücreli akciğer kanseri” hastalığına yakalandığını iddia eden Yurdagül Tufan’ın ve ai...


Çulha, davayla ilgili olarak müvekkilinin sağlık durumunu gösteren otopsi ve patoloji raporlarının hastanelerden getirilmesi gerektiği talebinde bulundu. Davalı TEKEL’in avukatı Batova ise dava hakkında şunları söyledi: “Vekili bulunduğum idare, kamu hizmeti görmektedir. Davacı taraf, hür iradesiyle seçimini yapıp sigara tüketmiştir. İdareye izafe edilecek bir kusur yoktur. Davanın reddi için yeterli hukuki sebepler de mevcuttur. Daha sonra yapıldığı bildirilen otopsi ve diğer işlemler, davaya delil olmak amacıyla yapılmış işlemlerdir. Bu nedenle materyallerin muhafaza altına alınmasını talep ediyoruz. Zaman aşımının geçtiğini de yineliyoruz.” Mahkeme başkanı, davalının zaman aşımı savunmasının reddine ve işin esastan incelenmesine karar verdi. Mahkeme başkanı, davacı vekiline 20 günlük sürenin verilmesine, davayla ilgili delillerin ve belgelerin mahkemeye sunulmasına, Yurdagül Tufan ile ilgili otopsi ve patoloji raporlarının Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden istenmesine ve bir kısım materyellerin muhafaza altına alınmasına karar vererek, davayı ileri tarihe erteledi.

       

       Edirne’nin, Binevler semtinde kiralık bir evde çocuk bakarak görme özürlü eşi Adnan (44) ve kızı Gökçenur Tufan (7) ile yaşayan Yurdagül Tufan (43), 1999 yılında sırt ağrıları şikayetiyle Edirne Devlet Hastanesi’ne başvurmuştu.

       Tufan’a, sevk edildiği Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniği’nde 9 Eylül 1999 günü “küçük hücreli akciğer kanseri” teşhisi konuldu.

       Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan aldığı yardımlarla yaşamını sürdüren Yurdagül Tufan, doktorların 17 yaşından 42 yaşına kadar 25 yıl içtiği sigaradan kanser olduğunu kendisine söylemeleri üzerine TEKEL’e kendi adına 600 milyar, eşi Adnan adına 350 milyar lira ve kızı Gökçenur Tufan adına da 150 milyar lira olmak üzere, toplam 1 trilyon 100 milyar liralık tazminat davası açtı.

       Tufan, açtığı tazminat davasının görüldüğü gün, 21 Kasım 2000 günü, öğleden sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

       

Ntv

Edirne’de içtiği sigaradan dolayı “küçük hücreli akciğer kanseri” hastalığına yakalandığını iddia eden Yurdagül Tufan’ın ve ai...