Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tekin Siper toprağa verildi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 693
92
Tekin Siper toprağa verildi

26 Mart—  Siper için önce yaşamını yitirdiği Dolmabahçe’deki Küçükçiftlik Parkı’nda yer alan Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu&#...


“Sefiller” oyunu sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden tiyatro sanatçısı Tekin Siper için, yaşamını yitirdiği sahnede tören düzenlendi. Dolmabahçe’deki Küçükçiftlik Parkı’nda yer alan Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu’nda yapılan törende, Siper’in naaşının sahneye konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Törende ağlayarak konuşmasına başlayan sanatçı Levent Kırca, “Şu anda yine aynı sahnedeyiz. Bu kez oyunun adı son yolculuk” dedi. Kırca, Siper’i kaybettikten kısa bir süre sonra, 20 yıldır beraber çalıştığı arkadaşı hakkında bir şeyler söylemenin oldukça zor olduğunu belirterek, hayatın gerçeklerinin insanın canını çok acıttığını bildirdi.

       Siper’in her zaman yanında olduğunu ve birlikte birçok oyun sahnelediklerini anlatan Kırca, bu tiyatroyu da beraber kurduklarını dile getirdi. Kırca, şunları kaydetti: “Şimdi yine aynı sahneye birlikte çıkıyoruz. Ama o son kez çıkıyor. Çok disiplinli, çok çalışkan, tiyatroya hizmet vermiş gerçek bir sanatçıydı. Yeri doldurulamayacak sanatçılardan biriydi. 20 yıl boyunca çok mutluydu. Şöhreti, alkışı ve başarıyı tattı. Bütün dileği sahnede ölmekti. Bu dileği de gerçekleşti. Allah bütün tiyatroculara, bana da sahnede ölmeyi nasip etsin.”

       

OYA BAŞAR VE NECO’NUN DUYGULARI

       

       Sanatçı Oya Başar da ağlayarak yaptığı konuşmada, “Çok sevdiğim bir insan öldü, ama o bizim kalbimizde ve tiyatromuzda daima yaşayacaktır” dedi. “Sefiller” oyununda rol alan sanatçı Neco da, insanların sevdiklerinden ayrıldığında gerçeklerle karşı karşıya geldiğini ve “onları çok özlediğini acı acı hissettiklerini” vurguladı. Neco, birlikte rol aldığı oyun sırasında Siper’den birçok şey öğrendiğini anlatarak, “Güzel olayları, anıları yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum. Onu çabuk yitirdiğim için de büyük üzüntü duyuyorum” dedi. Neco, toplumun en değerli varlığı olan sanatçıların yaşarken ve sahneden indikten sonra da ihtiyaç duydukları sevgi ve sosyal güvenceyi oluşturmanın çarelerinin bulunması gerektiğini kaydetti. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de, sanatın gelişmesi için çok büyük çaba harcayan bir sanatçının kaybedildiğini belirterek, Siper’in sanatı ve anısını yaşatmaya çalışacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından tiyatro sanatçısı Nevrettin Gürses, sanatçının anısına yazdığı şiiri okudu. Törende bir hoca tarafından dua okunmasından sonra Siper’in naaşı, sanatçı arkadaşlarının omuzlarında alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Törene, Tekin Siper’in kız kardeşi ve halası olduklarını belirten Neşe Kuş ile Gülten Biber, Levent Kıca-Oya Başar Tiyatrosu’nda görevli oyuncular, Aşkın Nur Yengi ve Üstün Asutay’ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir sanatçı topluluğu katıldı. Bu arada Alman Hastanesi’nden bir ambulans, tören boyunca tiyatro önünde hazır tutuldu.

       

       

SİPER’İN AKRABASI TARTIŞMASI

       Öte yandan Siper’in kızkardeşi olduğunu belirten Neşe Kuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, sanatçının “kimsesiz olmadığını” söyledi. Kuş, “Babamız aynı, annelerimiz farklı. Kendisinin varlığını 10 yıl önce öğrendim ve geçtiğimiz Temmuz ayında telefonla görüşmeye başladık. Ancak yüz yüze hiç görüşme fırsatımız olmadı” dedi. Bunun üzerine Levent Kırca, 20 yıllık arkadaşı olan Siper’in bir akrabası bulunduğunu bilmediğini belirterek, “Her kimseniz kabulümüzsünüz. Bu çatı altında bu spekülasyonlar yanlış. Bu tür şeylerden Tekin de hoşlanmazdı. Talebiniz varsa hukuka başvurursunuz” şeklinde konuştu.

       

Ntv

26 Mart—  Siper için önce yaşamını yitirdiği Dolmabahçe’deki Küçükçiftlik Parkı’nda yer alan Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu&#...