Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Teknopolise gecekondu engeli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 554
47
Teknopolise gecekondu engeli

15 Ekim—  İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, yaptığı açıklamada, üniversiteye kampus yapımı için 1966 yılında tahsis edilen Ayazağa...


Sağlamer, “böyle bir projenin İstanbul’a ve ülkeye çok şeyler katacağı apaçık ortada” diye konuştu. “Teknopolis”i gerçekleştirmeyi hedeflemelerine karşın arazi işgali nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını, ayrıca söz konusu bölgenin SİT alanı olduğunu anlatan Prof. Dr. Sağlamer, şunları kaydetti:

       “Üniversite-sanayi işbirliği içerisinde araştırma geliştirme (ar-ge) faaliyetlerimizi yerleştirebileceğimiz Armutlu’daki alana ihtiyacımız var. Gecekondular, bu bölgeyi tamamen işgal etmiş durumdalar. Üniversitenin tapulu arazisinde 5 bin civarında aile yaşıyor, nüfus 25 bine ulaşmış durumda. Belediyeye ve ilgili makamlara her seferinde ‘durdurun’ uyarıları yapıldığı halde hiçbir işe yaramadı. Vatandaşın bu şekilde davranmasının hoş görülmemesi gerek. Bizim bu arazilere apaçık şekilde ihtiyacımız var. Ancak üniversitenin tek başına bir şey yapması mümkün değil.”

       

MALİYE BAKANLIĞI’NIN ÇALIŞMASINA TEPKİ

        Hazine ve orman vasfını kaybeden arazilerin bu alanlarda yerleşenlere devredilmesine ilişkin Maliye Bakanlığı’nın yaptığı çalışmayı doğru bulmadığını da belirten Prof. Dr. Sağlamer, bu tür çalışmaların gecekondu sahiplerini “yüreklendirdiğini” savundu.

       Prof. Dr. Sağlamer, “kanunları çiğnemiş insanlara ayrıcalık tanınmasının anlaşılması mümkün değil. Bu ayrıca demokrasinin de doğru işletilmemesi anlamına geliyor. İnsanların kendilerine ait olmayan toprakların afla ya da başka bir modelle birilerine aktarılması olacak şey değil” dedi.

       Bu tür çalışmalar ve çıkarılan imar afları ile “işgalcilerin güçlendiğini” de kaydeden Prof. Dr. Sağlamer, sözlerini şöyle tamamladı:

       “Siz böyle bir ortamda bir dünya kenti olan İstanbul’u nasıl dünya standartlarına ulaştırabilirsiniz? Bir kentin yüzde 60’ı bu tür binalardan oluşuyorsa, siz bu kenti nasıl yaşanılabilir hale getireceksiniz? Ayrıca, katlı gecekondular deprem için çok büyük risk taşıyor. Kentin bu sağlıksız yapısı içerisinde binlerce insanın ölebileceği ortada...”

       

Ntv

15 Ekim—  İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, yaptığı açıklamada, üniversiteye kampus yapımı için 1966 yılında tahsis edilen Ayazağa...