Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Telekom devleri, safra atıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 913
166
Telekom devleri, safra atıyor

27 Mart—  İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson, azalmaya devam eden talep ve cep telefonu biriminin uğradığı zarar nedeniyle, 3 bin ...


Her iki firmanın yetkilileri, işten çıkarmalara neden olarak, yavaşlayan global ekonomiyle birlikte zorlaşan piyasa koşullarını gösterdi.

       Ericsson yetkilileri, harcama kesintileri kapsamında, yeni eleman alımını durdurduklarını ve danışman sayılarını yüzde 50 düşürdüklerini belirtti. Şirket, bu önlemlerle yıl sonuna kadar maliyeti 2 milyar dolar kısmayı amaçlıyor.

       Bu çeyrekte, son 9 yılda ilk kez zarar açıklayacak olan Ericsson, geçen hafta, 2000 yılında yüzde 30 büyüyen Amerikan telefon ekipmanı piyasasının bu yıl durgunluğa girebileceğini açıklamıştı.

       Yetkililer, kapatılacağı açıklanan fabrikaların carlton, Nottinghamshire ve Scunthorpe’ta bulunan cep telefonu fabrikaları olduğunu bildirdi. Fabrikalardaki üretimin önümüzdeki Eylül ayına kadar devam edeceği kaydedildi.

       

AİWA DA İŞTEN ÇIKARMALARA BAŞLADI

       Bu arada, Japon elektronik alet üreticisi Aiwa da, bu yıl içinde iş gücünü yarı yarıya azaltarak 5 bine indireceğini ve faaliyetlerini tek bir fabrika altında birleştireceğini açıkladı.

       Sony’nin yan kuruluşu olan Aiwa ayrıca, ürünlerine olan talebin düşmesi nedeniyle karlı olmayan televizyon ve diğer aletlerin üretimini azaltıp daha karlı olan dijital ürünlere ağırlık verecek.

       Aiwa da, diğer Japon imalatçılar gibi dünya ekonomisindeki yavaşlamanın yarattığı olumsuz etkiden en az zararla kurtulmaya çalışıyor.

Ntv

27 Mart—  İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson, azalmaya devam eden talep ve cep telefonu biriminin uğradığı zarar nedeniyle, 3 bin ...