Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Telekulaka Meclis araştırması

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 103
21
Telekulaka Meclis araştırması

ANAP İstanbul Milletvekili Sühan Özkan ve 50 arkadaşı, telefon dinleme konusunda, yasanın uygulanışı, hukuk dışı keyfi davranışlara ilişkin suçlular...


Önergede şu görüşlere yer verildi:

       “Uygulayıcıların keyfi davranışları sonucu hukuk dışı yollarla vatandaşların, bürokratların, dokunulmazlığı söz konusu olan siyasilerin, hatta Cumhurbaşkanı’nın telefonlarının dinlendiği anlaşılmıştır. 4442 Sayılı Yasa’nın uygulanışı, hukuk dışı keyfi davranışlara ilişkin suçluların tespiti ile çözüm yollarının araştırılması için Meclis araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.”

       ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan, Sühan Özkan’la birlikte TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de uzun zamandan bu yana gizli telefon dinlemesi yapıldığının bilindiğine dikkat çekti. Zaman zaman basın organlarında devletin en üst yöneticilerinin ve liderlerin dinlendiğine ilişkin iddia ve belgelerin yer aldığını hatırlatan Aslan, Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu’nda telefon dinlemenin yasal sınırlarının belirlendiğini ve aykırı davranışların cezalandırılacağı hükmünün getirildiğini anlattı.

       

“AJANLIK MERAKI DEVAM EDİYOR”

       Yasal düzenlemeye karşın uygulamada keyfiliklerin önüne geçilemediğini belirten ve “ajanlık merakı devam ediyor” diyen Aslan, uygulamadan kaynaklanan aksaklıkların belirlenmesi, keyfi davranışlarda bulunanların tespit edilmesi için önergeyi verdiklerini söyledi. Aslan, telefon dinlemesini yapan idari teşkilatın başında ANAP’lı İçişleri Bakanı’nın bulunduğunu hatırlatan bir gazeteciyi yanıtlarken, o süreçte emniyet kuvvetlerinin yanı sıra hakim ve savcıların da bulunduğunu kaydederek, önergenin kişi ya da kurum olarak kimseyi hedef almadığını, aksaklıkların ve sorumluların belirlenmesi için hazırlandığını söyledi.

       

“TANTAN İLE SORUN YOK”

       ANAP Grubu ile İçişleri Bakanı Sadettin Tantan arasında hiçbir sorun bulunmadığını da belirten Aslan, diğer parti gruplarıyla da temasa geçerek önergenin en kısa sürede TBMM’de görüşülmesini sağlamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi. Aslan, İçişleri Bakanı Tantan’ın Ankara dışındaki programları nedeniyle son iki grup toplantısına katılamadığını, araştırma önergesinin son toplantıda imzaya açılması nedeniyle de Tantan’ın imzasının önergede yer almadığını söyledi.

       Önerge sahibi Özkan da, keyfi dinlemelerin tespit edilmesini tespit için önergeyi verdiklerini belirtirken, Meclis’teki görüşmeler sonucunda 4442 Sayılı Yasa’da bir değişiklik gereği ortaya çıkarsa buna da zemin hazırlamayı amaçladıklarını bildirdi.

       

Ntv

ANAP İstanbul Milletvekili Sühan Özkan ve 50 arkadaşı, telefon dinleme konusunda, yasanın uygulanışı, hukuk dışı keyfi davranışlara ilişkin suçlular...