Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Temmuza kadar 16.8 katrilyon iç borç ödenecek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 314
33
Temmuza kadar 16.8 katrilyon iç borç ödenecek

Hazine Nisan-Temmuz döneminde 16.8 katrilyon lira iç borç ödeyecek. Borç yönetimi açısından yılın en zor döneminde, sadece Haziran ayında 6.7 katrilyo...


“Türkiye uzun yıllar yüzde 50 ile yüzde 80 arasında enflasyonla yaşadı.Bunun maliyetini ise yüksek iç borçlenma ile ödedi. Ancak bugün aynı strateji ile gidemeyeceğimiz ortada..Enflasyonun yüksek olması iç faiz riskini de artırdı. Başta iç borcun GSYİH’ye oranı yüzde 20’ydi. Şimdi yüzde 44-45... Bu da finans sektörünün daha fazla büyümesine engel oldu. Öyle bir borç seviyesine ulaştık ki, daha fazla devam edemez.”

       Bu sözler ekonominin patronu Kemal Derviş’e ait.

       Derviş’in Türk-Amerikan İş Konseyi Toplantısı’nda kaydettiği bu sözler biraz da önümüzdeki 4 ayın borçlanma programından ekonominin nasıl çıkacağı konusundaki endişeleri gözler önüne seriyor. Nisan-Mayıs-Haziran veTemmuz aylarında ödenecek iç borçların toplamı 20 milyar dolara yakın ve bu aylar arasında en zorlu olanı ise Haziran.       

        Bu arada Hazine Müsteşarlığı 1 katrilyon 180 trilyon TL kadar iç borçlanmanın gerçekleştirileceği Nisan ayı iç borçlanma programını 30 Mart Cuma günü açıklayacak. Ancak yeni ekonomik programın kesinleşmemesi nedeniyle borçlanma programı 3 aylık değil 1 aylık olarak açıklanacak.

        Nisan ayına oranla daha yüklü itfaların beklendiği Mayıs-Haziran ve Temmuz aylarının borçlanma programı ise eğer bir değişiklik olmazsa (yani, yeni ekonomik program kesinleşirse) bir defada - 3 aylık olarak - açıklanacak.

       Uzmanlar bu durumun piyasanın yılın en zor 3 ayının borçlanma programını bir arada görmek açısından daha olumlu olacağı görüşündeler, ancak 15 katrilyon liranın üzerinde bir borçlanmayı kapsayan bu 3 aylık dönem piyasa için endişeleride beraberinde getiriyor.

Ntv

Hazine Nisan-Temmuz döneminde 16.8 katrilyon lira iç borç ödeyecek. Borç yönetimi açısından yılın en zor döneminde, sadece Haziran ayında 6.7 katrilyo...