Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Thierry Titi Robin İstanbulda

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 659
4
Thierry Titi Robin İstanbulda

13 Kasım —  ‘Titi’ lakaplı Thierry Robin, çağdaş dünya müziğinin en önemli multi-çalgıcılarından. 43 yaşındaki müzisyen, 13 Kas...


Thierry Robin/Gitans

       Gitar, ud ve buzuki gibi aletlere hükmedebilen Robin, müzik kariyerine 70’lerin ortalarında, Fransa’nın batısında geleneksel müzikler çalarak başladı. 1984 yılında Hintli perküsyoncu Hameed Khan’la beraber bir ikili oluşturdular. Bu ikili, bir yıl sonra 11 kişilik bir kadroya ulaşınca, yaptıkları müziğin rengi de Fas’tan, Hindistan’a, çingene ‘gypsy’lerine kadar uzanan bir sadaya sahip oldu.

       1987’de Johnny Michto grubu için füzyon müzikleri besteleyen Robin, 1989’da Britanya folk müziklerini araştırmak için Erik Marchand’la dirsek temasında bulundu. 1992’de sahne aldığı bir müzik festivalinde tek başına dinleyicileri büyüleyen Robin, daha sonra yine farklı farklı gruplarla çalışmalar yaptı. Bu gruplarda beraber çalıştığı isimler arasında Hintli şarkıcı Gulabi Sapera ve Yahudi akordeoncu Eddie Schaff yer alıyor.

       1993 yılı ise Robin’in dünya çapında ün kazanığı bir yıl oldu. Bu yılda Okay Temiz ve Erik Marchand’la beraber oluşturduğu trioyla “Gitans” albümün piyasaya süren Robin, diskografisinin de en önemli albümüne imza atmış oldu. Arap müzikleri, flamenko, gypsy, Fransız folk müzikleri, kürt müzikleri ve daha birçok etnik varyeteye sahip olan bu albüm, bu anlamda, etnik kültürleri harmanlayan en önemli albümdür. Robin bu albümle kazandığı başarı sayesnide birçok yerde konsere çıktıktan sonra solo albümü “Le Regard Nu”yü (Çıplak Bakış) yayımladı. “Gitans” kadar olumlu eleştriler almasa da, bu albüm Robin’in kişisel yeteneklerini ortaya koyan, etnik-sentetik sadasıyla başarılı bir albüm olarak müzik tarihine geçti.

       1998 yılında sanatçı iki albüm birden yayımladı. Bunlardan “Payo Mitch”, Fransa’da kaydedilen bir konser albümü olarak müzik marketlere dağıtıldı. “Kali Gadji” isimli albüm ise Robin’in, ‘world music’ piyasasına kendisini kabul ettiren bir albüm oldu. Sanatçı bu albümde yelpazeyi daha da genişletip Senagalli müzisyenlerle, flamenko denemeleri yaptı. Babylon’da izleme şansı bulacağımız Thierry ‘Titi’ Robin son olarak bu yıl “Un Ciel de Cuivre” isimli bir albüm yayımladı.

       

Ntv

13 Kasım —  ‘Titi’ lakaplı Thierry Robin, çağdaş dünya müziğinin en önemli multi-çalgıcılarından. 43 yaşındaki müzisyen, 13 Kas...