Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

TİSK: 2000de uzlaşma yara aldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 792
30
TİSK: 2000de uzlaşma yara aldı

TİSK Başkanı Refik Baydur, 2000 yılında uzlaşma ortamının iş güvencesi yasa tasarısı yüzünden yara aldığını söyledi....


Baydur, Ramazan Bayramı ve yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, işçi ve işveren camiası ile tüm vatandaşların bayramlarını kutlayarak, yeni yıl için iyi dileklerini sundu. Baydur, 2000 yılında ülke çapında özellikle ekonomik yönden önemli olumsuzlukların yaşandığını ve bu gelişmelerin iş alemini derinden etkilediğini belirterek, dar boğazlara giren firmaların durumunun işçileri olumsuz etkilediğini ifade etti.

       İş aleminin 2000 yılında en çok etkilendiği olayın, sosyal tarafların görüşleri ve mutabakatı alınmadan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanıp Bakanlar Kuruluna sevk edilen iş güvencesi yasa tasarısı olduğunu vurgulayan Baydur, şunları kaydetti:

       “Gerçek iş güvencesi ile ilgisi bulunmayan tasarı, işveren camiasında büyük bir tepki ile karşılanmış, mali ve ekonomik sıkıntı içinde olan firmalar nezdinde gelecek içinde ciddi endişeler yaratmıştır. Tasarı özellikle, işçi ve işverenlerin büyük özveriler pahasına 5 yılda inşa ettikleri ve 8 yıldır devam eden uzlaşma ortamını da etkilemiş, bugünkü krizden çıkmamız için en büyük ihtiyaç olan uzlaşmayı bozarak, geliştirdiğimiz karşılıklı güven ve işbirliği ortamını zedelemiştir. Daha taslak halinde iken sebep olduğu tahribat göz önüne alınarak, yeni yılda tasarının, sosyal tarafların da katılımı ile yeniden ele alınmasını hükümetimizden bekliyoruz.”

Ntv

TİSK Başkanı Refik Baydur, 2000 yılında uzlaşma ortamının iş güvencesi yasa tasarısı yüzünden yara aldığını söyledi....