Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tiyatro dünyası hareketleniyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 704
90
Tiyatro dünyası hareketleniyor

29 Ağustos—  Yeni Tiyatro 6 Ekim’de seyirciyle buluşacak olan oyunları için provalarını geçtiğimiz günlerde başlattı.. Topluluk bu yı...


Yaz aylarında tiyatro sahnelerinde yaşanan durgunluk giderek yerini hareketli prova günlerine devrediyor. Her yıl ekim ayında perdelerini açmak üzere çalışmalarına başlatan tiyatrolar şu günlerde yoğun bir prova döneminden geçiyor....

       Hareketli bir sezon için kolları sıvayan Yeni Tiyatro 6 Ekim’de seyirciyle buluşacak olan oyunları için provalarını geçtiğimiz günlerde başlattı..

       Geçtiğimiz sezon Dinçer Sümer’in yazmış olduğu “Marion ile Memed”adlı oyunla basın ve tiyatro çevresinde değişik tartışmalara yol açan topluluk bu sezonda da adından çokça söz ettirecek bir “ilk” ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

       

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM

       Topluluk bu yıl, Nazım Hikmet Ran’ın aynı adlı romanından aslına sadık kalarak Metin Çoşkun tarafından oyunlaştırılan “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” adlı eseri ilk kez Türk tiyatro izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

       Nazım Hikmet’in ölümünden kısa bir süre önce tamamladığı (1962) “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” adlı romanında 1920’den 1962’ye varan bir süreçte ayıkladığı olayları, karmaşık ve akıcı bir üslupla anlatıyor.

       Rusça’da adı “Romantika” olan roman, bir yönüyle ülkemizdeki komünist hareketin mücadelesinden fotoğraflar da sunuyor.

       1925 yılında ” Takrir-i Sükun” kanunundan sonra başlatılan komünist tevkifatından kaçan Ahmet’in İzmir’deki yoldaşı İsmail’in kulübesine gelmesiyle başlar oyun. Ahmet kuduz olması muhtemel bir köpek tarafından ısırılınca gergin günler başlar. Ne var ki kuduz tedavisi o yıllarda yalnızca İstanbul’da yapılmaktadır. Ahmet tedavi için İstanbul’a giderse yakalanıp İstiklal Mahkemesi’nde yargılanma, gitmezse kudurarak ölme olasıklarıyla karşı karşıyadır.Öykü sürerken Ahmet zaman zaman 1920’li yılların başında okuduğu KUTV (Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi) günlerine dönüp, Anuşka, Si-Ya-U ve Kerim gibi dostlarıyla yaşadığı günleri anımsar zaman zaman da ülkesinde gelecekte yaşanacak olayları anlatır.

       İçiçe geçmiş bir zaman ve olay örgüsüyle karşımıza çıkan eser 20.yüzyıla damgasını vuran iki genç cumhuriyetin (Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) tarihinden önemli kesitler ortaya koymaktadır.

       Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim Nazım Hikmet’in barışa ve komünizme adanmış, unutturulmaya çalışılan kişiliğinin kendi seçtikleriyle kaleme alınmış otobiyografik bir öyküsü olma özelliğini taşıyor. 1965 yılında Gün Yayınları/ Mehmet Ali Ermiş tarafından basılan ve toplatılan eser ülkemizin yakın tarihinden belgesel nitelikte kesitler sunmaktadır.

       

ŞAKİR GÜRZÜMAR YÖNETİYOR

       Nazım Hikmet’in bu ölümsüz eseri son yıllarda sayısız başarılı rejisiyle tanıdığımız Şakir Gürzümar’ın yönetiminde sahneleniyor. Çok sayıda ödüle sahip olan Gürzümar’ın imzasının Yeni Tiyatro’nun oyununda yeralması yapımın teatral anlamda önemli tartışmalara neden olacağı konusunda fikir uyandırıyor..

       6 Ekim’den itibaren sahnelenmeye başlayacak oyunla ilgili detaylı bilgi ve bilet satışı için (0212) 224 01 40 39 / 246 17 77

       Yer: Hadi Çaman / Yeditepe Oyuncuları- Teşvikiye

        Yöneten: Şakir Gürzümar

       Işık Tasarım: Yüksel Aymaz

       Dekor Kostüm: Hüseyin İngin

       Oyuncular: Metin Coşkun, Orhan Aydın, Şenay Gürler

       

       

Ntv

29 Ağustos—  Yeni Tiyatro 6 Ekim’de seyirciyle buluşacak olan oyunları için provalarını geçtiğimiz günlerde başlattı.. Topluluk bu yı...