Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

TOBBdan alternatif öneriler

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 42
5
TOBBdan alternatif öneriler

Kapsamlı alternatif önerileri bulunduğu dile getiren Miras, bankaların temsilcileriyle yapılacak görüşmenin olumsuz sonuçlanması halinde, arkadaşlar...


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, bankalarla yapacakları toplantıda, gerek mali sektörün, gerek reel sektörün içinde bulunduğu durumları ve çözümleri müşterek belirleyip, hükümete getirmeyi öngördüklerini bildirdi.

       Kapsamlı alternatif önerileri bulunduğu dile getiren Miras, bankaların temsilcileriyle yapılacak görüşmenin olumsuz sonuçlanması halinde, arkadaşlarıyla oturup stratejilerini tayin edeceklerini söyledi.

       Fuat Miras, toplantıda, reel sektördeki arkadaşlarla birlikte mali sektör ile yapılacak görüşmelerde hangi stratejinin uygulanacağına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

       

31 MART SENDROMU

       31 Mart sendromunun aşılmasının önemini vurgulayan Miras, 31 Mart’ın hem vergi, hem SSK primleri hem de bankalara olan ana para ve faiz borçlarının ödeneceği bir tarih olduğuna işaret etti. Mali sektörün hiçbir kusuru olmadan, yalnız birtakım yetkililerin uygulaması neticesinde içine sürüklendikleri krizi aşmanın çarelerini aradıklarını vurgulayan Miras, bankalar ile görüştükten sonra bir değerlendirme yapacaklarını bildirdi.

       Tekliflerini şu anda açıklamalarının mümkün olmadığını belirten Miras, “Bizim tekliflerimiz, orada görüşeceğimiz, masaya yatıracağımız ve onlardan alacağımız somut teklifler neticesinde ortaya çıkacak” dedi.

       Fuat Miras bir soru üzerine, karşılık kararnamesi ve Merkez Bankası munzam karşılıklarına ilişkin birtakım konuları da dile getireceklerini kaydetti. Miras, “Yani konu bir bütün olarak mali sektörün içinde bulunduğu durum, reel sektörün içinde bulunduğu durum, bizim teklifimiz gerek mali sektörün, gerek reel sektörün içinde bulunduğu durumları ve çözümleri müşterek tesbit edip hükümete getirmektir” dedi.

       TOBB Başkanı, “Görüşmelerden umutlu musunuz?” sorusu üzerine, “Umutsuz olsam, bu kadar çaba göstermezdim” diye konuştu.

       

KAPSAMLI, ALTERNATİF ÖNERİLER

        “Sözleşmelerdeki eski faiz oranları mı teklif edilecek?” sorusu üzerine de, Miras, bu tip alternatif önerileri bulunduğunu kaydetti. Miras, bu alternatiflerin çoğunlukla kapsamlı olduğunu ve Bankalar Birliği temsilcileri ile oturup konuşacaklarını söyledi.

       Bankalar Birliği’nin yoğun bir katılımla, hocaları, profesörleri, mali danışmanları ile toplantıya geldiğini belirten Miras, onlarla bu konuları tartışacaklarını bildirdi.

       Miras, bankacılarla görüşmelerin olumsuz sonuçlanması halinde ne yapacaklarına ilişkin soru üzerine, “Ondan sonra arkadaşlarımızla toplanıp stratejimizi tayin edeceğiz” dedi.

       Fuat Miras, “Yargı yoluna gitme durumu olabilir mi?” şeklindeki soru üzerine de, durumun borçlu ile alacaklı bankalar arasında birkonu olduğuna, TOBB olarak yargıya gitme yetkilerinin bulunmadığına dikkat çekti. Miras, üyelerinin teker teker yargıya gitmesi gerektiğini, böyle bir durum ortaya çıkarsa, üyelerine yardımcı olacaklarını kaydetti.

       

DERVİŞ’TEN RANDEVU TALEP EDECEĞİZ

        31 Mart’ta toplanacak Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplantısına Devlet Bakanı Kemal Derviş’in de katılmasını beklediklerini ifade eden Miras, bugünkü toplantıda bankalarla yapılacak görüşmede ortaya çıkacak önerileri, Bakan Derviş’ten randevu alarak kendisine aktarmak istediklerini söyledi. Bu arada, Ticaret Odaları Konsey Başkanları’ndan Ekrem Demirtaş da, kriz öncesi koşullarda kredi aldıklarını, ödemelerde de bu koşulların değişmemesi gerektiğini vurguladı.

       

       

BANKACI ZİRVESİ ÇIRAĞAN’DA

       TOBB heyeti daha sonra Bankalar Birliği yönetimi ve üyeleri ile toplantının yapılacağı Çırağan Palas Kempinski Oteli’ne hareket ettiler. Bu toplantının ardından Bankalar Birliği ve üyeleri ile TOBB ve bağlı oda başkanları Çırağan Palas Kempinski Oteli’nde düzenlenecek toplantıda bir araya gelecekler. Toplantıda, bankacılık sektörü ile reel sektör arasında kredi faizlerinin kriz öncesi durumu ya da makul ölçülere çekilmesi konusunda bir ara formül bulunmaya çalışılacak.

Ntv

Kapsamlı alternatif önerileri bulunduğu dile getiren Miras, bankaların temsilcileriyle yapılacak görüşmenin olumsuz sonuçlanması halinde, arkadaşlar...