Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Trabzonlu çeşit çeşit horon oynuyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 493
85
Trabzonlu çeşit çeşit horon oynuyor

Trabzon ve yöresinde oynanan bazı horon çeşitleri “Akçaabat sallaması”, ” Vaybeni”, “Bıçak horonu”, “Kız hor...


Trabzon ve yöresinde oynanan horon çeşitleri şöyle sıralanıyor:

       Düz horon: Genellikle kadınlar tarafından davul, zurna ve kemençe eşliğinde oynanıyor.

       Sıksara: Trabzon halkının karakteristik yapısını simgeleyen en önemli horon türlerinden biridir. Atak, canlı, vücudun bütün bölümlerinin herekete geçtiği, kıvrak ve sanat gücü yüksek bir oyundur. Kemençe, davul ve zurnayla oynanır.

       Akçaabat sallaması: Davul ve zurna eşliğinde, Akçaabat yöresinde erkekler tarafından oynanan horondur. Sıksaraya geçiş öncesi bir oyun olmakla birlikte, ağır bir yapıya sahiptir ve giderek hızlanır.

       Kız horonu: Düz horondur. Türkü eşliğinde de oynanırken, atma türküleri meşhurdur. Oyun sırasında söylenen türküler, bu oyunu ilginç kılar. Kemençeyle oynanır.

       Sürmene sallaması: Özgün ve hareketli bir oyundur. Kemençe ile oynanır. Özellikle Sürmene‘de oynanan bu oyunun özel figürleri zevkle izlenir.

       Bıçak oyunu: İki kişi tarafından bıçakla oynanır. Müzik ve ritm sıksaraya çok benzer. Karşılıklı bir savaşı, mücadeleyi andıran figürleri vardır. Oyuncuların, ellerindeki bıçakları çok iyi kullanmaları gerekir.

       Vaybeni: Genellikle Çaykara ve çevresindeki köylerde oynanır. Türküye dayalı oyundur. Atışmalı türkülerin söylendiği horonda, bir tarafın söyleyecek sözü kalmayana kadar devam eder.

       

Ntv

Trabzon ve yöresinde oynanan bazı horon çeşitleri “Akçaabat sallaması”, ” Vaybeni”, “Bıçak horonu”, “Kız hor...