Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

TSYD ve Kombasandan tepki

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 456
103
TSYD ve Kombasandan tepki

TSYD’den Diyarbakırspor-Altay maçıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Gazetecilerin çalışma özgürlüğü kısıtlanmış, foto muhabirleri oda...


TSYD Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, Diyarbakırspor’un mücadelesinin bugüne kadar Türk spor basınında çok büyük ilgi gördüğü ve bu durumdayken, Diyarbakırspor adına hareket ettiklerini gizlemeyen bazı güçlerin, medyaya karşı tavır almasına anlam verilemediği belirtilerek, “Müsabaka öncesi ve sonrasında kamu düzeni, can güvenliği açısından hepimizi endişeye sevk edecek olaylar yaşanmıştır. Gazetecilerin çalışma özgürlüğü kısıtlanmış, foto muhabirleri odaya kilitlenmiş ve sahada görev yapanlar tartaklanmıştır.

       Düzeni sağlamakla görevli güçler ise bu olaylara seyirci kalmayı tercih etmiştir. Öte yandan, bu çağdışı ortamın oluşmasına, stadı kiralayan Diyarbakırspor Başkanı ve yönetiminin de katkıda bulundukları üzüntüyle gözlenmiştir” denildi.

       

“YARGIYA GİDİLEBİLİR”

       Açıklamada ayrıca, yaşanan olayların sorumlularının bulunup, haklarında soruşturma yapılması ve kamuoyunun tatmin edici biçimde bilgilendirilmesi de talep edilerek, “Bundan önce başka kentlerde ve statlarda yaşanıp örneklendiği gibi, Diyarbakır’da doruğa çıkan olaylara seyirci kalındığı, gerekli soruşturma yapılmadığı ve sonuçları kamuoyuna açıklanmadığı taktirde, TSYD YÖnetim Kurulu, Türk spor gazetecileri adına yargı yoluna başvuracak, durumu ilgili kuruluşlara da duyurmak zorunda kalacaktır.

       TSYD Yönetim Kurulu, ilgili bakanların ve Diyarbakır’daki kamu görevlilerinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu kanıtlayacak sorumlu bir tavır göstermelerini beklemektedir” denildi.

       

DİYARBAKIR’IN İÇ SAHA GALİBİYETLERİ TARTIŞMALIDIR

       İkinci Futbol Ligi Yükselme Grubu’nda zirve mücadelesi veren Kombassan Konyaspor’dan, Altay maçındaki olaylar nedeniyle Diyarbakırspor Kulübü’ne tepki geldi. Kulüp Başkanı Ahmet Şan, yaptığı açıklamada, Diyarbakırspor-Altay arasında oynanan karşılaşmada çıkan olaylara şaşırmadıklarını, çünkü benzer olayların kendilerinin oynadığı maçta da yaşandığını söyledi.

       Futbolda centilmenliğin ve dostluğun ön planda tutulması gerektiğini ifade eden Şan, “Diyarbakırspor’un kendi sahasında aldığı galibiyetler tartışmalıdır. Bunun son örneği, Altay maçında görülmüştür. Çıkan olaylar, basın mensuplarının görevlerini yapmalarının engellenmesi somut örneklerdir” dedi.

       Diyarbakırsporlu teknik idarecilerin, bir taraftarın ölmesiyle ilgili “Diyarbakırspor için gerekirse 1000 taraftar ölür” şeklindeki sözlerini de kınayan Şan, “Diyarbakırspor, Süper Lige çıkarılmak isteniyorsa, bu açıkça yapılmalıdır. Masa başı oyunlarla, centilmenliğe aykırı tutum ve davranışlarla mücadele etmeyi çirkin buluyoruz. Biz, bir kişinin ölmesindense, Diyarbakırspor’un Süper lige çıkmasını tercih ederiz. Sporda şiddet, baskı ve ölüm değil, sevgi, dostluk, barış ve centilmenlik olmalıdır” dedi.

       

“TECRÜBELİ HAKEMLERE GÖREV VERİLMELİ”

       Ahmet Şan, hafta sonu Yükselme Grubu’nda kritik karşılaşmaların oynanacağına işaret ederek, bu maçlara uluslararası tecrübeye sahip hakemlerin atanmasını istediklerini bildirdi.

       İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçının dikkatle izlenmesi gerektiğini savunan Şan, “Başta bizim Altay’la oynayacağımız maç olmak üzere, tüm maçlarda tecrübeli hakemler görevlendirilmelidir. Özellikle Diyarbakırspor’un oynayacağı maça, FİFA kokartlı bir hakem verilmelidir” diye konuştu.

       

Ntv

TSYD’den Diyarbakırspor-Altay maçıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Gazetecilerin çalışma özgürlüğü kısıtlanmış, foto muhabirleri oda...