Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

TÜGİAD: Yaşananlar yapısal dönüşüm sancısı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 536
94
TÜGİAD: Yaşananlar yapısal dönüşüm sancısı

Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Muharrem Yılmaz, yapısal reformların yarattığı dönüşüm sancılarının yaşandığını belirterek, Devlet Bakanı Derv...
SİYASETÇİLER DİKKATLİ DAVRANMALI

       Uluslararası Para Fonu kredilerinin, dış finans kaynaklarının Türkiye’ye güven duyması açısından önemli rol oynadığını anlatan Yılmaz, siyasilerin, ekonomik reformların hayata geçirilmesinde dış finans akışının hayati öneme sahip olduğu bir dönemde söylem ve davranışlarına dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

       Yılmaz, kamuoyunda “IMF’nin, Türkiye’yi bazı yaptırımlara zorladığı” yönünde düşünceler olduğunu da anımsatarak, şöyle konuştu:

       “IMF’nin, bazı reformların hayata geçirilmesi adına şart koştuğu önlemler, Türkiye’nin geleceği için gerekli. Artık gelişmiş ülkeler, şeffaf ve denetime açık bir bürokrasiye sahip. Ekonomi ile siyaseti ayırmak lazım. Siyasiler, hala toplumu popülist söylemlerle yönlendirebileceklerini düşünmemeli.”

       Türkiye’nin dışarıda ve içeride güven erozyonu yaşadığını savunan Yılmaz, demokratik, hukuk devleti ilkelerine sadık kalınabilmesi için parlamentonun itibarının yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, kamu-finans dengesinin sağlanmasının ardından üretimi artırabilmek için stratejik sektörlerin belirlenmesi gerektiğine işaret ederek, “Reel sektörün önünü açmanın yolu, konunun taraflarını biraraya getirecek konseyleri oluşturmaktan geçiyor” diye konuştu.

       

DERV??’E TAM DESTEK

       Devlet Bakanı Kemal Derviş’in ekonomik istikrarı sağlayabilmek adına ortaya koyduğu politikalara tam destek verdiklerine de değinen Yılmaz, ekonomik programı “Türkiye’nin ihtiyacı olan ama iç dinamikleriyle başaramadığı bir dönüşüm programı” şeklinde tanımladı.

       Yılmaz, programda, Türkiye’nin daha önce hayata geçirmesi gereken yapısal reformların bulunmasının, işadamlarının beklentilerine cevap verdiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: “Kemal Derviş’in, programın uygulanmasına dönük iyi niyetli çabalarını takdirle karşılıyoruz. Türkiye yapısal reformların dönüşüm sancılarını yaşıyor. Bu darbogazdan çıkabilmek için toplumun her kesimindeki güvensizlik duygusu ortadan kaldırılmalı. Bu görev de parlamentonundur. Türkiye, artık yolsuzluk ve istikrarsızlıkla anılan bir büyük devlet holdingi olmamalıdır.”

       

ASGAR? ÜCRET ARTIRILMALI

       TÜGİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, döviz kurunun dalgalanmaya bırakılmasının ardından TL’nin değer kaybetmesi üzerine, özellikle asgari ücretle çalışan kesimin zor durumda kaldığına da işaret ederek, şöyle konuştu:

       “Asgari ücretin düşünüldüğü gibi 100 dolar civarına yükseltilmesi bile yeterli değil. Ancak, sistemi kayıt içine almadan alınan bütün önlemler kayıt dışı ekonomiyi büyütüyor. Kayıt dışı ekonomi, vergi ve SSK prim oranlarının yüksek olması nedeniyle büyüyor. Önce sistemi kayıt içine sokacak önlemler almak lazım. Artık, kayıtlı tabanı genişletecek uygulamalar görmek istiyoruz, yoksa asgari ücretin artırılması tek başına yeterli değildir.”

Ntv

Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Muharrem Yılmaz, yapısal reformların yarattığı dönüşüm sancılarının yaşandığını belirterek, Devlet Bakanı Derv...