Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tüketici kredileri otomotive gitti

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 463
71
Tüketici kredileri otomotive gitti

Tüketici finansmanı şirketlerinin geçen yıl kullandırdıkları kredi miktarı yüzde 257‘lik artışla 245 trilyon liradan 875 trilyon liraya ulaştı. ...


Bu krediler içinde en fazla payı yüzde 42.4 ile otomotiv kredileri aldı. 1999 yılında 57 trilyon lira olan otomotiv kredileri miktarı 2000 yılında yüzde 550.9’luk artışla 371 trilyon lira oldu.

       Geçen yıl kredi kartı ile verilen tüketici kredisi yüzde 184’lük artışla 124.7 trilyon liradan 353 trilyon liraya, diğer krediler toplamı ise yüzde 139’luk artışla 63 trilyon liradan 151 trilyon liraya yükseldi.

       Verilen kredi sayısına bakıldığında ise yine otomotiv kredisinde bir önceki yıla göre yüzde 100 artış olduğu gözleniyor. 1999 yılında 32 bin 751 olan otomotiv kredisi sayısı 2000 yılında 64 bin 204’e ulaştı. Geçen yıl verilen kredilerin 8 milyon 198 bin 200 adedi kredi kartı, 471 bin adedi de diğer alanlarda oldu.

       

‘DÖNÜŞLERDE FAZLA PROBLEM YOK’

       Tüketici Finansmanı Şirketleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Finans Genel Müdürü Ahmet Kürşad Öçel geçen yıl kullandırılan tüketeci kredilerinde büyük artış olduğunu belirtti.

       Öçel, “Ancak 1999 yılı rakamları dernek üyesi 7 firmayı kapsıyordu. Geçen yıl bu rakamlara Fiat ve Doğuş eklendi. Artışın bir diğer nedeni de bu” dedi. Kredilerin geri dönüşünde çok fazla bir problem olmadığını söyleyen Öçel, “Bizim kredilerimiz Türk Lirası ve düşük faizli olduğu için faizlerin arttığı dönemlerde ödenmesi güzel. Tabii aksaklıklar oluyor ama dikkati çekecek kadar bir aksaklık henüz yok” diye konuştu.

       Öçel, bugünkü ekonomik ortamda tüketici kredileri açısından 2001 yılının ne olacağına dair hiçbir fikirleri bulunmadığını söyledi.

       

‘KREDİLERİ HİÇ KESMEDİK, AMA KULLANIM AZ’

       “Koç Finans olarak 2001 yılında kredileri hiç kesmedik, ama şu anda faizlerimiz yüksek” diyen Öçel, dolayısıyla kullanımın az olduğunu kaydetti.

       Öçel, şunları söyledi:

       “Bunun sebebi, bilhassa otomotivde henüz ortada fiyat yok. Yeni mallar piyasaya girmiyor. Eski malların da kaçtan satılacağı veya ne kadar bir indirim olacağı tespit edilmediğinden büyük ölçüde parası olan iyi indirimle peşin alıyor. Bunun dışında bu yüksek faizlerde zaten kredi vermek de sakıncalı. Dolayısıyla biz de Koç Finans olarak fatura değerinin yüzde 50’sine kadar kredilendirebiliyoruz.”

       

‘DOLARIN NORMALE OTURMASINI BEKLİYORUZ’

        Beyaz eşyada Arçelik ve Beko’nun kampanyaları parelelinde hareket ettiklerini ifade eden Öçel, mobilya olsun, bilgisayar olsun, telefon olsun kredilerinin açık olduğunu, ama kullanımın çok fazla olmadığını söyledi. Kürşat Öçel, “Doların normal bir seviyeye oturmasını bekliyoruz ki tekrar faaliyet başlasın. Bu da herhalde Mart sonunu Nisan sonunu bulacak gibi gözüküyor” diye konuştu.

       Derneğin 1 yıl önce kurulan çok yeni bir dernek olduğunu hatırlatan Öçel, tüketicilerle olan etik konuları takip ettiklerini, şirketlerin birbirine uygun ve doğru davranmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Yaklaşık 1 yıl önce kurulan ve tüketici finansmanı şirketlerini çatısı altında toplayan derneğe, Koç Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş., Benkar Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş., Anadolu Cetelem Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş., Assan Tüketici Finansmanı ve Kart Hizletleri A.Ş., Cankart Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş., Uzel Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş., Koç Fiat Kredi Tüketici Finansmanı ve Kredi Hizmetleri A.Ş., Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş., Sanko Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş üye bulunuyor.

Ntv

Tüketici finansmanı şirketlerinin geçen yıl kullandırdıkları kredi miktarı yüzde 257‘lik artışla 245 trilyon liradan 875 trilyon liraya ulaştı. ...